Ta królewska firma została założona 10 września 1756 roku, przez króla Portugalii, José I. Powstała pod auspicjami premiera, Sebastião José de Carvalho e Mello, hrabiego Oeiras i Marques de Pombal. Markiz de Pombal był wielkim promotorem porto, to dzięki jego inicjatywie zmierzono wielkość wszystkich parceli w Douro i wytyczono obszar DOC. Companhia Geral da Agricultura das Vinhas do Alto-Douro została ustanowiona przez Radę Królewską króla José I. Z czasem przyjęli nazwę Real Companhia Velha.


W 1781 roku porto z Real Companhia Velha trafiło do Rosji na stół Carycy Katarzyny II. Od 1865 roku na mocy otrzymanej licencji firma mogła wejść na rynki globalne.
W 1960 roku Manuel da Silva Reis, przy wsparciu bankiera Pinto de Magalhãesa, przejął większość przedsiębiorstwa i stał się jego zarządcą. Lata 1961-1974 to okres zmian – nowa siedziba firmy, podwyższenie kapitału, przejęcie kilku firm z sektora winiarskiego, modernizacja urządzeń.
Obecnie Real Companhia Velha ma pięć winnic o powierzchni 550 ha: Quinta das Carvalhas, Quinta dos Aciprestes, Quinta de Cidrô, Quinta do Casal da Granja, Quinta do Síbio. Składy porto w Vila Nova de Gaia mieszczą się w dawnych magazynach należących do przejętej firmy Real Vinicola. Kamienne płaskie białe magazyny przypominają te, w których w Szkocji leżakuje whisky. Jest tu imponująca kolekcja porto tawny, stare butelki porośnięte pleśnią, datowane na XIX wiek. Bliżej rzeki znajduje się należące do Real Companhia Velha muzeum Regionu DOC Douro, a przy nim enoteka i modna restauracja.
Klasyczne słodkie białe porto Real Companha Velha Porto Lagrima przez trzy lata leżakuje w kadziach. Podawane jako aperitif, schłodzone, bardzo słodkie. W aromacie syrop, brzoskwinie, morele, mandarynki. W ustach liczi, marakuja. Słodki finisz bardzo dojrzałych tropikalnych owoców. Jest też białe porto Real Companhia Velha Extra Dry White, orzeźwiające, o zapachu owoców – winogrona, brzoskwinie, jabłka. Lekka słodycz, lekka cierpkość, dużo drożdży i bardzo drożdżowy oraz cytrusowy finisz, jak również różowe Real Companha Velha Rose Royal Oporto o delikatnym, kwiatowo-owocowym aromacie, w smaku jabłka i maliny, bardzo malinowy finisz. Firma ma bogatą ofertę porto LBV i Colheita, Vintage, ruby i tawny, a także szeroki wybór win stołowych, produkuje oliwę. W Polsce część tej oferty dostępna jest w sklepach M&P.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail