Wizyta w Polmosie Bielsko-Biała

Leżące u podnóża Beskidów miasto Bielsko-Biała od wieków znane jest z produkcji mocnych alkoholi. Region obfituje w źródła czystej wody z górskich potoków, potrzebnej zarówno do zestawiania wódek, jak i – w dawniejszych czasach – do chłodzenia aparatów do destylacji. Nie bez znaczenia na przestrzeni wieków było też botaniczne bogactwo porastających góry lasów, dostęp do miodu, jałowca, owoców, ziół i korzeni, z których powstawały, i powstają, takie trunki regionalne jak: miodonka, jałowcówka, tarninówka i wiele innych, na czele ze śliwowicą, nieodmiennie kojarzoną z surowym górskim klimatem.

Historia obecnego zakładu produkcji wódek w Bielsku-Białej sięga 1827 roku, kiedy były jeszcze dwa osobne miasta podzielone rzeką Białą, jedno należące do Śląska, a drugie do Małopolski, oba jednak słynęły z tradycji gorzelniczych. W 1827 roku w Białej powstała Fabryka Wódek, Koniaków i Vermouthu firmy Stock, w Bielsku zaś działała Fabryka Najprzedniejszych Wódek i Likierów Jerzego Jenknera i Spółki. Pierwsza z nich produkowała głównie likiery i wermuty oraz prowadziła destylację win, leżakowanie i rozlew koniaków, druga znana była z destylatów takich jak m.in.: Markowy Starowin, Żytniówka Polska czy Koniak Medicinal. Obydwie przetrwały okres II Rzeczpospolitej i zostały znacjonalizowane oraz połączone po II wojnie światowej. Firma przejęła też receptury należące przed wojną do innych wytwórni w regionie, jak: Arkadia w Krakowie, Fabryka Grossbanda w Łącku czy Fabryka Wódek Gatunkowych Lewakowskiego w Izdebniku. Polmos Bielsko-Biała gruntownie zmodernizowano w latach 50. XX wieku, a w 1957 roku wytwórnia zaczęła produkować koszerną Śliwowicę Paschalną pod stałym nadzorem kongregacji żydowskiej. Inne ważne produkty, które produkowano tu w latach PRL, to: Śliwowica, Krupnik, Advocaat, Jarzębiak, Soplica.
Jako pierwsza w Polsce bielska wytwórnia rozpoczęła produkcję wódek koszernych, takich jak: Żytniówka, Nissovka, Travka i wspomniana Śliwowica Paschalna. W 1991 roku, po likwidacji Przedsiębiorstwa Przemysłu Spirytusowego Polmos, powstała Śląska Wytwórnia Wódek Gatunkowych w Bielsku-Białej. Uruchomiono produkcję nowych wódek na opracowanych własnych recepturach – w połowie lat 90. XX wieku asortyment obejmował ok. 90 różnych gatunków alkoholi, wśród nich m.in.: likiery jajeczne, likiery miodowe Medos i Miodonka Beskidzka, śliwowicę, wódki: Adler, Kasprowy, Karpatia, Orla, Bielska, Ziołowa Mocna, Strong Dry Gin, rum R Seniorita, wiśniówkę Cherry Liquer i wódki koszerne. W październiku 1998 roku jako jeden z pierwszych Polmosów firma została skomercjalizowana i przekształcona w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa. Dzięki podziałowi marek ogólnopolmosowych w 1999 roku stała się właścicielem znaków towarowych Extra Żytnia oraz Wiśniak na rumie.
Od 1988 roku bielski Polmos był głównym udziałowcem spółki Polnisskosher, która produkowała wódki koszerne (obecnie należąca do Fundacji Nissenbaumów jako Nisskosher).
Dopiero w 2011 roku dokończona została prywatyzacja Polmosu Bielsko-Biała, w formie spółki pracowniczej – do spółki przystąpiło ok. 160 osób.
W 2014 roku zbudowano nową zestawialnie wódek czystych, sterowaną komputerowo, co daje powtarzalność całej partii. W starej zestawialni robione są likiery, jest też leżakownia z wielkimi drewnianymi kadziami, w których dojrzewają likiery i wódki gatunkowe. Najstarsze dębowe kadzie liczą sobie nawet 100 lat. Firma ma sześć linii do butelkowania, produkujących do 50 tys. butelek na godzinę.
Dziś asortyment Polmosu Bielsko-Biała to m.in. wciąż wódka Extra Żytnia oraz zestawiane tu kremy jajeczne i mleczne (Advocaat Classic, Tiramisu, Bombardino i Cappuccino). Bazą adwokatów są świeże żółtka, które wybijane są o świcie na wyselekcjonowanej fermie i od razu dostarczane bezpośrednio do Polmosu. Poza kurzymi żółtkami do adwokatów dodawane są laski wanilii oraz brandy. Do najważniejszych produktów powstałych w ostatnich latach należą wódki Biały Bocian i Ogiński. Również Polonia ( w tym edycja specjalna na 100-lecie odzyskania niepodległości), Norvegia ( w tym wersje super premium), czy wprowadzona niedawno koszerna Cymes. Firma jest ważnym dostawcą prywatnych i dedykowanych marek do największych sieci handlowych, jak Biedronka, Tesco, Kaufland, Polomarket czy Stokrotka (marki: Chrobry, Parkowa, Moniuszko). Produkuje wódki gatunkowe (np. Turówka), śliwowicę Passover, rumy pod marką Galeon i Mayaro (nowa receptura oparta jest na rumach z Trynidadu i Tobago), klasyczne lokalne likiery jak Miodonka Beskidzka, Herbata Góralska z rumem, Wiśniak na rumie, a także likier mleczny Talka – Krówka Mleczna (niebawem na rynku pojawią się nowe wersje Talki – Słony Karmel oraz Śliwka w Czekoladzie). W Polmosie powstają też wódki smakowe, owocowe i ziołowe, w kilku liniach: Extra Żytnia, Beskidzka, Złoty Kłos, Moniuszko, Ogiński, Beskidzka Karafka, Chrobry i inne. Produkowane są dwie marki ginu (John Jenever i Discoverer), butelkowana szkocka blendowana whisky Fort William, zestawiany likier Fort William Whisky Cream na bazie whisky w stylu Baileys.
Produkty Polmosu Bielsko-Biała eksportowane są do klikudziesięciu odbiorców zagranicznych oraz sprzedawane są w sklepach wolnocłowych zlokalizowanych na lotniskach i promach. Główne rynki eksportowe to: USA, Kanada, Bułgaria, Holandia, Włochy, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Czechy, Słowacja, Litwa, Łotwa i Izrael. Produkty Polmosu można również spotkać w Gruzji, Kazachstanie czy na Ibizie.

 

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!
Zniżka EARLY BIRD -10% do 31 marca.

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.