Flagowa winnica należąca do Real Companhia Velha. Położona na zboczach nad lewym brzegiem zakola rzeki Douro w Pinhão i na stokach prawego brzegu rzeki Torto. Powierzchnia wynosi aż 600 ha. To największa z winnic w regionie. Na samym szczycie znajduje się Casa Redonda (550 m n.p.m.), obecnie w remoncie, będzie tu hotel, restauracja i miejsce uroczystych degustacji.


Historia Quinta das Carvalhas sięga 1759 roku, została ustanowiona jako winnica królewska. W 1975 roku włączona do grupy Real Companhia Velha. Powstają tu wina stołowe, wina na porto, które trafiają do Vila Nova de Gaia i tam dojrzewają, a także oliwa z oliwek. Są tu też dębu korkowe, z których kora jest sprzedawana producentom korka. Kolekcja porto Vintege z Quinta das Carvalhas obejmuje wina nawet z XIX wieku! (np. butelkowany niedawno rocznik 1867).
Droga do winnicy biegnie wśród alei drzewek pomarańczowych. Wycieczka po winnicy, to wyprawa samochodowa. Serpentynami mozolnie jedzie się na szczyt, po drodze zatrzymując się na kolejnych partiach wzniesienia, aby podziwiać widok rozciągających się na stokach winnic. Przystanki to też spacer po pięknych ogrodach, zaprojektowanych przez obecnego prezesa firmy, Pedro Silva Reisa. Szum strumyków płynących po granitowych głazach, zapach rozmarynu, kwiatów w pełnym rozkwicie. Winorośl porasta wszystkie stoki wzgórza od wierzchołka, schodząc ku wodzie i ku dolinie. Mimo ogromnej ekspozycji na słońce winorośl nie jest podlewana, nie pozwala na to apelacja. Każdy krzew jest natomiast wyposażony w feromonową opaskę, pułapkę przeciw szkodnikom. Tam gdzie warunki są dla winorośli już zbyt ekstremalne, posadzono drzewka oliwne.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail