Wizyta w Venakki Distillery

W niewielkiej miejscowości Alpiarça, w samym sercu winiarskiego regionu Tejo, znajduje się pierwsza portugalska destylarnia whisky. Poza słodowaniem jęczmienia wszystko robią sami – zacieranie, fermentację, destylacja odbywa się na tradycyjnym portugalskim alembiku kotłowym, leżakowanie w różnego rodzaju beczkach po winach i innych whisky oraz dziewiczych beczkach z portugalskiego dębu. Za destylację odpowiada Jay Venakki, pomaga mu żona, jest tu też wesoły pies i cztery koty, które z upodobaniem skaczą po beczkach.

Destylarnia wystartowała w 2012 roku. – Po wielu degustacjach z kolegami odważyłem się zrobić kilka własnych alkoholi, a potem spróbować robić pierwszą portugalską whisky – opowiada Jay Venakki.
Przepisy w Portugalii są bardzo niesprzyjające małym producentom. Z tego m.in. powodu właściwie wszyscy winiarze zaprzestali produkcji własnego alkoholu z wytłoczyn, tak tradycyjnego dla tutejszych winiarskich wiosek (agaurdiente bagaceira), a stare alembiki w wielu miejscach pokrywa rdza. Pomysł na destylarnię whisky był tym bardziej szalony, że w regionie w ogóle nie ma upraw jęczmienia, jest niewiele żyta, głównie kukurydza. I właśnie od przerobu kukurydzy zaczął Jay Venakki, wprowadzając na rynek bimber – moonshine – biały i leżakowany w beczkach typu STR (scraped/toasted/re-charred) z portugalskiego dębu, leżakowany zawsze co najwyżej trzy lata bez jednego dnia. Fermentacja trwa ok. 5 dni.
– Z uwagi na swoisty mikroklimat właściwie możemy fermentować dopiero wiosną – mówi Jay. – Słód jęczmienny musimy sprowadzać z Hiszpanii. Brak portugalskiego słodu to nie tylko nasz problem, ale też wszystkich kraftowych browarów.
Do 2022 roku destylacja odbywała się na małym typowym portugalskim alembiku o pojemności kotła 350 l. Obecnie instalowana jest mała, czteropółkowa kolumna o pojemności 1600 l.
– Nasz alembik napełniamy tylko do pojemności do 250 l, destylowaliśmy dwukrotnie do mocy ok. 75%. Zdecydowałem się zmienić sprzęt, gdyż chcemy zachować równowagę pomiędzy czystością alkoholu i aromatycznością, mała kolumna doskonale się do tego nadaje. Ruszymy z nową produkcją na jesieni – mówi Jay.
Alkohol wlewany jest do beczek z mocą 55%. Destylarnia ma drugi magazyn w Hiszpanii, pozwala to butelkować z hiszpańską banderolą na najważniejszy dla Venakki Distillery rynek zbytu. Większość sprzedaży trafia do barów i restauracji.
– Jak powstają moje alkohole? Na szczęście jak się obudzę rano i wymyślę coś nowego, to nie muszę pytać dyrektorów od marketingu, sprzedaży, inwestycji. Mogę zejść do destylarni i zacząć robić to, co wymyśliłem. Jedyny problem, to ciągły brak finansów na te pomysły. Przyznam, z żalem, że wciąż dokładam do mojej pasji – opowiada Jay.
Obecna oferta to wódka i gin robione na spirytusie winogronowym, biała księżycówka z kukurydzy, księżycówka z beczek STR, blend słodowo-kukurydziany z mocą beczki, sporo edycji single cask, likiery. Whisky single cask butelkowane są pod marką Woodwork.
– Decydujemy się na tak liczne edycje single cask, gdyż mamy naprawdę znakomite beczki – mówi Jay. – Nasze dziewicze beczki są produkowane u najlepszego lokalnego bednarza, tradycyjnymi metodami, przy użyciu naturalnie sezonowanego na powietrzu portugalskiego dębu, który jest sezonowany od 24 do 36 miesięcy. Do whisky single malt używamy najpierw beczek po bourbonie, a potem rzadkich beczek po winach portugalskich: porto, maderze, moscatel de Setubal, moscatel de Alexandria, lokalnych winach fernão pires, czerwonych winach z Douro, ale też po portugalskiej brandy. Mamy tutaj doskonały mikroklimat do leżakowania whisky – wpływy Atlantyku i ciepły klimat umiarkowany przez cały rok, większość ciepłych dni i chłodnych nocy. Dzienne wahania temperatury wynoszą od 15ºC.
Whisky nie są barwione i nie są w ogóle filtrowane. Venakki Distillery gościła u siebie Jima Murraya. Autor „Whisky Bible” w edycji z 2021 roku napisał: „Venakki nie boją się szaleństw i ekstrawagancji, nie znają granic dla doznań smakowych, więc gwarantują porywającą zabawę… usiądź, zapnij pasy… i trzymaj się mocno!”. Oceny jakie trafiły do „Whisky Bible 2021” to: Portuguese Single Malt Whisky Douro Wine Cask Nº 8 – 94 punkty, Portuguese Single Malt Whisky Madeira Wine Cask (Medium Rich) Nº 10 – 91,5 punktu, Portuguese Malt & Grain Whisky Batch Nº 1 – 97,5 punktu, Portuguese Single Malt Whisky 20 Year Old Vintage Tawny Port Cask Nº 1 – 93,5, Portuguese Single Malt Whisky Douro Wine Cask Nº 9 (S.T.R.) – 91 punktów i Portuguese Single Malt Whisky Mature Brandy Cask Nº 3 – 91,5 punktu.

Poniżej kilka moich ocen z degustacji podczas wizyty w destylarni:

Woodwork CS Malt & Grain Whisky Batch 1 (60,5%)
Mieszanka whisky z kukurydzy i ze słodu, najpierw trzy lata leżakowały w beczkach po bourbonie, a potem whisky zbożowa dojrzewała w dziewiczych beczkach z francuskiego dębu, zaś słodowa w dwóch rodzajach beczek – po czerwonym winie z Douro i po maderze. Wiek 6-7 lat. 946 butelek. Lekki, przyjemny owocowy zapach – zielone jabłka, cytrusy, słód, przyprawy korzenne. W smaku dużo imbiru, cynamonu, przyprawy korzenne i miód. W finiszu nuty prażonego ziarna, pieprz i imbir.
4.5/5
27/26/26/7,5=86,5

Woodwork CS Single Malt 20 Year Old Vintage Tawny Port Cask 1 (63,5%)
Po trzech latach maturacji w beczkach po bourbonie trafiła do beczek 600 l po dwudziestoletnim porto tawny. Tylko 946 butelek. Zapach intensywny, słodki – śliwki, czereśnie, wędzone śliwki, suszone morele, mielone orzechy włoskie. W ustach bardzo dużo bakalii – rodzynki, suszone morele, orzechy, jest też nuta lekko słona. Finisz ostry, przyprawowy – imbir, pieprz, orzechy, suszone śliwki. Konsekwentna.
4.5/5
26,5/26,5/26,5/7,5=87

Woodwork CS Single Malt 20 Year Old Vintage Tawny Port Cask 2 (64,5%)
Po trzech latach maturacji w beczkach po bourbonie trafiła do beczek 600 l po dwudziestoletnim porto tawny. Tylko 949 butelek. Zapach przyjemnie słodki – maliny, landrynki, czereśnie, jabłka, śliwki, daktyle. W ustach jest cierpkość tytoniu i orzechów, nuty korzenne – cynamon, imbir, mineralność, skóra, trochę soli. W finiszu słodkie gruszki i jabłka, rodzynki, duża mineralność, sól, imbir, skóra.
4.5/5
27,5/27,5/28/8=91

Woodwork CS Single Malt Mature Brandy Cask 3 (64,7%)
Po trzech latach maturacji w beczkach po bourbonie na pięć lat trafiła do beczek po portugalskiej brandy o pojemności 300 l. Tylko 550 butelek. Zapach dość słodki i przyprawowy, brzoskwinia, piernik, śliwki, miód, orzechy. W smaku czuć mocny alkohol, lekko sól, śliwki. W finiszu imbir, pieprz, oleistość, a także orzech włoski.
4.5/5
27,5/27,5/27/7,5=89,5

Woodwork CS Single Malt Mature Brandy Cask 4 (66%)
Po trzech latach maturacji w beczkach po bourbonie trafiła do beczek po portugalskiej brandy o pojemności 300 l. Wypuszczono 529 butelek. Zapach słodki, lekko mdły: białe kwiaty, brzoskwinie, renklody, nuty korzenne i nieco duszące, jak lubczyk. W ustach: sól, lubczyk, pieprz, marynowany imbir. Finisz także pikantny, dużo imbiru, soli, pieprzu, ale jest też słodkawa nuta brzoskwiniowa.
4.5/5
26,5/27,5/27,5/7,5=89

Woodwork CS Single Malt Mature Brandy Cask 5 (65,5%)
Po trzech latach maturacji w beczkach po bourbonie trafiła do beczek po portugalskiej brandy o pojemności 300 l. 557 butelek. Zapach słodki, przyjemnie owocowy – gruszki, brzoskwinie, morele, śliwki. Smak elegancki, słodko-wytrawny, skóra, tytoń i pigwa, nuta mineralna. W finiszu rozgrzewa imbir, jest słoność, jest metaliczność, mineralność, białe słodkie winogrona, do tego orzechy włoskie i suchy tytoń.
4.5/5
27/27,5/26,5/7,5=88,5

Woodwork CS Single Malt Douro Wine Cask 8 (64,56)
Po trzech latach maturacji w beczkach po bourbonie na pięć lat trafiła do beczek typu STR po czerwonym winie z Douro o pojemności 225 l. Tylko 386 butelek. Zapach bardzo elegancki, przyprawowy, pyłki kwiatów, orzechy, śliwki. Smak szorstki, wytrawny, nawet cierpki, dużo cytryny, tytoniu. W finiszu dużo tytoniu, sól, imbir.
4.5/5
27,5/27,5/27,5/7,5=90

Woodwork CS Single Malt Douro Wine Cask 9 (64,8)
Po trzech latach maturacji w beczkach po bourbonie, whisky trafiła do beczek typu STR po czerwonym winie z Douro o pojemności 225 l. Wyszło 386 butelek. Zapach owoców (wybijają się nieśmiało gruszki), kwiatów, pyłków, orzechów. Smak bardzo cierpki, wytrawny, dużo tytoniu, soli, orzechów, do tego limonki i nuty herbaciane. Finisz mineralny i korzenny – imbir, gałka muszkatołowa, ziele angielskie aż pali, dalej sól i tytoń. Do tego słodycz syropu gruszkowego.
4.5/5
27,5/27/27/7,5=89

Woodwork CS Single Malt Madeira Cask 10 (63,5%)
Po trzech latach maturacji w beczkach po bourbonie na pięć lat trafiła do beczek po maderze o pojemności 225 l. 374 butelki. Zapach pełen cynamonu, gałki muszkatołowej, słodkich winogron, miodu, placka ze śliwkami, babeczki budyniowe, banany. W smaku jest wytrawne, dużo orzechów, syrop piniowy, żywica. Finisz ostry, dużo imbiru, rodzynki, figi, daktyle, orzechy włoskie, suszone morele.
4.5/5
28/27,5/27,5/8=91

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!
Zniżka EARLY BIRD -10% do 31 marca.

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.