125 lat Aberfeldy

8 listopada w restauracji Concept 13 w DH Vitkac w Warszawie odbyła się uroczysta kolacja z okazji 125-lecia marki whisky Aberfeldy. Nie zabrakło oczywiście świetnych whisky, wśród nich Aberfeldy 25YO 125th Anniversary Limited Edition oraz single cask Aberfeldy Vintage 1999 Cask 20665. Do tego m.in. kaczka z marynowanym imbirem i prażonymi orzechami laskowymi, carpaccio wołowe i pyszny deser. Spotkanie prowadził Patryk Kowalski, ambasador marki w Polsce.

Aberfeldy jest jedną z kilku szkockich destylarni, które należą do John Dewar & Sons (czyli grupa Bacardi). Malowniczo położona u podnóża wzgórz Perthshire, w regionie rozsławionym przez narodowego szkockiego poetę Roberta Burnsa. Powstała w 1896 roku w mieście Aberfeldy w Szkocji, przy źródle wody Pitilie Burn, pierwszy spirytus popłynął z alembików dwa lata później. U nas w ofercie Bacardi-Martini Polska.

Aberfeldy 12YO (40%)

Beczki po bourbonie i w niewielkim stopniu po sherry oloroso. Zapach pełen jabłek i gruszek, mus gruszkowy, miód, imbir, suszone morele, rodzynki, daktyle. W smaku jest lekka słoność, przyprawy korzenne, pieprz, wanilia, solony karmel, jabłka, nuty kwaskowe, cytrusowe. Finisz jest słono-waniliowy, gruszki, ale też gryka, zielone jabłka, gruszki i przesuszająca słoność.

3.5/5

26/23/22/6,5=77,5

Aberfeldy 21YO (40%)

Beczki po bourbonie pierwszego i kolejnego napełnienia oraz beczki typu butts po sherry oloroso. Zapach jabłek, gruszek, pieczonych jabłek, pieczonych śliwek, brzoskwini, moreli, suszonych owoców, wanilii, cynamonu. W smaku słodycz, ale też korzenność, sporo imbiru, goździki, pieprz, skóra, suszone śliwki, dżem pomarańczowy, jabłka, pigwowiec, słodkie soczyste gruszki, wanilia, toffi, mleczna czekolada, miód. W finiszu nieco słoności, solony karmel, wanilia, kakao, delicje pomarańczowe, gruszki, bardzo dojrzałe jabłka, nuta tytoniowa, ale też rosołowa, anyż.

4.5/5

27,5/27,5/27/8=90Aqua Vitae rekomenduje

Aberfeldy 15YO Exceptional Cask Oloroso Sherry 1872 for Dom Whisky (58,8%)

Wypuszczono 564 butelki. Zapach głęboki, dużo wiśni, śliwek, mirabelek, renklody, moreli, rodzynek, daktyli, fig, pralinek z wiśnią, orzechów włoskich, anyżu. W smaku bardzo intensywny wpływ beczki po sherry, cierpki, taniczny – dużo zielonych orzechów włoskich, piołun, rabarbar, kwaśne jabłka, kwaśne gruszki, śliwki, wiśnie, agrest, anyż, lukrecja. W finiszu wiśnie, śliwki, rodzynki, zielone orzechy włoskie i tytoń, nieco lukrecjowej słoności, anyż, sadza.

4.5/5

27,5/27/27/7,5=89

Aberfeldy 25YO 125th Anniversary Limited Edition (46%)

Beczki refill hogshead i refill butts, potem finiszowanie ponad rok w beczkach pierwszego napełnienia po sherry oloroso. Zapach pełen śliwek, pieczonych jabłek, bardzo dojrzałych gruszek, brzoskwini, ale też woskowość, rodzynki, daktyle, suszone śliwki, ale też kwaskowe jabłka. W smaku jest cierpkość, jest lekka słoność. Orzechy włoskie i prażone solone migdały, zioła – rozmaryn, wrzosy, jałowiec i imbir, tytoń, solona skóra. W finiszu jest nieco anyżu, jest lukrecja, ale też dużo korzenności, cynamon, gałka muszkatołowa, ale też sól, solony karmel, solone wędzone śliwki i delikatna goryczka, korzeń gencjany, zielone orzechy włoskie, tatarak i tarnina. Bardzo złożona whisky.

4.5/5

28,5/28,5/28,5/8,5=93

Aberfeldy Vintage 1999 Cask 20665 (59%)

Zabutelkowana w grudniu 2022, beczka po oloroso. Zapach intensywny, dużo kawy, kakao, suszonych wiśni, rodzynek, wilgotne stare drewno, rum, anyż, suche orzechy włoskie. W ustach oleiste, cierpki, gorzkie, dużo piołunu, tatarak, głóg i słoność. W finiszu… solony łosoś w ziołach, z jałowcem, tatarakiem, olej, nafta i piołun, wosk. Niezwykła edycja.

4.5/5

28/28/28,5/9=92,5

Zostaw komentarz

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.