W dniach 20-22 maja można było odwiedzić Polmos Żyrardów, znany z wódki Belvedere, należącej do grupy Louis Vuitton Moët Hennessy. LVMH co dwa lata organizuje dni otwarte w swoich zakładach, a ma 37 marek, produkowanych w 53 lokalizacjach. Koncern zatrudnia 125 tys. osób, z czego 200 w Żyrardowie. Była to III Edycja Dni Otwartych – Les Journées Particuliѐres, łącznie podczas tych dni odwiedziło zakłady LVMH ok. 100 tys. osób. Goście byli oprowadzani przez dwie przewodniczki, w każdej części zakładu był pracownik objaśniający technologie produkcji. Zwiedzanie zaczęło się od filmu i krótkiego wprowadzenia w świat polskiej wódki, marki LVMH i historii Polmosu Żyrardów, który powstał w 1910 roku. Od 1993 roku produkują wódkę Belvedere, od 2005 roku właścicielem jest LVMH. Tylko w 2015 roku wódka Belvedere zdobyła 42 medale na międzynarodowych konkursach, m.in. w Nowym Jorku, Londynie i Paryżu, w tym złoty medal International Spirits Challenge dla „Najlepszego producenta wódki na świecie”. Przedstawiono także działania społeczne Polmosu i ekologiczne, m.in. wprowadzono program oszczędzania energii i o 40% zredukowali emisję CO2. Goście odwiedzili działy: produkcji wódek smakowych w alembiku, rektyfikacji, kontroli jakości wraz z laboratorium oraz rozlewnię wódek.

belvedere-vodka-brand-collection-peach-nectar
Belvedere Vodka powstaje z żyta odmiany Dańkowskie Gold w gorzelniach rolniczych, a rektyfikowana jest w Żyrardowie w grubych miedzianych kolumnach. Wódki smakowe robione są przez zalew na owocach, z dodatkiem np. wanilii czy imbiru, bez dodatku cukru czy koncentratów smakowych. Od 2008 roku również wódki smakowe powstają w Żyrardowie (wcześniej zestawiano je we Francji), w specjalnym miedzianym alembiku, gdzie w jednym kotle składniki są macerowane, w drugim – redestylowane. Najbardziej niezwykła w portfolio wódek smakowych była Belvedere Bloody Mary, na maceracie z posiekanych pomidorów, która była jakby gotowym mocnym drinkiem (pieprz, chilli, korzeń chrzanu, pomidor, cytryna), niestety zrezygnowano z jej produkcji, podobnie jak Belvedere Lemon Tea, Belvedere Black Raspberry czy również bardzo udanej Belvedere Orange czy Belvedere IX, będąca ciekawym maceratem różnych smaków: guarany, imbiru, żeń-szenia, jaśminu, kory cynamonowej, słodkich migdałów, eukaliptusa, wiśni i soku acai. Obecnie produkowane smaki to: Pink Grapefruit, Citrus, Peach Nectar, Wild Berry i Mango Passion. Gama wódek czystych to trzy podstawowe produkty – klasyczna Belvedere Vodka z żyta Dańkowskie Gold, niefiltrowana „czarna” Belvedere Unflitred z odmiany żyta Dańkowskie Diamond, a także filtrowana przez węgiel drzewny Belvedere Intense o mocy 50%. Klasyczna Belvedere Vodka jest delikatna, doskonała jako komponent drinków. W 2012 roku wprowadzono jej specjalną edycję Belvedere Red w metalowych butelkach, z której dochód wspiera przeciwdziałanie epidemii AIDS w Afryce. W 2015 roku wódka Belvedere pojawiła się w filmie z Jamesem Bondem „Spectre”. Butelka na potrzeby filmu została zmieniona, zamiast pałacu Belweder jest tam budynek stojący przy Vauxhall Cross (siedziba służb specjalnych MI6) w Londynie. Natomiast do klientów trafiła specjalna edycja Belvedere 007.

 

Komentarze

Komentarze

  1. Dzisiaj (02.11.16) odkryłem tę stronę w internecie. Z ciekawością przyglądałem się różnym aparatom destylacyjnym w poprzednich opisach. Niestety Polmos Żyrardów zapewne nie pozwolił zrobić więcej zdjęć w środku, a z zewnątrz wygląd pozostawiam bez komentarza. Pozdrawiam Robert Pawelski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail