Gorzelnia wchodzi w skład zabudowań dawnego folwarku, pochodzi z przełomu XIX i XX wieku i została wybudowana za sprawą ówczesnych właścicieli majątku, rodziny Lehfeldów. Budynek o dość prostej konstrukcji, dwukondygnacyjny na wysokim podpiwniczeniu. Jedyne zdobienia stanowi gzyms.


Nieopodal znajduje się obszerny, secesyjny pałac z II połowy XIX wieku. Dwukondygnacyjny, zdobiony ładnie od frontu, ale dość niecodziennie – nad wejściem wyrzeźbiono płody rolne (wieniec z kłosów, owoce, warzywa) i narzędzia do pracy na roli (kosa, sierp, grabie). Wokół rozpościera się park z drugiej połowy XVIII wieku o powierzchni 2,92 ha. Po II wojnie światowej służył jako internat dla uczniów szkoły rolniczej. Obecnie są tu mieszkania dla nauczycieli i pracownie dydaktyczne.
Pierwszy zapis o wsi pochodzi z 1401 roku, gdy właścicielem włości był Wojciech Rzeszotarzewski, po nim włości należały do rodziny Powodowskich. Od XVIII wieku gospodarzył tu ród Dziembowskich, by w 1865 roku przejść w ręce Lehfeldów, którzy majątek dzierżyli do 1945 roku. Ostatnimi właścicielami byli Walburg i jej mąż Dietz Lehfeldowie. Majątek znacjonalizowano, zabudowania gospodarcze przeszły w gestie PGR. Teraz dawna gorzelnia służy celom mieszkalnym.
Powodowo leży 5 km na zachód od Wolsztyna przy szosie Babimost–Zielona Góra.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail