Gorzelnia umiejscowiona jest przy szosie do Wschowy i linii kolejowej do Leszna – 7 km na południowy wschód od Wolsztyna. Zapewne została wybudowana pod koniec XIX wieku lub na początku XX. Jeśli przyjmiemy wersję pierwszą, to założycielem był hrabia Stanisław Plater, jeśli jednak druga wersja jest prawdziwa – baron Maksymilian Goldschmit-Rotchild.


Gorzelnia stoi samotnie na przestronnym dziedzińcu, który okolony jest murem budynków folwarcznych, przylegających ściśle do siebie. Budynki są obecnie w bardzo dobrym stanie, pokryte tynkiem w kolorze jasnego pisaku z zachowaniem zdobień z czerwonej cegły. W wybudowanej zapewne współcześnie arkadzie stoi park maszyn rolniczych. Całość stanowi bardzo zwarty, schludny kompleks. Gorzelnia nie działa.
Wroniawy zaistniały w zapiskach już w 1314 roku. Pod koniec XVIII wieku należały do rodziny Gajewskich z Wolsztyna. Założyli oni tu folwark, wybudowali pałac i założyli park. Na przełomie XVIII i XIX wieku majątek przeszedł na własność Antoniny Gajewskiej, a w wyniku małżeństwa również hrabiego Platera, a potem ich syna Stanisława Platera. W 1895 roku włości kupił bank i odsprzedał w 1904 roku baronowi Maksymilianowi Goldschmitowi-Rotchild. Józef Draheima wszedł w posiadanie Wroniaw w 1929 roku. W czasach powojennej reformy rolnej majątek został upaństwowiony, przejął zabudowania folwarczne PGR. Dziś znów jest w prywatnych rękach.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail