Konkurs po raz kolejny okazał się wielkim sukcesem i kolejnym milowym krokiem dla promocji miodosytnictwa. Do konkursu zgłosiło się 297 miodów pitnych z 30 państw świata, w tym z tak odległych zakątków naszego globu jak Australia, Nowa Zelandia, USA, Singapur czy Korea Południowa.

W konkursie dla miodów komercyjnych udział wzięło niespełna 180 miodów z ponad 60 różnych miodosytni, a medale zostały przyznane w 15 różnych kategoriach. Konkurs miodów domowych zgromadził 120 zgłoszeń i był podzielony na 11 kategorii. Liczby te świadczą o tendencji wzrostowej konkursu. O ile liczba zgłoszeń w konkursie domowym pozostała na zbliżonym poziomie z roku poprzedniego, o tyle konkurs komercyjny zanotował prawie 100% wzrostu (ok. 90 zgloszeń w 2019 roku).
Oprócz medali i dyplomów, przyznanych trzem pierwszym miodom z każdej kategorii, jury wybrało także najlepsze miody spośród wszystkich miodów domowych i komercyjnych.
Tytuł najlepszego miodu pitnego w kategorii miodów domowych zdobył Jarosław Okulski, za miód: „Czwórniak naturalny”.
Wielce prawdopodobne jest, iż ten miód w przyszłości trafi do sprzedaży, gdyż obok pamiątkowej statuetki zwycięzca otrzyma możliwość powtórzenia receptury na szerszą skalę w profesjonalnej miodosytni jaką jest Augustowska Miodosytnia.
Najlepszym miodem spośród miodów dostępnych komercyjnie okazał się miód niderlandzki miodosytni Northern Mead: „Bochet”
W tym roku wśród domowych miodosytników przyznano po raz pierwszy tytuł Mistrza Polski Miodosytników. Tytuł ten co rok będzie przyznawany miodosytnikowi, którego miody zdobędą najwięcej medali w całym konkursie. Tym sposobem pierwszym Mistrzem Polski Miodosytników został Andrzej Kozak.
Konkurs Mead Madness Cup odbywa się pod patronatem Europejskiego Stowarzyszenia Miodosytników (European Mead Makers Association) oraz Marszalka Województwa Dolnośląskiego. , a organizatorem jest Kings of Mead – grupa niezależnych miłośników, promotorów i blogerów tego zacnego trunku, jakim jest miód pitny. Mateusz „maTEJ” Błaszczyk, Krzysztof Jarek oraz Rafał Górecki od kilku lat prowadzą najbardziej popularny polski kanał o miodach pitnych na YouTube.

Wyniki konkursu:

PRO
M1A Miody tradycyjne wytrawne

1. Meadery Jere „Jere – pure forest dry mead”  (Słowenia)
2. Mead in New Zealand „Joy” (Nowa Zelandia)
3. Kinsale Mead Co. „Atlantic Dry Mead” (Irlandia)

M1B Miody tradycyjne półsłodkie

1. Augustowska Miodosytnia „Trójniak Augustowski Późny” (Polska)
2. Miodosytnia Imbiorowicz „Trójniak Dzikie Pszczoły” (Polska)
3. Dragon Rouge „Vieux doux” (Francja)

M1C Miody tradycyjne słodkie

1. PoliHoney „Dwójniak SandomierskI blend” (Polska)
2. Idromele Dei Taurini „Barricato in rovere” (Włochy)
3. Sotirale Family „Ydromeli” (Grecja)

M2C Miody owocowe – owoce szypułkowe
1. Miodosytnia  Dziki Miód „Porzeczkowiec” (Polska)
2. Malmö Meadery „Blueberry Mead” (Szwecja)
3. Fallstar Brew I/S „Skovbær” (Dania)

M2D Miody owocowe – owoce pestkowe

1. Šušvės midus „Radvilų” (Litwa)
2. Northern Mead „Cherry” (Holandia)
3. Copenhagen Mead Company „Cherry Mead 2016” (Dania)

M2E Miody owocowe- pozostałe owoce

1. Ô La Butine „Les rubis de mon oncle 2018” (Francja)
2. Miodosytnia Dziki Miód „Słodycz Łąki” (Polska)
3. Miód Podlaski „Trójniak Jabłko-Wiśnia Niesycony” (Polska)

M3A  Miody owocowo-korzenne

1. Askheimer „The Passion no.4” (Norwegia)
2. The Lancashire Mead Company „Krampus’ Spiced Mead” (Anglia)
3. Augustowska Miodosytnia „Czwórniak Pieprzna Wiśnia” (Polska)

M3B Miody ziołowe, korzenne i warzywne wytrawne
1. Augustowska Miodosytnia „Czwórniak Podlaska Szeptucha” (Polska)
2. Monks Meadery „Stigmata” (USA)
3. Crisada Artesana SL „Black Lottea” (Hiszpania)

M3B Miody ziołowe, korzenne i warzywne półsłodkie

1. Kitl s.r.o. „Kitl Mead” (Czechy)
2. Včelařství Sláma s.r.o. „Staročeská medovina” (Czechy)
3. The Lancashire Mead Company „Jarls’ Mead” (Anglia)

M3B Miody ziołowe, korzenne i warzywne słodkie

1. Northern Mead „Bochet” (Holandia)
2. TiM S.A. „MP Dwójniak Kasztelański” (Polska)
3. Grendel Hidromiel „Grendel LIII” (Hiszpania)

M4A Braggot i piwo miodowe

1. Monks Meadery „Abstinence in the Abbey” (USA)
2. Viking Mjød „Coffee Stout” (Holandia)
3. Cervezas Yria and Mederij Marcus “Dronken Bij” (Hiszpania/Holandia)

M4C Miody eksperymentalne i inne

1. Askheimer „Blue Chaga no.9” (Norwegia)
2. Superstition Meadery „Vanilla Blueberry Hex” (USA)
3. The Blacksmith’s Meadery „Lux in Tenebris” (Belgia)
M4S Miody session wytrawne

1. Berryland LLD „Apricot sparkling melomel” (Ukraina)
2. Lion City Meadery „Hibiscus Blueberry” (Singapur)
3. Heima HM „Sol y palmeras” (Hiszpania)

M4S Miody session polslodkie i slodkie

1. Superstition Meadery „Tiki fruit” (USA)
2. Afon Mel Meadery „Moon Juice” (Walia)
3. Mjøderiet „Pasjonsfrukt” (Norwegia)

M4X Kategoria open – inne napoje alkoholowe zawierąjce miód

1. Monterbe SAS „Aphrodision 664” (Wlochy)
2. Maxwell „Cask Selection” (Australia)
3. Tomka s.r.o. „Medovec original” (Slowacja)

HOME

M1A Miody tradycyjne wytrawne
1. Jarosław Okulski „Czwórniak naturalny” (Polska)
2. Tomasz Rotuski „DUA LIPA” (Polska/Irlandia)
3. Adam Kwarciak „Gryczana Bayka” (Polska)

M1B Miody tradycyjne półsłodkie

1. Arne Defurne „The Spymastr’s Burn Notice” (Belgia)
2. Tomasz Rotuski „King of the north” (Polska/Irlandia)
3. Rob Friskes „FRSK meadery – natural mead” (Holandia)

M1C Miody tradycyjne słodkie
1. Peter Nilsson „Asluag” (Szwecja)
2. Jonas Andersson „JR” (Szwecja)
3. Remigiusz Pospieszyński „Skarby Leszego” (Polska)
M2C Miody owocowe – owoce szypułkowe
1. Tomasz Osak „Porzeczkowy” (Polska)
2. Wojciech Łabecki „Jeżyk Malinowy” (Polska)
3. Mårten Lagerstedt „Cranberry 2018” (Szwecja)
M2D Miody owocowe – owoce pestkowe

1. Andrzej Kozak “Barrel aged buckwheat cherry dwójniak” (Polska)
2. Cezary Piotr Lach “Ałyczak” (Polska)
3. Andrzej Kozak “Buckwheat cherry trójniak” (Polska)

M2E Miody owocowe – pozostałe owoce

1. Arne Defurne „The Botanist’s Cherryshed Apple” (Belgia)
2. Michał Gruszczyński „Miód pitny jabłkowy” (Polska)
3. Jonas Andersson „KH” (Szwecja)
M3A  Miody owocowo-korzenne

1. Andrzej Kozak „Chipotle melomel” (Polska)
2. Dariusz Biernacki „Wanda” (Polska)
3. Andrzej Kozak „Biała armia” (Polska)

M3B Miody ziołowe, korzenne i warzywne
1. Cezary Piotr Lach „Magnoliak” (Polska)
2. Marcin Zielonkowski „Trójniak różany” (Polska)
3. Grzegorz Łapuć „Czwórniak” (Polska)

M4A Braggot i piwo miodowe

1. Artur Milczarczyk „Słonecznik” (Polska)
2. Fabio Vaccari „Viking’s breath” (Australia)
3. Marcco Parrini „CasaParrini Braggot” (Wlochy)

M4C Miody eksperymentalne i inne
1. Leszek Jamro, Marek Dzierbicki „Musumi” (Polska)
2. Dariusz Biernacki „Pieczone żołędzie” (Polska)
3. Yuriy Silvestrov „Psycho the Rapist” (Ukraina)
M4S Miody session
1. Artur Pasieczny „Bitter-sweet bochet based tonic” (Polska)
2. Wayne Hewett „Banskia Bochet” (Australia)
3. Paweł Knap „Psiwo kozicowe palone” (Polska)

GRAND CHAMPION HOME

Jarosław Okulski „Czwórniak naturalny” (Polska)

GRAND CHAMPION PRO

Northern Mead „Bochet” (Holandia)

MISTRZ POLSKI MIODOSYTNIKOW MMC2020

Andrzej Kozak

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail