Ustawa o melasie (Molasses Act) z 1733 roku była prawdopodobnie pierwszą w historii ustawą antyalkoholową, czyli nie tylko mającą na celu zasilenie budżetu z podatków od alkoholu, lecz także ograniczenie jego spożycia. Była trzy lata wcześniejsza od słynnych ustaw antyginowych z 1736 roku, które – w rezultacie – skutecznie doprowadziły do ograniczenia konsumpcji ginu w Londynie, choć nie samego pijaństwa, gdyż jedynie zmienił się model konsumpcji i Anglicy z ginu przestawili się na piwo. Ustawa o melasie dotyczyła mieszkańców kolonii, zwłaszcza Nowej Anglii. Uchwalona przez parlament brytyjski, wprowadzała podatek w wysokości 9 pensów za każdy galon melasy importowanej na kontynent amerykański z niebrytyjskich wysp cukrowych w Indiach Zachodnich. Była to także część wojny ekonomicznej, głównie z Francją, ale też z Hiszpanią czy Niderlandami, rum wyrabiany na Jamajce czy Barbadosie był znacznie droższy od rumu przykładowo z Martyniki. Najtańszym był jednak rum, który powstawał w samej Nowej Anglii, czego brytyjski ustawodawca w ogóle nie brał pod uwagę.
W przeciwieństwie do ustawy o ginie, ustawa o melasie okazała się być całkowicie nieskuteczna, gdyż nie było w koloniach zainteresowanych jej przestrzeganiem i nadzorowaniem wykonania. Z melasy wyrabiano rum, a rum był wówczas najważniejszym towarem, zastępował walutę, a nawet kredyty. Ograniczenie dostępu do taniego rumu nie wchodziło w grę.
Zniechęceni Brytyjczycy już rok po wydaniu Molasses Act uchwalili nową Ustawę o cukrze (Sugar Act), która zmniejszyła podatek na melasę z 6 do 3 pensów za każdy galon trafiający na kontynent amerykański z niebrytyjskich wysp cukrowych.
Podatek obniżono, ale postanowiono wprowadzić ściślejszą kontrolę przepływu rumu między Karaibami a Nową Anglią. Okazało się, że kontrabanda kwitnie w najlepsze. Wielka Brytania posłała okręty Royal Navy, w sprawę włączyły się Francja i Hiszpania. Historycy powszechnie uważają, że następujące po sobie podatki Molasses Act i Sugar Act doprowadziły w rezultacie do wojny między Królestwem Wielkiej Brytanii a koloniami w Ameryce Północnej, a w konsekwencji do powstania Stanów Zjednoczonych.
Tak to rum dał podwaliny pod powstanie nowej potęgi.