Львиварня, czyli Muzeum Piwa we Lwowie, które miastu zafundował Carlsberg, właściciel miejskiego browaru. Pierwsza ekspozycja powstała w 2005 roku (290 lecie powstania browaru) i była dziełem pracowników. Obecnie kompleks jest po gruntownej rekonstrukcji i można go zaliczyć do najnowocześniejszych muzeów na Ukrainie. Zebrano tu eksponaty związane z lwowskim piwowarstwem, ale również z samym miastem i jego biesiadną historią. Szeroko została przedstawiona technologia produkcji. Zwiedzanie jest interaktywne, można niemalże stworzyć własne piwo, wsłuchać się w gwar lwowskiej ulicy, baciarskich melodii. Budynek jest trzykondygnacyjny. Na drugim piętrze stworzono przestrzeń kulturalną z salami wystawienniczymi i konferencyjnymi. Jest tu również obszerna sala degustacyjna. Za niewielką dopłatą do biletu można skosztować czterech piw: Lager (Lvivskie 1715), Unfiltered Lager (Biały Lew), Ale i Dark Lager (Ciemne Lwowskie).


Browar został założony w 1715 roku – hrabia Stanisław Potocki udzielił prawa Jezuitom do budowy browaru na przedmieściach Lwowa. Po I rozbiorze Polski został przejęty przez Austriaków. Za ich czasów został przekształcony w spółkę akcyjną, a pochodziło stąd aż 15% całej produkcji piwa w Cesarstwie. W okresie międzywojennym produkowano tu m.in.: Marcowe, Podwójne Słodowe czy Imperial. W tym też okresie powstało wiele haseł reklamowych, jak np. „100 lat żyje, kto Lwowskie pije”. W czasach radzieckich nosił miano „Колос” i wchodził w skład połączonych pięciu browarów na Zachodniej Ukrainie. W 1999 roku rozpoczęła się współpraca z Baltic Beverages Holding, obecnie należy do Carlsberga. W 2005 roku ОАО «Львовская пивоварня» stworzyła pierwsze muzeum piwa na Ukrainie.
Adres: Львов, ул. Клепаровская, 18. Godziny otwarcia: 10.00-19.00. Bilet normalny: 60 hrywien, set degustacyjny: 40 hrywien.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail