W 2023 roku oceniliśmy 2563 alkohole. Najlepsze otrzymają tradycyjnie medale w kilkunastu kategoriach. Zanim jednak ogłosimy medalistów, poznajmy najlepszych w swoich kategoriach, czyli alkohole nominowane do medali, te które były Alkoholami Miesiąca w 2023 roku, albo otrzymały noty powyżej 95 punktów. Dzisiaj przedstawiamy nominowane koniaki – spośród 25 próbowanych w 2023 roku wybraliśmy 7.
François Voyer 10YO Cask Experience No 3 45% (Francja)
Eue-de-vie z regionu Cognac Grande Champagne leżakowała 10 lat w beczkach po rumie Caroni. Zapach zaskakujący, pełen słodyczy, ale o ile w pierwszym uderzeniu to słodycz jabłek, gruszek, moreli, brzoskwini, to po chwili pojawia się rumowa, melasowa słodkość. Jest też nuta tytoniowa tak charakterystyczna dla Grande Champagne. Smak najpierw cierpki – tytoń, skóra, zielone orzechy włoskie, potem słodycz moreli, wreszcie znów sporo melasy, wanilii. Bardzo elegancki, zrównoważony finisz, spora taniczność, dużo nut tytoniowych, herbacianych, ale też rodzynki, figi, daktyle i suszone jabłka.
27,5/27/27,5/8=90
Hine Antique Grande Champagne XO 40% (Francja)
Eue-de-vie z regionu Cognac Grande Champagne, złożony z 40 eau-de-vie, w wieku 22-25 lat, receptura powstała w latach 20. Zapach nieco przytłumiony – sporo tytoniu, lukrecja, anyż, śliwki, morele, placek ze śliwkami. W smaku dużo anyżu, kandyzowany imbir, maliny, imbir, cynamon. W finiszu sporo skóry, dużo kandyzowanego imbiru, kandyzowane skórki pomarańczy, soczyste owoce.
27/27/27,5/8=89,5
ABK6 XO Grande Champagne 40% (Francja)
Zapach bardzo świeży, dużo zielonych jabłek, papierówek, gruszek, moreli. Owocowy tytoń. W smaku jest cierpko – kwaśne jabłka, kwaśne gruszki, pektyny pestek, morele, śliwki. W finiszu przyjemna cierpkość tytoniu, zioła, morele, gruszki i kwaskowe oraz gorzkie jabłka. Prosty, ale przyjemny koniak.
27,5/27,5/27/7,5=89,5
Château de Montifaud Cognac 2001 43% (Francja)
Destylacja win z winogron szczepów: ugni blanc, folle blanche i colombard, leżakowanie w limuzynowym dębie. W zapachu anyż, tytoń, kakao, lekko nuta kawowa, orzechy ziemne, orzeszki laskowe, wiśnie. W smaku: gruszki, morele, brzoskwinie, rodzynki, daktyle, kakao, kawa, zaskakująca orzechowa rześkość. W finiszu czekolada z pistacjami, orzechy laskowe i włoskie, rodzynki, suszone wiśnie, wanilia, nuta kokosowa, morele, nuta mięty.
26,5/27/27/7,5=88
Laurichesse Le Chai de Mon Pere Fût 104 47,4% (Francja)
Koniak wyłącznie z regionu Grande Champagne, wydestylowany w latach 70. XX wieku przez Guya Laurichesse, ojca Oliviera, który założył markę Laurichesse Cognac wraz ze swoją żoną Léą w 2018 roku. Destylowany w alembiku 1200 l w rodzinnej posiadłości Verrières, koniak Laurichesse Le Chai de Mon Pere Fût 104 dojrzewał w beczce z francuskiego dębu i był butelkowany z mocą beczki 47,4%. Wyprodukowano jedynie 392 butelki. Butelkowana jako „Hommage”, seria ta znana jest również jako Le Chai de mon Père („Piwnica mojego ojca”). Każda beczka vintage eaux-de-vie została starannie wybrana i zabutelkowana w naturalnym stanie, aby podkreślić umiejętności i jakość pracy Guya. W zapachu rześkość i cierpkość – tona jabłek, jak w calvados, gruszki, ale też brzoskwinie, nektarynki i nutka malinowa, rodzynki, tytoń i skóra, anyż. W ustach dużo cierpkości, masa tytoniu, słoność, anyż, lukrecja, solone migdały, jarzębina, głóg, zielone orzechy włoskie. Finisz bardzo cierpki, gorzki, przemrożone jarzębin, głóg, rokitnik, pestki wiśni, słoność, migdały, orzechy włoskie, słona skóra, cierpki tytoń, wosk.
29/29/29/9=96
Jean Luc Pasquet Tresors de Famille Le Cognac de Claude Lot 84 49,8% (Francja)
Le Cognac de Claude to pierwszy produkt z nowej linii Trésors de Famille („Skarby rodzinne”) Pasquet. Destylat z połowy lat 80. był butelkowany z jednej 400-litrowej beczki ,pochodzącej z winnic rodziny Hilaire Angeac-Champagne, znajdujących się w Grande Champagne. Destylowany w rodzinnej posiadłości, na alembiku opalanym drewnem. Butelkowany w 2021 roku w wieku 36 lat, w liczbie zaledwie 731 butelek. Zapach bardzo przyjemnie kwiatowy – fiołki, bratki, poza tym kwaskowe jabłka, papierówki, kwaśne śliwki, mirabelki, delikatnie nuty tytoniu. W ustach słodko-kwaskowe – mirabelki, renklody, ale też papaja i soczyste mango, gruszki i kwaśno-gorzkie jabłka, jarzębina, pigwowiec, rokitnik. Finisz bardzo długi, cierpki, taniczny, dużo skóry, tytoń, hibiskus, oolong, kwaskowe jabłka, mirabelki, pigwowiec. Oleistość. Smaczny, niezwykły koniak.
28/28,5/29,5/9=95
Park Chai no. 8 21 Years Barrel 118 43% (Francja)
Tylko 480 butelek. Eau-de-vie w 100% z regionu Petite Champagne, winogrona ugni blanc. Po 12 miesiącach w beczkach z nowego dębu lekko wytostowanych, trafia do beczek starszych. Piękny zapach gruszek, dojrzałych jabłek, dalej lukrecja, tytoń, imbir. W ustach cierpkość i słodycz, kwaskowe i słodkie jabłka, gruszki, orzechy włoskie, hibiskus, nuta herbaciana i pomarańczowa, albo nawet mandarynkowa. W finiszu są nuty słonej lukrecji, orzechy włoskie, anyż, śliwki, suszone morele, figi i tytoń. Bardzo elegancki koniak, z bardzo długim finiszem.
28/28/28,5/9=93,5