Poznajemy świat mocnych alkoholi

Zapraszamy 8 marca o godz. 19.30 na degustację edukacyjną – Poznajemy świat mocnych alkoholi. Spróbujemy: Alma Azteca Tequila Blanco, Via Roma Grappa Barolo Riserva, Lheraud Cognac VSOP, Barceló Imperial Ron Dominicano oraz GlenAllachie 12YO. Udział w degustacji – 5 sampli po 20 ml, koszt 50 zł. Liczba miejsc ograniczona, decyduje pierwszeństwo zapisu.

Francois Voyer Selection Speciale M&P No 2

druga odsłona koniaku zabutelkowanego z jednej beczki dla M&P. Wydestylowany w 2016 roku, zabutelkowany w 2020 z mocą 43,9% (poprzednia edycja miała 57,4% i był to koniak starszy, sześcioletni). Każda butelka jest indywidualnie numerowana. Winogrona są z regionu Grande Champagne, choć lekki, kwiatowy aromat bardziej przypomina koniaki z Borderies. Poza kwiatami bardzo wyraźnie czuć rodzynki, głębiej – wanilia, słodkie śliwki, wiórki kokosowe. W ustach duża wyczuwalność alkoholu, brzoskwinie, morele, delikatnie tytoń, który jest bardziej wyraźny w finiszu. Czujemy też w końcówce aromatyczny tytoń fajkowy, skóra i słodkie nektarynki.

Bardzo stare koniaki na sprzedaż

Jacques Hardy, jeden z właścicieli destylarni Hardy, wystawia na licytację pięć butelek bardzo starych, bardzo unikatowych koniaków z roczników: 1777, 1802, 1812, 1906 i 1914. Każdy ma certyfikat autentyczności, pochodzą z rodzinnego skarbca. Najstarszy pochodzi z destylarni Domaine de la Vie z regionu Grande Champagne, do 1996 roku przechowywany był w beczce, by potem trafić do szklanego naczynia, które chroni przed odparowaniem alkoholu, ale pozwala na dalsze procesy utleniania. Z tego, co pozostało udało się napełnić tylko 12 butelek, z czego siedem zostało już wypitych, pozostało pięć. Koniak z 1802 roku to mieszanka gron folle blanche i colombard z regionu Petite Champagne, rocznik 1812 to te same winogrona, ale pochodzące z Borderies. Aukcja na platformie Whisky.Auction zacznie się 31 stycznia a zakończy 9 lutego.

Wieczór z Remy Martin

Dom Whisky zaprasza 28 stycznia o godz. 18.00 do udziału w degustacji, którą poprowadzi Piotr Wesołowski, Brand Ambassador. Do spróbowania będą: Remy Martin Accord Royal, Remy Martin XO, Remy Martin Carte Blanche No2 (special highlight – limited edition). Degustacja odbywać się będzie online poprzez komunikator internetowy Skype. Koszt degustacji 680 zł/osoba, a w cenie: butelka Cognac Remy Martin XO Excellence Carafe + 3 sample degustacyjne wymienione powyżej o poj. 20 ml + 2 kieliszki degustacyjne Remy Martin.

150 lat Hennessy XO

Koniak Hennessy XO zadebiutował w butelkach w 1870 roku. Kupaż był wspólnym dziełem panów Maurice Hennessy i Emile Fillioux z przeznaczeniem dla rodziny i najbliższego kręgu przyjaciół firmy. Teraz, z okazji 150-lecia pierwszej edycji XO, Hennessy wypuściła specjalną edycję 150 limited karafek, po 15 tys. euro za sztukę, zaprojektowanych przez architekta Franka Gehry i częściowo przykrytych złotem. Równolegle ukazała się także znacznie tańsza specjalna edycja, także zaprojektowana przez Franka Gehry, bez złota, ale za to za 200 euro.

Pierre de Segonzac Private Collection Lot#1

winogrona wyłącznie ugni blanc, destylacja z osadami drożdżowymi, beczki z limuzynowego dębu 400-500 l. Głównie bardzo stare eau-de-vieux z Petite Champagne, kupażowane z niewielkim dodatkiem koniaków z Grande Champagne, by dodać tanin. Tylko 450 butelek.
Aromat kwiatów, łąk, pól, sadów, gruszki, morele, brzoskwinie, migdały, akacje, czarny bez, delikatnie tytoń. W ustach: tłuste, oleiste, bardzo owocowe, masa brzoskwini, moreli, gruszki, renklody. Finisz to przyjemny balans między słodyczą owoców, a tanicznością – słodki tytoń, cynamon, nuta herbaciana, ale przede wszystkim masa gruszek i moreli.

Camus z ekspedycją karaibską

Camus Caribbean Expedition, to specjalna edycja koniaku, który był starzony podczas oceanicznej podróży oraz na Barbadosie. Dziesięć beczek z czteroletnim trunkiem trafiło na pokład statku De Gallant pod koniec 2018 roku i wyruszyły na Barbados. Po 45 dniach rejsu przybiły do portu Bridgetown, skąd odebrał je Richard Seale, master distiller w Foursquare Distillery. Przez rok maturacja odbywała się w tropikalnym klimacie Karaibów, nabierając aromatów egzotycznych owoców, m.in. bananów i kokosa. Wypuszczono 4500 butelek z mocą 45,3%. Koniak trafi do sprzedaży 1 września w cenie 109 euro za butelkę.

Oliver de Baupréau Cognac

na butelce trzy gwiazdki. Kto dzisiaj stosuje na koniaku oznaczenie gwiazdkowe? Ten, kto się nie przyznaje do tego, że to jego trunek. Tak jest i tym razem, na kontretykiecie jest firma z Bordeaux, a nie z Cognac. Firma, która rozlała to coś dla Carrefour. Zapach alkoholu, w którym krótki czas moczono rodzynki. Plus trochę wanilii, trochę kwiatowości. Bardzo słabo. W smaku więcej rodzynek, skórki jabłek, daktyle, a może i soczyste figi, do tego suchy orzech włoski. Dużo rodzynek i suszone morele w delikatnie słodkim finiszu. Nie dziwię się, że destylator postanowił pozostać anonimowy. Pod tą marką w Carrefour jest też brandy.

Metaxa vs Remy Martin

Dom Whisky zaprasza 8 maja o godz. 18.00 na degustację Metaxa vs Remy Martin. Do spróbowania będą greckie brandy: Metaxa 12*, Metaxa Private Reserve i Metaxa Angel’s Treasure Limited Edition oraz francuskie koniaki: Remy Martin VSOP, Remy Martin Accord Royal 1738 i Remy Martin XO. Spotkanie prowadzi Piotr Wesołowski, brand ambassador marki. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy przyjmowane są do 6 maja. Degustacja odbywać się będzie online poprzez komunikator internetowy Skype (skype.com). Koszt degustacji 268 zł/osoba, a w cenie butelka Metaxa Private Reserve, zestaw 6 sampli 20 ml oraz kieliszek degustacyjny Dom Whisky.

Cognac Show online

Tegoroczne targi Cognac Show miały odbyć się w dniach 24-25 kwietnia w londyńskiej Glazier’s Hall. Impreza odbędzie się w tym samym czasie, ale wirtualnie. Za 24,95 funta będzie można otrzymać zestaw degustacyjny i zaproszenie do cyklu spotkań on-line na platformie Zoom. Organizatorem jest sklep internetowy The Whisky Exchange. We współpracy z barem Luciole zaprezentowane zostaną też receptury klasycznych koktajli z koniakiem, Cognac Old Fashioned, Spitfire czy Sidecar.

Wina & Strong Days na bogato

W salonach M&P od poniedziałku do końca marca trwać będzie akcja Pawlina Wina Day 10 i Pawlina Strong Days nr 4, a w niej bogaty wybór produktów. Wina: Pradorey Verdejo (cena w akcji za butelkę – 19,99 zł, a przy zakupie sześciu butelek i wielokrotności – 16,66 zł, cena katalogowa: 39,99 zł), Pradorey Crianza (cena w akcji za butelkę – 44,50 zł, a przy zakupie sześciu butelek i wielokrotności – 39,99 zł, cena katalogowa: 89 zł), Long Life (zestaw trzech butelek, cena w akcji za zestaw – 88,50 zł, a przy zakupie dwóch zestawów i wielokrotności – 79,99 zł, cena katalogowa: 177 zł), whisky Nikka From the Barrel (cena w akcji za butelkę – 129 zł, a przy zakupie dwóch butelek i wielokrotności – 114,99 zł, cena katalogowa: 199 zł), whisky Loch Lomond – zestawy z miniaturkami lub ze szklankami (cena w akcji 149,50 zł, cena katalogowa: 299 zł) oraz koniak Lheraud XO Oublie (cena w akcji za butelkę – 249 zł, a przy zakupie trzech butelek i wielokrotności – 199 zł, cena katalogowa: 385 zł).

Czytaj więcej

Courvoisier z beczek po bourbonie

Po raz pierwszy w historii firma Courvoisier wypuściła koniak finiszowany w beczkach po bourbonie. Courvoisier Avant-Garde Bourbon Finish VSOP został zabutelkowany z klasyczną mocą 40%. Dedykowany na rynek amerykański w cenie 39,99 USD. Wcześniej, w 2017 roku, firma wypuściła edycję Courvoisier Sherry Casks Finish. Właścicielem marki jest Beam Suntory.

Hennessy 250

wyjątkowa edycja, stworzona na 250-lecie marki Hennessy, zestawiona z 250 małych, 250-litrowych beczek z dębu limuzynowego, wcześniej zaś wykorzystane eau-de-vie leżakowały w klasycznych beczkach. To koniak klasy hors d’age, z niewielkim udziałem bardzo starych destylatów. Edycja kolekcjonerska, w pięknych dekanterach. W aromacie: tytoń, wędzone śliwki, rodzynki, figi, herbata, hibiskus, orzechy, skóra, cynamon, dojrzałe czerwone jabłka. Smaku wędzone śliwki, dużo tytoniu, sadza, grejpfrut, orzechy. Bardzo orzechowy, bardzo długi finisz, skóra, gruszki, wiśnie, śliwki, bardzo dużo tytoniu. Zabutelkowany z mocą 40%.

Pawlina Strong Day nr 2

W dniach 17-23 lutego w salonach sieci M&P trwać będzie akcja Pawlina Strong Day , a jej tematem koniak z Petite Champagne – Lheraud VSOP. Cena detaliczna tego koniaku to 289 zł, cena w akcji za 1 butelkę to 35% rabatu, czyli 187,85 zł, a za 2 butelki i wielokrotność, czyli zawsze parzysta ilość, minus 50% = 144,50 zł.