Dobre wyniki Stocka

O 6,5% wzrosły w 2017 roku przychody grupy Stock, łącznie na świecie firma sprzedała 13,1 mln dziewięciolitrowych skrzynek. Przychody wzrosły o 5,2%. Słabszy był jedynie wyniki netto, grupa zakończyła rok z przychodami na poziomie 275 mln euro i zyskiem 11,3 mln euro.
Wzrost sprzedaży, to m.in. efekt dobrych wyników w Polsce, która ma największy udział w przychodach grupy. Nie bez znaczenia było też poszerzenie zakresu usług dystrybucyjnych – m.in. wprowadzenie wyrobów Beam Suntory na rynki Czech i Słowacji oraz Belugi do Chorwacji i Bośni. Wprowadzono także nowe produkty, m.in. nowe wersje smakowe pod marką saska czy zupełnie nową markę likierów ziołowych Black Fox – obecnie testowana na rynku czeskim.
– Podsumowując 2017 rok, przede wszystkim trzeba powiedzieć, że pozycja grupy Stock jest bardzo stabilna. Wzrosła nasza sprzedaż, wpływy, udziały w rynku, poprawiła się płynność finansowa – komentuje Mirosław Stachowicz, dyrektor wykonawczy w Stock.

Wyborowa retro

Z końcem lutego w Lidlu pojawiła się limitowana edycja wódki Wyborowa. Butelka jest inspirowana historyczną etykietą Wyborowej, znaną dobrze konsumentom, którzy pamiętają czasy PRL. Szyjkę zakrywa tekturowy kapturek, na którym umieszczono reprodukcję dawnej pocztówkowej reklamy Wyborowej. Dostępna w Lidlu w pojemności 0,5 l w cenie 23,99 zł.

Marek Malinowski dyrektorem generalnym CEDC

Stanowisko dyrektora generalnego CEDC International objął Marek Malinowski, który będzie odpowiadał za wszystkie aspekty działalności firmy w Polsce, w tym planowanie strategiczne i zarządzanie operacyjne markami własnymi i agencyjnymi, a także produkcję i łańcuch dostaw, dystrybucję, marketing, finanse, IT, HR i PR. Marek Malinowski jest jednym z najbardziej doświadczonych menedżerów na polskim rynku mocnych alkoholi. W latach 2002-2012 był dyrektorem generalnym Stock Polska. Ze Stock Spirits Group był związany do 2015 roku, ostatnio jako dyrektor zarządzający w Czechach i na Słowacji. Marek Malinowski jest absolwentem fizyki na Uniwersytecie Warszawskim, posiada również dyplom MBA Uniwersytetu w Illinois.

Czytaj więcej

Żubrówka najbardziej wartościową marką alkoholową w Polsce

W XIV edycji przygotowanego przez dziennik „Rzeczpospolita” rankingu „Najcenniejsza Polska Marka 2017”, wódka Żubrówka zdobyła najwyższy laur w kategorii napojów alkoholowych. Zanotowała znaczący wzrost wartości marki, deklasując swoich rywali z czołówki rankingu marek alkoholowych i notując niemal dwukrotnie większą wartość niż kolejna w zestawieniu marka wódki.

Czytaj więcej

Marie Brizard Wine & Spirits ze spadkiem

Grupa MBWS (właściciel m.in. marek Krupnik i Sobieski) raportuje niewielki, o 0,4%, spadek przychodów w 2017 roku. Wartość sprzedaży osiągnęła poziom ok. 430 mln euro. Wyjątkowo słaba była końcówka roku, co zarząd MBWS tłumaczy „istotnymi problemami w Polsce”. Oddział Central & Eastern Europe grupy zaliczył spadek przychodów aż o 16%, z czego największe spadki zanotowano w Polsce. Sprzedaż Marie Brizard Wine & Spirits w Polsce spadła w porównaniu do roku poprzedniego o 28,3%, do 47,1 mln euro. W samym IV kw. 2017 roku sprzedaż w Polsce spadła o 74,4% – podała spółka.

Czytaj więcej

Wadliwa Luksusowa

W nawiązaniu do zgłoszeń reklamacyjnych przesłanych do Działu Obsługi Klienta w dniach 2-7 lutego 2018 roku, Zarząd Wyborowa S.A. podjął decyzję o zablokowaniu do sprzedaży jednej partii wódki Luksusowa o pojemności 0,7 l i numerze partii 17112061. Działania prowadzące do zablokowania zidentyfikowanej partii produktu mają charakter ściśle prewencyjny, pomimo iż reklamacje dotyczyły jedynie kilku opakowań dystrybuowanych wyłącznie na polskim rynku.
Zgłoszenia reklamacyjne konsumentów dotyczyły niepokojącego zapachu produktów z wymienionej partii. Natychmiast po informacji od klientów, właściciel marki uruchomił odpowiednie procedury, których celem jest ustalenie przyczyn zaistniałej sytuacji. W chwili obecnej prowadzone są szczegółowe badania mające na celu weryfikację zawartości zareklamowanych butelek, ich opakowań, etykiet i banderol. W trybie pilnym zawiadomiono również odpowiednie służby.

Czytaj więcej

Walentynkowa kolekcja smaków w Kaufland

W lutowej gazetce Kauflandu pełno serc. Na okładce czerwień i czerń, Jack Daniel’s w cenie 87,99 zł za 0,7 l i dwie szklanki – w sam raz na romantyczny wieczór we dwoje. Jakby przyszło spędzić go samemu, to jest Finlandia za 39,99 zł 0,7 l. A jakby przyszło spędzić całkiem na smutno, to na okładce obok whiskey i wódki, Kaufland promuje piwo Koźlak tańsze o złotówkę, więc w przypływie rozpaczy można wypić więcej Koźlaków.

Czytaj więcej

Walentynkowe toasty z Carrefour

Na okładce lutowej gazetki sieci Carrefour Ballantine’s Finest w cenie 46,99 zł za 0,7 l oraz prosecco Mionetto w cenie 25,99 zł. Dekoracją katalogu są dyskretne serduszka na poszczególnych stronach. Na czwartej stronie okładki: wina, cydry, grzeniac Galicyjski, walentynkowe pyszności – Baileys, Sheridan’s, ale też w wersji dla biedniejszych likier Finezja (miętowo-czekoladowa, myślałem, że nie produkowana już), ale też takie atrakcje jak: alkotest, etui na papierosy i gilzy. Dziwne, jak Walentynki, to ja bym zaproponował kondomy a nie gilzy, albo chociaż odświeżacz do ust jako specjalny dodatek dla zakochanych, którzy kupują karton papierosów i sześciopak taniego mocnego piwa. By jednak oddać układającym ofertę sprawiedliwość, trzeba powiedzieć, że etui na papierosy ma serduszko i napis I love you. Gilzy i alkotest elementów miłosnych są zupełnie pozbawione. Za rok więc podpowiadam – zamiast gilz lepiej dać w promocji walentynkowej różowe prezerwatywy o smaku malinowym.

Czytaj więcej

Walentynki w Tesco

Na okładce lutowej „Karty drinków i alkoholi” Tesco mamy wino różowe, Cin&Cin i wódkę Bols, skromne pół litra za 20,99 zł. Żeby dodać wódce trochę romantyzmu, ułożono ją na różowej serwetce, ustawiono dwa różowe serduszka, dodano różowego drinka z różową słomką. „Smak Walentynek”, w propozycji Tesco. Na czwartej okładce mamy hity lutego – nieśmiertelny Grzaniec Galicyjski, Staroruskoje Igristoje, ale także: Jim Beam w cenie 47,99 zł za 0,7 l, brandy Stock 84 w cenie 37,99 zł za 0,7 l, Żubrówkę Czarną – 49,99 zł za litr czy Krupnik Premium w cenie 19,99 zł za 0,7 l, ale tylko 35 zł przy zakupie dwóch butelek.

Czytaj więcej

Brown-Forman

to jeden z czołowych koncernów alkoholowych, amerykańska spółka o zasięgu globalnym z siedzibą w Louisville. Właściciel m.in. tak znanych marek jak: Jack Daniel’s, Gentelman Jack, Finlandia Vodka, Maximus Vodka, Woodford Reserve Bourbon, Canadian Mist, Early Times, Old Forester, Korbel Champagne, Chambord, Casa Herradura, Pepe Lopez, El Jimador i wiele innych. Działając w wielu krajach Brown-Forman zatrudnia obecnie blisko 4000 ludzi.

Czytaj więcej

Pernod Ricard finalizuje przejęcie Avión Spirits

Avión Spirits, to producent popularnej, zwłaszcza w USA, a w Europie we Francji, marki tequili o tej samej nazwie. Historia tej transakcji sięga 2011 roku, kiedy Pernod Ricard uwtorzył spółkę joint venture z Avión Spirits, potem w 2014 roku koncern objął 84% udziałów w destylarni. Markę Avión stworzył Ken Austin, za produkcję odpowiada rodzina Lopez, od pięciu pokoleń związana z tequilą.
Pernod Ricard jest m.in. właścicielem marki tequili Olmeca i Olmeca Altos. Jesienią ubiegłego roku koncern przejął większościowe udziały w marce mezcalu Del Maguey.

Szykują się zmiany w szkockiej whisky?

Coraz większe są naciski na Scotch Whisky Association by zmienić i poszerzyć definicję szkockiej whisky. Postulowane zmiany mają przede wszystkim dotyczyć kategorii blended scotch, choć nie tylko. Niektóre firmy kupażujące whisky – w ślad za inicjatywą Compass Box – domagają się większej transparentności w przypadku blended i blended malt, tak by podane było na kontretykiecie wyraźnie, co zawiera butelka – jakie destylaty, w jakim wieku, z jakich beczek. SWA na razie w tej sprawie wypowiada się ogólnikowo, podobnie jak najwięksi gracze na rynku blendowanej whisky.

Czytaj więcej

Na polski rynek alkoholi wchodzi nowy gracz

Na polski rynek alkoholi wchodzi BZK Alco – spółka działająca w ramach jednej
z największych w Polsce grup specjalizujących się w przetwórstwie produktów rolnych. Należą do niej m.in. Bakoma, Polskie Młyny, Komagra czy Bioagra. Firma wprowadza od razu kilka opracowanych od podstaw marek: Kazimierz Wielki, Senator Komorowski Organic Vodka, Waligóra oraz Janosik.

Czytaj więcej

Sylwestrowe gazetki w sieciach

Pojawiły się już gdzieniegdzie na działach z alkoholami nowe gazetki handlowe. Carrefour ma gazetkę zatytułowaną „W szampańskim nastroju”, Biedronka prościej – „Nowy rok 2018”. Co ciekawe, obydwie sieci stawiają w równym stopniu na mocne alkohole, co na wina musujące. Wódka, whisky i tanie wina musujące, to trzon sylwestrowej oferty. Jak zwykle analizujemy tylko mocne alkohole, bo od win są od nas lepsi specjaliści.

Czytaj więcej

Grupa Campari przejęła koniak Bisquit

Za 52,5 mln euro Grupa Campari odkupiła markę, destylarnię i zapasy koniaku Bisquit od południowoafrykańskiej spółki Distell Koniak ten produkowany jest w Jarnac od 1819 roku, firmę założył, dwudziestoletni Alexandre Bisquit – podróżnik, handlarz solą i polityk, przez krótki czas burmistrz Jarnac. Firma wytwarzała w tamtym czasie własne beczki. Marka pozostawała w rękach rodziny do 1965 roku, kiedy sprzedano ją Paulowi Ricard, znanemu z marki pastisu Ricard (później firma połączyła się ze swoim wielkim konkurentem, tworząc koncern Pernod Ricard). Ricard przeniósł produkcję Bisquit z Jarnac do Lignières, gdzie wybudował wielką destylarnię z 64 alembikami. Wpłynęło to niewątpliwie na styl tego koniaku, który stał się bardziej przemysłowy. Majątek ziemski w Rouillac zajmuje aż 200 ha. Posiadłość okolona jest wiekowym parkiem, jest tu też wspaniała posiadłość – neorenesansowy zameczek z XIX wieku. Wersje VS i VSOP trafiły do sieci dyskontowych, co nie buduje marki. W marcu 2009 roku grupa Pernod Ricard sprzedał markę Bisquit, nowym właścicielem stała się wywodząca się z RPA Grupa Distell. Bisquit Prestige, a zwłaszcza Bisquit XO (ponad 50 lat spędzonych w dębie) to jednak koniaki z najwyższej półki, o zaskakująco ożywczych, jak na wiekowe trunki, owocowych nutach. Ciekawostką było odkrycie w 1998 roku, we wnętrzu niemieckiego wraku zatopionego przez Rosjan w 1916 roku, starych butelek zawierających koniak Bisquit z tamtych czasów. Butelkują także koniaki pod marką Château de Lignières.

Czytaj więcej

Świąteczna kolekcja smaków Kaufland

Gazetka świąteczna sieci Kaufland to zaledwie mała część tego, co mają na półkach, bez marek własnych, właściwie bez nowości (takich jak wódka czysta Rosolis z Łańcuta). W dodatku w gazetce jest spory bałagan, wódki z likierami, rum i gin z wermutami i winami musującymi, whisky i tani rum Galeon itd. Promocje cenowe ani trochę nie są konkurencyjne w stosunku do innych sieci. Gdybym miał iść do Kauflanda po alkohol, to na pewno nie skuszony ofertą świątecznej gazetki.

Czytaj więcej

Alkohole w świątecznym klimacie Aldi

Świąteczna gazetka Aldi na dziale z alkoholami to 20 stron. Niektóre ceny są ekstremalnie niskie, np. Żubrówka Biała 0,5 l za 17,50 zł czy Ballantine’s Finest 0,7 l za 45 zł, ale poza niskimi cenami, w kategorii mocnych alkoholi sieć nie ma dużo więcej do zaoferowania niż w ciągu całego roku. Nie ma zestawów prezentowych, nie ma butelek magnum. Tradycyjnie najbardziej atrakcyjne cenowo są marki własne Aldi (może poza wódką, Żubrówki w promocyjnej cenie nic nie przebije – własna wódka czysta sieci, Seroff, jest droższa – kosztuje 21,99 zł za 0,5 l). Z marek własnych – bourbon Clarke’s Westpoint za 39,99 zł 0,7 l, blended scotch Statesman 29,99 zł za 0,7 l, brandy Regent 29,99 zł za 0,7 l, koniak Grand Rayon VS 59,99 zł za 0,7 l itd. O jakości tych produktów, podobnie jak niemieckich likierów z Aldi, szkoda gadać. Ale w gazetce są też droższe i lepsze marki własne – gin Mandaley Bleu w cenie 39,99 zł za 0,7 l (według mnie jakość tego ginu sytuuje go raczej na półce premium w przedziale cen powyżej 70 zł), irish whiskey Blackwood w cenie 44,99 zł za 0,7 l. Jest też w sklepach, a nie ma w gazetce, własna ośmioletnia whisky kanadyjska oraz single malt, obydwie w atrakcyjnym stosunku ceny do jakości.

Świąteczne alkohole w Auchan

Auchan ma największy wybór alkoholi na półkach i najgorszą gazetkę ze wszystkich sieci sprzedaży. Są ekologiczni, odsyłają do zapoznania się z ofertą w internecie. Na półkach mają dużo marek własnych, trochę nowości, ale przede wszystkim wielki wybór whisky i wódek, ale też likiery, brandy, koniaki, nawet ouzo czy sake. Auchan przyciąga klienta różnorodnością i dobrą ceną oraz wielkim wyborem marek własnych, w cenach absolutnie niedostępnych dla zwykłych sklepów, choć z jakością tych produktów bywa różnie. Stosunkowo niewiele jest zestawów prezentowych, nie promuje się tu dużych objętości, przeciwnie – wybór małpek jest większy niż gdziekolwiek indziej. Oferta jest jednak dla każdego, od luksusowych whisky i wódek po najtańszą półkę, już nawet nie ekonomiczną, lecz wypełnioną dyskontowymi napojami spirytusowymi, których smaku nawet nie chcę sobie wyobrażać.

Czytaj więcej