Czy da się zarobić na whisky?

Firma Stilnovisti zaprasza na cykl spotkań „Czy da się zarobić na whisky?. Czyli jak należy inwestować w whisky, aby osiągnąć sukces finansowy”. Najbliższe spotkania to:
Warszawa, Bar and Books (ul. Wąski Dunaj 20), 27 marca, godz. 19.00.
Wrocław, Dom Whisky (ul. Rzeźnicza 28), 28 marca, godz. 19.00.
Katowice, Hotel Monopol (ul. Dworcowa 5), 29 marca, godz. 19.00.
Niebawem kolejne miasta: Gdańsk, Łódź, Rzeszów.

Czytaj więcej

Pijemy alkohole z wyższej półki

Jak podaje Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, rynek wódek premium w 2016 roku wzrósł o kilkanaście procent, rośnie także sprzedaż whisky. Rok 2017 powinien być stabilny dla branży spirytusowej, choć z powodu wysokiej akcyzy szara strefa stanowi ok. 20% legalnego rynku. To głównie nielegalny import z zagranicy, w mniejszym stopniu bimbrownictwo. Podatek akcyzowy i VAT stanowią obecnie 75% ceny standardowej półlitrowej butelki wódki.

Czytaj więcej

Wiodące wódki świata

W corocznym, prestiżowym rankingu magazynu „Shanken’s IMPACT”, trzy czołowe miejsca wśród największych marek wódek świata zajmują: Smirnoff, Absolut, Khortytsa i nasza Żubrówka. Według rankingu, Żubrówka jest również jedną z wódek o największym przyroście sprzedaży wśród wszystkich alkoholi ujętych w rankingu, liczonym według ilości sprzedanych dziewięciolitrowych skrzynek. W porównaniu z danymi za 2015 rok, w ubiegłym roku w Polsce i na rynkach eksportowych sprzedało się łącznie o 15,4% skrzynek Żubrówki więcej. Inne polskie marki w rankingu to: Krupnik (Marie Brizard Wine & Spirits) – przyrost o 7%, Żołądkowa Gorzka Czysta De Luxe (Stock Spirits) – spadek o 16% oraz Soplica (CEDC) – przyrost o 23%.

Czytaj więcej

24. Międzynarodowa Wystawa ProdExpo 2017

Jak podaje portal Vodka-Redactor.org, jednym z istotniejszych wydarzeń na tegorocznej wystawie ProdExpo była konferencja Alko Kongres – АлкоКонгрес 2017 – poświęcona problemom rynku alkoholi. Wśród uczestników, oprócz producentów alkoholi z całej Rosji, nie zabrakło ekspertów, analityków, przedstawicieli agencji federalnych. Vladislav Andreev, ekspert firmy Nielsen Rosja, zajmującej się badaniem rynku konsumenckiego, zwrócił uwagę na stale postępujące spadki dochodów na rynku napojów alkoholowych w Rosji. Jako główną przyczynę wskazano zamrożenie wzrostu akcyzy i podrabianie produktów alkoholowych. W 2016 roku skonfiskowano 39 mln l etanolu. Uczestnicy kongresu szczegółowo przeanalizowali sytuację w branży, omówiono zagadnienia związane z rządowymi regulacjami, akcyzą oraz inwestycje. Wiele uwagi poświęcono ocenie perspektyw rozwoju. ProdExpo 2017 odbyło się w dniach 6-10 lutego w Moskwie.

Projekt ustawy o wychowaniu w trzeźwości

Jak podaje Gazeta Prawna, projekt ustawy o wychowaniu w trzeźwości przewiduje nakaz umieszczania na etykiecie alkoholu, bez względu na ilość procentów trunku, informacji o kaloryczności produktu. Innym zapisem w projekcie jest zakaz koncentracji na jednej ulicy sklepów sprzedających alkohol czy upoważnienie władz lokalnych do określania godzin otwarcia tychże sklepów.

Saska dla Stocka

CEDC i Stock Polska zgodziły się dokonać transakcji przenoszącej tytuł prawny do znaku towarowego Saska z CEDC na Stock Polska, co umożliwi Stock Polska kontynuowanie produkcji i dystrybucji produktów Saska. Strony uzgodniły, że warunki porozumienia pozostaną poufne. Porozumienie zostało osiągnięte polubownie i dalsze działania sądowe nie będą prowadzone.

Grupa Campari kupuje Bulldog Gin

Campari do 2020 roku wykupi akcje firmy, która produkuje Bulldog Gin. Realizacja transakcji nastąpi wraz w wpłatą kwoty w wysokości 58,4 mln dolarów. Akcjonariusze Bulldog Gin otrzymają 70 mln dolarów za 2016 rok. Kolejne wypłaty dla akcjonariuszy mogą również nastąpić, jeśli prognoza sprzedaży zostanie przekroczona w latach 2019, 2020 i 2021.

Odmowa nadania unijnego znaku towarowego dla wódki Lubelska

Sąd UE podtrzymał decyzję Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) odmawiającej zarejestrowania znaku wódki Lubelska jako unijny znak towarowy. Wniosek o rejestrację Stock Polska złożył w 2013 roku. Został zgłoszony sprzeciw wobec rejestracji przez Lass & Steffen GmbH Wein und Spirtuosen-Import, producenta m.in. alkoholu o nazwie Lubeca. Firma argumentowała sprzeciw tym, że Lubelska brzmi zbyt podobnie jak Lubeca. EUIPO, jak również sąd UE przyjął ten argument i uznał, że w wymowie jest za duże podobieństwo i może to być mylące dla konsumenta. Zaznaczył, że oba produkty zamawiane są w sposób werbalny, głównie w barach, restauracjach, co może prowadzić do pomyłek.

Czytaj więcej

Sprzedaż alkoholu przez internet

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (sprawa II GSK 2566/14 – Wyrok NSA z 2016-04-21) orzeka o zakazie sprzedaży alkoholu przez internet. W uzasadnieniu sąd odwołał się głównie do regulacji zawartych w Kodeksie cywilnym. Art. 535 k.c. definiuje umowę sprzedaży: Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Art. 454 par. 1 k.c. dotyczy miejsca spełnienia świadczenia. Art. 155 par. 2 dotyczy kwestii przeniesienia własności: Jeżeli przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, do przeniesienia własności potrzebne jest przeniesienie posiadania rzeczy. To samo dotyczy wypadku, gdy przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy przyszłe. Zatem realizacja umowy dokonuje się w momencie wydania rzeczy nabywcy w miejscu określonym w umowie. Powołując się na te przepisy sąd uznał, że przy sprzedaży alkoholu przez internet dochodzi do realizacji umowy w miejscu, którego nie obejmuje zezwolenie na sprzedaż alkoholu. W zezwoleniu określone jest miejsce, gdzie będzie dokonywana sprzedaż i niedozwolone jest wydanie rzeczy w innym niż te wskazane w zezwoleniu. NSA powołał się również na regulacje zawarte w ustawie o wychowaniu w trzeźwości, dotyczące ograniczenia spożycia alkoholu, jako głównego celu ustawy (art. 1 ust. 1) oraz ograniczenia dostępności alkoholu (art. 2 ust. 1 pkt. 4). Dlatego też sąd uznał, że sposobem na realizację celów ustawy jest stosowanie zezwoleń i określenie miejsca sprzedaży alkoholu. Sprzedaż na odległość jest, jak uznał sąd, ułatwieniem w jego nabyciu i kłóci się z celami zawartymi w ustawie.

Czytaj więcej

Akcje Ambry dobrze rokują

Akcje Ambry znalazły się w grupie sześciu spółek notowanych na GPW w Warszawie, które zdaniem Adriana Mackiewicza i Pawła Juszczaka – analityków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych – mogą w 2017 roku przynieść korzyści inwestorom. Obok Ambry autorzy artykułu wymienili również akcje: Tauron Polska Energia, Alumetal, Agora, CCC i Kruk.

Rośnie sprzedaż whisky

Polacy coraz częściej sięgają po alkohole klasy premium. Import whisky single malt wzrósł o jedną trzecią – według danych z trzech pierwszych kwartałów 2016 roku. – Co prawda dane nie są jeszcze ostateczne, bo dopiero niedawno skończył się grudzień, ale już wiemy, że do kraju zaimportowaliśmy około 35 mln butelek whisky, co w ujęciu ilościowym daje dwunaste miejsce na świecie i czwarte w Europie. Polskę w europejskich statystykach wyprzedzają tylko Niemcy, Hiszpania i Francja – mówi Jarosław Buss, właściciel firmy Tudor House, w wywiadzie dla agencji Newseria Biznes. Najchętniej wybierana jest szkocka whisky (25 mln butelek). Import single malt wzrósł o 30% (dane dotyczą okresu od stycznia do końca września 2016 roku. Wzrost odnotował także import whisky typu blended. – International Wine & Spirit Research i Scotch Whisky Association podają różne liczby, obie jednak są znaczące. Co więcej perspektywa na najbliższe pięć lat wskazuje rozwój na poziomie 20 proc. rocznie, co oznacza, że w 2021 roku możemy dobić do około 4 mld zł w cenach detalicznych – wyjaśnia Jarosław Buss.

Czytaj więcej

Zwiększenie kapitalizacji Grupy Roust

6 stycznia 2017 Roust Corporation, właściciel CEDC – lidera polskiego rynku wódki, otrzymał w amerykańskim sądzie potwierdzenie planu zwiększenia kapitalizacji. Cały proces dotyczył jedynie Roust Corporation oraz niektórych z jej amerykańskich filii nieoperacyjnych. CEDC, które jest podmiotem operacyjnym Grupy Roust w Polsce, nie było zaangażowane w proces. Mimo to, ta decyzja będzie miała pozytywny wpływ na dalsze strategiczne inwestycje oraz wzrost biznesu CEDC w Polsce.

Czytaj więcej

Sazerac kupuje Domaine Breuil de Segonzac

Amerykańska grupa Sazerac kupiła we Francji stary dom koniakowy Breuil de Segonzac. Transakcja (kwoty nie ujawniono) obejmuje zakup gorzelni, winnic, akcji oraz budynków, m.in. pałacu z 1870 roku i centrum turystycznego. Zespół dotychczas pracujący we Francji, według zapewnień nowego właściciela, zostanie bez zmian. Centrum turystyczne pozostanie otwarte dla zwiedzających.

Czytaj więcej

Licytacja Macallan 60YO Lalique

Jak podaje „Rzeczpospolita”, w Szwecji podczas internetowej aukcji zorganizowanej przez Systembolaget (monopolistyczna państwowa sieć sklepów) uzyskano za butelkę whisky Macallan 60YO Lalique – 240 tys. koron (ponad 25 tys. dolarów). Trunek pochodzi z 1950 roku i jest to limitowana edycja – wypuszczono tylko 400 sztuk. Uzyskana kwota jest rekordowym wydatkiem na butelkę alkoholu w Szwecji.

Czytaj więcej

Branża spirytusowa z nadzieją o CETA

Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZP PPS) ocenia, że wynegocjowana umowa gospodarczo-handlowa Unii Europejskiej z Kanadą (CETA) będzie miała bezpośrednio i pośrednio pozytywny wpływ na rozwój przemysłu spirytusowego w Polsce. Przede wszystkim może stanowić ważny czynnik pobudzający eksport krajowych mocnych alkoholi z segmentu premium. Świadczą o tym m.in. dotychczasowe dobre wyniki polskich markowych wódek w Kanadzie i USA.

Czytaj więcej

Rośnie import whisky

W trzech kwartałach 2016 roku import whisky do Polski wzrósł o 5% w stosunku do 2015 roku, co dało 80 mln butelek. Coraz większą popularność notują whisky o wyższej cenie. Analizując rynki światowe okazuje się, że Polska plasuje się na 13. miejscu pod względem sprowadzonych butelek tego trunku, za które zapłaciliśmy 40 mln funtów.