MBWS wyprzedaje aktywa

W związku z ogromna stratą w 2018 roku, wynosząca ponad 60 mln euro, grupa Marie Brizard zdecydowała się odstąpić dwie marki francuskiemu partnerowi, grupie La Martiniquaise. Chodzi o tequilę Tiscaz i porto Pitters. Jednocześnie przewodniczącym Rady Nadzorczej w MBWS zostanie dyrektor finansowy La Martiniquaise – George Graux. Obydwie firmy podjęły współpracę po tym, jak francuski urząd antymonopolowy wyraził zgodę na inwestycję jednej ze spółek-córek La Martiniquaise w objecie akcji MBWS. Spółka Compagnie Financière de Prises de Participations (COFEPP) zainwestuje w akcje MBWS 37,7 mln euro. MBWS jest m.in. właścicielem wódki Sobieski, zakładów produkcyjnych w Łańcucie i Starogardzie Gdańskim, a także m.in. w Wilnie.

Pechowe miejsce

Manufaktura Alkoholi Gatunkowych Copernicus w listopadzie 2018 roku zawiesiła działalność, a właściwie zakończyła ją w dotychczasowej lokalizacji, czyli w starej gorzelni w Nieszawie. Firma wystosowała krótki komunikat: „Produkcja alkoholu Copernicus została chwilowo wstrzymana. Serdecznie przepraszamy Państwa za to, że nasze produkty zniknęły z półek. Gdy tylko ukończymy reorganizację – z pewnością je przywrócimy. Tymczasem, bardzo prosimy o cierpliwość!”. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że planowane jest wznowienie produkcji dotychczasowych receptur, ale już w innym miejscu, nie we własnej destylarni.

Czytaj więcej

MBWS z ogromną stratą

Marie Brizard Wine & Spirits (MBWS) ogłosiło prognozę straty za 2018 rok na poziomie 60-65 mln euro. Firma miała słabe wyniki na wszystkich kluczowych rynkach – we Francji, USA i Polsce. Główny udziałowiec, La Compagnie Financière Européenne de Prises de Participation, który jest m.in. właścicielem grupy La Martiniquaise, zgodził się pokryć część strat inwestycją w wysokości 37,7 mln euro.

Wzrost akcyzy na Litwie

Od 1 marca 2019 na Litwie wejdzie w życie podwyżka akcyzy na mocne alkohole o 10%. Rząd szacuje, że wpłynie do budżetu ok. 5 mln euro, która to kwota ma być przeznaczona na podwyżki dla lekarzy. Na Litwie rocznie na osobę dorosłą przypada około 16 l alkoholu (w Polsce 12 l). W 2018 roku wprowadzono ograniczenia w handlu alkoholem – tylko w godzinach 10.00-20.00. Podwyższono też dolną granicę wieku osób mogących zakupić alkohol – z 18 do 20 lat. Wprowadzono całkowity zakaz spożywania w miejscach publicznych.

Czy Brexit zatrzęsie rynkiem whisky w Polsce?

Wszystko wskazuje na to, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską 29 marca. Termin Brexitu zbliża się nieubłaganie, tymczasem Izba Lordów wciąż nie przyjęła warunków umowy regulującej relacje z Brukselą po rozstaniu. O formie „rozwodu” z UE zadecyduje 15 stycznia brytyjski parlament. Wyniki głosowania mogą mieć duży wpływ na przyszłość rynku whisky w Polsce.
Według najnowszych sondaży większość Brytyjczyków jest przeciwna opuszczeniu struktur Unii Europejskiej. Klamka już jednak zapadła – Brexit planowany jest na koniec marca. Wciąż nie są jednak znane warunki „rozwodu” z UE. Te, które wynegocjowała premier Theresa May muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez parlament. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się 15 stycznia. Jeśli większość parlamentarzystów opowie się przeciwko umowie, dojdzie prawdopodobnie do tzw. twardego Brexitu, który w opinii ekspertów może skutkować recesją na Wyspach. Forma rozstania Brytyjczyków z unią spędza sen z powiek nie tylko mieszkańcom tego kraju. Strach zajrzał w oczy również polskim importerom i dystrybutorom whisky z tej części świata. Okazuje się bowiem, że wyjście Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej może się odbić na polskim rynku mocnych alkoholi.

Czytaj więcej

Sześć lat z polską wódką

16 stycznia w Muzeum Polskiej Wódki odbyła się konferencja Stowarzyszenia Polska Wódka poświęcona biznesowemu znaczeniu i społecznej percepcji chronionego oznaczenia geograficzne (GI) „Polska wódka”. Sześć lat temu, 13 stycznia 2013 roku, weszła w życie aktualna definicja „Polska wódka/Polish vodka”, zgodnie z którą musi być ona wyprodukowana z tradycyjnych i pochodzących z Polski zbóż: żyta, jęczmienia, owsa, pszenicy, pszenżyta albo ziemniaków. Ponadto cały proces wytwarzania musi odbywać się w Polsce.

Czytaj więcej

Konferencja Przemysł spirytusowy w Polsce

15 stycznia w siedzibie Warsaw Enterprise Institute, przy ulicy Nowy Świat 33 w Warszawie, odbyła się konferencja prasowa, podczas której został zaprezentowany raport „Przemysł spirytusowy w Polsce. Potrzebny gospodarce, mocno wpisany w naszą kulturę i historię”. Spotkanie poprowadzili Tomasz Wróblewski – prezes zarządu WEI i Mateusz Gilewski, dyrektor operacyjny WEI. Jednym z uczestników był Witold Włodarczyk – prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.
Raport WEI pokazuje, jak duże jest znaczenie branży, jak szeroki i pozytywny jest jej wpływ na wiele dziedzin życia gospodarczego, jakie korzyści przynosi budżetowi państwa i budżetom lokalnym, a także, ile znaczy dla rynku pracy. W opracowaniu przedstawiono także konieczne korekty w polityce podatkowej, rekomendacje i niezbędne zmiany w prawie, konieczne dla dalszego rozwoju branży.

Czytaj więcej

Sazerac z nowymi markami

Doszło do sfinalizowania umowy pomiędzy Sazerac a nowojorską firmą Star Industries, w sprawie przejęcia marek wódek, ginów, brandy, rumu, tequili, likierów i whisky. Portfolio Sazerac będzie bogatsze o 19 marek, w tym blendowana whisky szkocka Black Prince, blendowana whiskey irlandzka Donegal, whiskey amerykańska R.J. Hodges czy tequila Dorado. Pozostałe nie są znane w Europie (np. wódki Georgi, Majorska czy Alexis). Star Industries posiada własną destylarnię w New Jersey – Black Prince Distillery oraz m.in. markę ginu Waterford czy win Casaleo, których nadal będzie właścicielem. Star Industries powstało w 1934 roku.

Czytaj więcej

Fałszerstwa na rynku aukcyjnym whisky

Firma Rare Whisky 101 zleciła laboratorium Scottish Universities Environmental Research Centre w East Kilbride przebadanie 55 aukcyjnych butelek rzadkich szkockich whisky, aby sprawdzić, czy wśród nich nie ma fałszywek. Badania przeprowadzono węglem aktywnym, a ich rezultat jest wstrząsający – aż 21 z 55 butelek zawiera fałszywe whisky, to znaczy nie te, które zostały sprzedane. Dotyczy to m.in. takich rzekomych unikatów, jak butelka Ardberga z 1885 roku czy whisky Thorne’s Heritage z początku XX wieku. Łączna aukcyjna wartość butelek o fałszywej zawartości to aż 635 tys. funtów. 21 z 55 to niemal połowa, strach pomyśleć, ile z oferowanych na wtórnym rynku starych whisky czy koniaków to podróbki.

Czytaj więcej

Francuzi kupili Glenturret

Szkocka destylarnia whisky, Glenturret, została przejęta przez francuskiego producenta win, firmę Art & Terroir, która z whisky nie miała dotąd doświadczeń. Glenturret to „dom” blandu The Famous Grouse, który nadal pozostanie w portfolio Edrington. Wcześniej właściciel Macallana i Highland Park odsprzedał znaną markę Cutty Sark. Kupującymi również byli Francuzi, tym razem jednak z długim stażem w branży whisky – grupa La Martiniquaise-Bardinet, właściciel m.in. destylarni Glen Moray w Speyside. Nie podano za jaką kwotę Edrington sprzedało Glenturret, destylarnię, która została założona w 1775 roku. Umowa przewiduje, że pracownicy i menadżerowie destylarni pozostaną na swoich stanowiskach.

CEDC z szerszą ofertą Remy Cointreau

Z końcem 2018 roku portfolio dystrybucyjne CEDC w Polsce poszerzyło się o marki należące do Remy Cointreau: szkockie whisky Bruichladdich, Port Charlotte i Octomore, barbadoski rum Mount Gay oraz szkocki gin The Botanist. Dołączą one do innych alkoholi Remy Cointreau, które już wcześniej były w ofercie CEDC, jak: Metaxa, likier Cointreau czy koniak Remy Martin.

Czytaj więcej

Procenty na prezenty

W listopadzie bieżącego roku Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research przeprowadziła badanie, którego celem było zdiagnozowanie, co Polacy najchętniej kupują z przeznaczeniem na prezent. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się alkohole. Kupujemy je zarówno wybierając się na spotkanie towarzyskie, jak i wówczas, kiedy wizyta ma charakter biznesowy. Drugie co do popularności w obu przypadkach są kwiaty, bliskim i znajomym wręcza je 18,1% badanych, partnerom biznesowym już tylko 11,1%. Tym, co jednak zwraca uwagę jest fakt, że w przypadku spotkań biznesowych co czwarty badany (25,7%) deklaruje, że nie wręcza przy tej okazji żadnych prezentów.

Czytaj więcej

Dobre wyniki Stocka

Grupa Stock Spirits skończyła rok obrachunkowy 30 września. Firma raportuje wzrost rok do roku o 8,7%. Przychody grupy wyniosły 282,4 mln euro. Wynik finansowy EBITDA wzrósł o 11,5% – wyniósł 59,4 mln euro. Co najważniejsze, wzrosła także sprzedaż wolumenowa – o 2,8%, firma sprzedała 13,3 mln dziewięciolitrowych skrzynek alkoholu. W raporcie Stock Spirits czytamy, że dobre wyniki grupy to głównie efekt wzrostów na rynku polskim. Przychody w Polsce wzrosły aż o 55% i wyniosły 152,6 mln euro. Także w Czechach firma odnotowała solidny wzrost – o 25%, do 73,2 mln euro. Sytuacje na rynku polskim zarząd Stock Spirits określa jako stabilną i dającą możliwość dalszego wzrostu. Rośnie przede wszystkim sprzedaż napojów spirytusowych i wódek smakowych, podczas gdy czysta wódka wciąż notuje niewielkie spadki.

Czytaj więcej

Macallan za 1,2 mln funtów

Butelka sześćdziesięcioletniej whisky The Macallan została sprzedana przez dom aukcyjny Chrisitie’s za absolutnie rekordową kwotę 1,2 mln funtów (ponad 1,5 mln USD). To podwójnie wyjątkowa whisky, nie tylko bardzo stara (rozlana do butelek w 1986 roku jako sześćdziesięciolatka, więc obecnie ma już ponad 90 lat), ale też jedyna ręcznie malowana przez irlandzkiego artystę Michaela Dillona. Macallan napełnił w 1986 roku 40 takich butelek, ale tylko jedna była malowana ręcznie. Obrazek przedstawia stary dom rodziny Macallan. Komentatorzy zwracają jednocześnie uwagę, że w 2007 roku butelka sześćdziesięcioletniego Macallana została sprzedana za 75 tys. dolarów. Wprawdzie flasza nie była ręcznie malowana, ale… olejne prace Dillona wciąż można kupić za kilkanaście tysięcy dolarów, więc nie za sztukę zapłacił kolekcjoner.