Wizyta w Old Distillery

Na przedmieściach Rawicza swój zakład produkcyjny ma Polska Fabryka Wódek Old Distillery, gdzie powstaje m.in. wielokrotnie nagradzana wódka Paderewski. Firmę założyli Marek Serafiniak i Tomasz Stasik.
– Biznesowo znamy się od dawna i wcześniej tworzyliśmy wiele różnych projektów – mówi Marek Serafiniak. – Projekt związany z wódką przyszedł z zewnątrz, znajomy ze Stanów chciał zrobić w Polsce wódkę i zwrócił się do nas. Tak powstał pomysł na markę Paderewski. To był 2003 rok i od pomysłu do jego realizacji minęło prawie pięć lat. Szukaliśmy rodziny Paderewski, spadkobierców Ignacego Jana Paderewskiego, którego portret jest w okienku butelki wódki. Dawaliśmy ogłoszenia do gazet w Polsce i Ameryce. W końcu znaleźliśmy spadkobierców i zawarliśmy z nimi umowę. Mogliśmy oficjalnie wystartować z projektem – opowiada Marek Serafiniak.

Czytaj więcej

Żubr (37,5%)

Nowy Żubr o niższej mocy i zmienionej recepturze podbija dyskonty ceną 3,99 zł za buteleczkę o pojemności 0,09 l. Aromat mocno spirytusowy, ostry, z nutami surowego drewna, żywicy, krochmalu. Niestety, czuć, że to jest wódka z najniższej półki. W ustach jest wysuszająca, ale może smakować – sporo słodyczy cukru, nuta śliwkowa, morelowa. Finisz już jest zupełnie w porządku – śliwka, jabłko, orzechy, czuć spirytus, ale już przyjemnie. Najbardziej brakuje tej wódce odpoczynku, dodatkowy tydzień napowietrzenia i zniknąłby przykry aromat. Obniżona moc alkoholu nie wpłynęła negatywnie na smak wódki, przeciwnie, w porównaniu z klasycznym Żubrem łączna nota jest nawet nieznacznie wyższa.

Nowe smaki Nemiroffa

Do Polski jeszcze nie dotarły, ale pewnie zaraz będą i u nas – nowe butelki i nowe smaki Nemiroffa. Wódki premium zyskały naprawdę ciekawe wizualizacje. Warianty smakowe obecnie zebrano w jedną linię Exotic, są to: Citron i Orange, (te były już wcześniej) a także: Peanapple, Mango, Coconut, Peach, Green Apple i Pear. Oprócz tych smaków jest też dawna linia Nemiroff Premium Flavoured, a w niej: Birch, Spicy Strawberry, Honey Pepper i Cranberry. Takie wersje jak: Nigella, Cedar, Currant – zniknęły. Podczas wizyty we Lwowie w jednym z barów spróbowałem trzech z nowych smaków kolekcji Exotic – brzoskwini, jabłka i gruszki.

Czytaj więcej

Lwowski Zakład Likierów i Wódek

Львівський лікеро-горілчаний завод mieści się w starym kompleksie fabrycznym, firma powstała w 1931 roku, jako gorzelnia i rektyfikacja. Kontynuowała działalność wcześniejszych Zakładów Produkcji Wódek nr 10 we Lwowie, działających w innej lokalizacji od 1842 roku. Znacjonalizowana w 1939 roku, w latach ZSRR była jednym z trzech największych zakładów produkujących alkohol na Ukrainie (mimo zlikwidowania własnej rektyfikacji), oferując wódki i likiery oraz ocet, działając wówczas jako Lwowski Zakład Likierów i Wódek nr 2. Obecnie firma jest własnością grupy Ukrspirt. W latach 1995-1996 zakład został zmodernizowany i rozbudowany. Mają osiem własnych sklepów firmowych, zatrudniają 360 osób. Ich oferta obejmuje ok. 70 produktów alkoholowych, w tym wiele rodzajów wódek: Lemberg (Лемберг), Volodar (Володар), Vozhak (Вожак), Zoloto Polubotka (Золото Полуботка), Zolothiy Lev (Золотий лев), Lvivska Gorilka (Львівська горілка), Lvivskiy Standart (Львівський стандарт), Premium Lviv (Преміум Львів), Lvivska Jubileyna (Львівська ювілейна), Perlova (Перлова), Galicka (Галицька), Zolothiy Lviv (Золотий Львів), Slava (Cлaвa), Stolova (Cтолова), Champion (Чемпіон), Zoloto Karpat (Золото Карпат), Perfect (Перфект), Ukrainian Vodka (Українська оригінальна), Sviatkova (Святкова), Czysta (Чиста). Ponadto wódki smakowe – na trawie żubrowej Zubrovka (Зубровка), cytrusowa Limonna (Лимонна), ziołowa Myslivska (Мисливська), śliwowa Slivianka (Слив’янка), Lvivska Medova z Percem (Львівcька медова з перцем), Ukrainska z Percem (Українська з перцем), Percovka (Перцовка), a także likiery: Stariy Rynok (Старий ринок), Dnister Balzam (Днiстер бальзам), Visnevyi (Вишневий), Kovovyi (Кавовий), Limonnyi (Лимонний), Shokoladnyi (Шоколадний). Wódki poddawane są filtracji węglem drzewnym i piaskiem kwarcowym. Firma nadal jest jednym z głównych na Ukrainie producentów octu.

Czytaj więcej

Marlin

ukraińska wódka czysta, produkowana przez firmę Alef. Filtrowana przez piasek koralowy, pobierany z Archipelagu Spratly na Morzu Południowochińskim. Oferowana w trzech wersjach: Marlin Ocean, Marlin White Coral i Marlin Atlantic. Aromat delikatny, słodki. Smak tak samo delikatny i słodki, z nutą winogronową. Finisz nieco gorzki, nuty jabłka, albedo grejpfruta.

Dwór Sieraków Śliwa z Tarniną

najnowsza wódka gatunkowa w serii Dwór Sieraków, zdebiutowała w lutym 2019 roku. W aromacie dużo śliwki, do tego soczysta wiśnia, w mniejszym stopniu czereśnia, lekko poziomka, malina. W smaku mała śliwka czy nawet mirabelka, ale i renkloda, cierpka wiśnia, malina, jeżyna, oczywiście tarnina, która jest najbardziej wyraźna w finiszu. W finiszu jest delikatnie czekolada z wiśnią, czekolada ze śliwką, poza tym cierpki i taniczny sok z wiśni. Moc – 40%.

Kyiv

(Київ) wódka czysta z destylarni Hetman (Гетьман) we Lwowie. Pszeniczny spirytus klasy luks, filtracja przez aktywny węgiel i kwarc. Elegancka malowana butelka z „okienkiem”, w którym widać kijowską katedrę. W aromacie nutka pieprzna i delikatnie owocowa, do tego nuty lasu – poszycia, grzybów. W ustach cierpka i nieco pikantna. W finiszu nuty ziołowe, trawy żubrowej, pieprzu. Moc – 40%.

Wizyta w fabryce wódek Hetman

Горілчаний завод Гетьман ulokowany jest we Lwowie naprzeciwko dawnego zakładu Baczewskiego. Firma odwołuje się zresztą bezpośrednio do tradycji wódek Baczewskiego, w materiałach informacyjnych umieszczona jest data 1782, kiedy powstał zakład Baczewskiego (jeszcze nie ten po drugiej stronie ulicy, ale 44 km od Lwowa), a na butelkach wódek Monopoly jest charakterystyczna rycina przedstawiająca starą fabrykę Baczewskiego w XIX wieku. W rzeczywistości jednak historia marki wódki Hetman sięga 1996 roku, zaś obecny lwowski zakład powstał w 2002 roku w miejscu dawnej rozlewni win owocowych.

Czytaj więcej

Hetman Vodka

(Гетьман) wódka czysta z destylarni we Lwowie o tej samej nazwie, wprowadzona na rynek w 1996 roku. Pszeniczny spirytus klasy luks, filtracja przez aktywny węgiel i kwarc. W aromacie: lekka nuta wędzona, prażone ziarno, nuty portowe, solankowe. W smaku bardzo delikatna, mleczna. Finisz słodko-kwaśny, jabłkowo-wiśniowy. W zależności od pojemności w „okienku” pokrytej farbą butelki są różni hetmani: Mazepa, Doroszenko i Sahaidaczny. Moc – 40%.

Czytaj więcej

Degustacja wódek President

President to linia trzech wódek czystych z destylarni Heman we Lwowie. Wersja Silver ma flagę Ukrainy i podobiznę Mychajło Hruszewskiego, pierwszego prezydenta Ukrainy w latach 1917-1918, Gold ma flagę USA i podobiznę George’a Washingtona, a Platinum flagę Francji i podobiznę prezydenta Louisa-Napoleona Bonaparte. To wódki pszeniczne o mocy 40%, delikatnie modyfikowane dodatkami miodu i fruktozy.

Czytaj więcej

Degustacja wódek Monopoly

Monopoly to linia wódek z destylarni Hetman we Lwowie. Na butelce umieszczono rycinę dawnego zakładu Baczewskiego, który mieścił się po drugiej stronie ulicy, naprzeciwko obecnego zakładu Hetman. Butelka kątówka także nawiązuje do tradycji wódek Baczewski, a i sama nazwa przypomina słynną Monopolową. Na dokładkę na etykiecie i na obręczy zakrętki umieszczono datę powstania zakładów Baczewski 1782, choć jedyne, co łączy firmę Hetman z Baczewskim, to ta sama ulica.
Trzy wódki Monopoly zestawiane są ze spirytusów pszenicznych klasy luks, filtrowane przez węgiel aktywny, uszlachetnione niewielkimi dodatkami nalewów na zioła, kwiaty, owoce i z dodatkiem miodu. Wprowadzona w 2019 roku nalewka wiśniowa zawiera naturalny sok z owocu.

Czytaj więcej

Derzhava

(Держава) wódka czysta z destylarni Hetman (Гетьман) we Lwowie. Pszeniczny spirytus klasy luks, filtracja przez aktywny węgiel. Aromat słodki – cukier, kora. W smaku winogrona, wiśnie w cukrze. W finiszu cierpkie jabłka, pestki jabłek. Moc – 38%.