Fjorowka

tania wódka produkowana przez wrocławski Akwawit dla Makro Cash & Carry. W nosie: ziemistość, liście chrzanu. W smaku jest bardzo lekka, brakuje jej ciała, wiadomo, że w wódce 60% to woda, ale tu głównie czuć wodę z niewielkim dodatkiem syropu cukrowego. Finisz delikatnie ziołowy. Pod ta marką oferowane są także: Fjorowka Spirytus (95%), Fjorowka Wiśniowa (34%), Fjorowka Grejpfrutowa (32%), Fjorowka Likier Kukułka (32%), Fjorowka Cytrynowa (34%), Fjorowka Żurawinowa (34%).

Czytaj więcej

Solarra

wódka czysta zbożowa, produkowana w Nowym Tomyślu przez Bartex-Bartol. Aromat warzywny, a nawet grzybowy – pieczarki, seler, chrzan. Do tego delikatna ziołowość. W ustach jest słodycz cytrusów, przede wszystkim grejpfruta, kandyzowane skórki. Delikatna, przyjemna do picia, pozostawia w ustach słodki posmak. Moc – 40%.

Wódka z Mazur

wódka czysta z segmentu ekonomicznego. Na butelce trójwymiarowa naklejka z widoczkiem na żaglówkę w stylu Van Gogha. W aromacie dominuje aromatyczny pieprz. Głębiej nuta ziemista, buraczana. Smak bardzo delikatny, za bardzo bo wodnisty, w finiszu natomiast przyjemnie powraca ziołowa pieprzność. Profil konsekwentny i z pomysłem, ale brakuje tej wódce ciała. Produkowana w Szczytnie przez firmę Tarpan. Moc – 40%.

Wyborowa retro

Z końcem lutego w Lidlu pojawiła się limitowana edycja wódki Wyborowa. Butelka jest inspirowana historyczną etykietą Wyborowej, znaną dobrze konsumentom, którzy pamiętają czasy PRL. Szyjkę zakrywa tekturowy kapturek, na którym umieszczono reprodukcję dawnej pocztówkowej reklamy Wyborowej. Dostępna w Lidlu w pojemności 0,5 l w cenie 23,99 zł.

Norvegia vs Norvegia

Przed świętami Bożego Narodzenia do sklepów trafiły wódki Norvegia w bardzo ładnych butelkach, jedna wygląda jak Ferrari, metalizująca czerwień, druga jest biała z elementami flagi Norwegii. Są droższe niż klasyczna wódka Norvegia. Czym się jednak różnią poza ceną i opakowaniem? Na to nikt nie był w stanie mi odpowiedzieć, najbardziej kuriozalnej odpowiedzi udzieliła mi pani na stoisku z alkoholami w Auchan, która powiedziała, że nie wiem, ale wiele osób ją o to pyta. Producent – Polmos Bielsko-Biała – nie przygotował swoich partnerów w handlu i w gastronomii (w renomowanej restauracji z wódką także nie wiedziano, czym się różnią poszczególne butelki). Postanowiłem zatem sprawdzić organoleptycznie, czy poza ceną i opakowaniem jest jakaś różnica.

Czytaj więcej

Karafka Pawlina

Ukazała się trzecia specjalna edycja rocznicowa wódki Pawlina. Butelkowana w eleganckich karafkach, przygotowywana w małych partiach, destylowana ze spirytusu pszenicznego (choć napis na butelce Pure Rye Vodka sugeruje spirytus żytni), długo leżakowana, a rozlew jest ręcznie kontrolowany. – Poprzednie wersje karafek osiągają cenę na wtórnym rynku w granicach 550 zł, czyli mówimy praktycznie o wartościach nie do picia nawet – mówi Mirosław Pawlina, prezes sieci M&P, która jest wyłącznym dystrybutorem wódki. Wódka butelkowana z mocą 40%, ukazała się w liczbie 1991 butelek. W serii ukazały się już edycje 1966 i 1969. Cyfry określają liczbę wprowadzonych do sprzedaży butelek, ale są to jednocześnie ważne daty w życiu rodziny Pawlina. – Wkrótce przygotujemy kolejny wypust, bo ten idzie jak świeże bułeczki – mówi Mirosław Pawlina. Cena wódki Pawlina 1991 w sklepach M&P to ok. 90 zł, pojemność karafki – 0,7 l.

ProWein 2018

W tym roku targi w Dusseldorfie odbywają się 18-20 marca. Mocne alkohole będą prezentowane w hali nr 12, oczywiście nie należy zapominać o producentach spirytualiów wkomponowanych w krajowe stoiska. Tegoroczne ProWein pod hasłem „same but different” – po raz pierwszy udostępnią halę dla producentów alkoholi craftowych: destylatów, cydru, piwa. Producentów wyrobów rzemieślniczych będzie można spotkać w pawilonie nr 7.
Miejsce: Messe Düsseldorf GmbH.

Kurnwica 1750

Firma Wódki Regionalne przedstawia nowość – Kurnwice w rozmiarze mega, o pojemności 1750 ml. Dostępna jest na razie tylko Cysto Kurnwica oraz Czorno Kurnwica. Obie w sprzedaży z dodatkowym gadżetem – uprzężą, pomagającą „utrzymać w ryzach” tak niepokorny produkt.

Biały Bocian Bio

jedna najładniejszych butelek w tym segmencie cenowym jeszcze nabrała blasku wraz z odświeżoną etykietą. Biały Bocian w wersji gluten free został zastąpiony przez Białego Bociana Bio Organic Vodka. I jest to zmiana korzystna. Aromat jest bardzo ciekawy – nuty warzywne i korzenne – dzięgiel, nuta chrzanu, ziemistość. W degustacji w ciemno wziąłbym ją za wódkę ziemniaczaną, zwłaszcza, że także w ustach jest przyjemna słodycz skrobiowa. To inna słodycz niż w poprzedniej wersji, gdzie czuć było syrop cukrowy. Ale nie tylko czuć słodycz, jest też delikatna pikantność w połączeniu z ziołowością, jak pieprz cubeba. Ta ziołowość jest bardzo wyraźna w długim finiszu. Teraz to jest naprawdę bardzo dobra wódka.

Poszukiwani przewodnicy po Muzeum Polskiej Wódki

Potrafisz wymienić pięć rodzajów zbóż używanych do produkcji Polskiej Wódki? Wiesz, co oznacza „wypić dla kurażu”? Znaczenie słów „rektyfikacja” i „destylacja” masz w małym palcu? Jeśli tak, to jesteś idealnym kandydatem na przewodnika po Muzeum Polskiej Wódki. To pierwsze tego typu miejsce, które późną wiosną otworzy się w Warszawie. Rekrutacja właśnie wystartowała. Muzeum poszukuje prawdziwych znawców historii Polskiej Wódki, którzy potrafią z pasją opowiadać o jej tradycjach i kulturze.

Czytaj więcej

Żubrówka najbardziej wartościową marką alkoholową w Polsce

W XIV edycji przygotowanego przez dziennik „Rzeczpospolita” rankingu „Najcenniejsza Polska Marka 2017”, wódka Żubrówka zdobyła najwyższy laur w kategorii napojów alkoholowych. Zanotowała znaczący wzrost wartości marki, deklasując swoich rywali z czołówki rankingu marek alkoholowych i notując niemal dwukrotnie większą wartość niż kolejna w zestawieniu marka wódki.

Czytaj więcej

Tatra Wódka Tatrzańska

produkowana przez Polmos Kraków w wersji 40% oraz na eksport z mocą 45% oraz informacją na kontretykiecie „Polmos Warszawa”, wskazująca na centralę przedsiębiorstwa, nie producenta. Wódka gatunkowa, dobrej jakości spirytus ziemniaczany. W nosie imbir, trochę jałowca i igliwia. W ustach: delikatnie mieszanka ziół, imbir kandyzowany, ananas kandyzowany. W finiszu nieco aromatycznego pieprzu. Polmos Kraków reklamował ją jako składnik koktajlu pod nazwą „Żaczek”: „40 ml Tatra Vodka, 20 ml sok cytrynowy, 200 ml Pepsi Cola, twist cytrynowy, mieszać w szklanicy z lodem, zimną Pepsi, udekorować twistem”.

Czytaj więcej

Trzecia edycja Whisky & Friends

14 kwietnia w Courtyard by Marriott Warsaw Airport Hotel (Żwirki i Wigury 1), w godz. 11.00-21.00, odbędzie się trzecia edycja festiwalu Whisky & Friends. Organizatorem jest firma M&P Wina i Alkohole Świata, a uczestniczyć będzie ponad czterdziestu wystawców z całego świata – producenci szkockiej, irlandzkiej, francuskiej, japońskiej i amerykańskiej whisky, brandy z Hiszpanii, Włoch i Portugalii, rumy z Dominikany, Indii i Jamajki, grappy, giny, wódki, koniaki, armaniaki, tequile, mezcal i wiele innych znakomitych trunków. Do tego przewidziane są specjalistyczne degustacje Masterclass. Cena biletu na festiwal – 80 zł (zakup przez internet do 12 kwietnia włącznie) lub 100 zł na miejscu w dniu festiwalu. Szczegóły: www.whiskyandfriends.pl.

Pure Star Vodka

tania wódka, produkowana na Słowacji przez St. Nicolaus dla Tesco. Aromat mocny cytrusowy – limonki, grejpfrut, tak intensywny, jakby to była aromatyzowana wódka. Smak lekki, też cytrusowy, już zdecydowanie w stronę grejpfruta, a finisz to albedo i skórka chleba. Jak na bardzo tanią wódkę broni się. Moc – 37,5%.