Festiwal Wódki i Zakąski

W dniach 19-20 października w Reducie Banku Polskiego w Warszawie odbędzie się II Edycja Festiwalu Wódki i Zakąski, wydarzenia organizowanego przez Dom Wódki, którego misją jest propagowanie najlepszych tradycji kulinarnych i gorzelniczych oraz nadanie polskiej kuchni i wódce należnej rangi na tle innych narodowych kultur alkoholowych i gastronomicznych.

Czytaj więcej

Trzy dni z M&P

W tym roku Ogólnopolski Salon Win i Alkoholi M&P trwać będzie trzy dni i wykroczy poza Warszawę. Po raz pierwszy wydarzenia festiwalowe odbędą się także w Katowicach. W piątek, 19 października w godz. 14.-21.00, odbędą się degustacje w Królestwo Rondo (ul. Gen. Józefa Ziętka 1, Katowice). W środę i czwartek (17-18.10) będzie zaś miała miejsce dwudniowa impreza w warszawskiej Fortecy (ul. Zakroczymska 12) prezentowane będą najpierw wina, potem następnego dnia mocne alkohole, obydwa dni w godz. 12.-20.00. To już dziewiąta edycja imprezy, która jest okazją do zapoznania się z niemal pełną ofertą importową sieci sklepów M&P – to łącznie ponad 1500 win i kilkaset mocnych alkoholi w jednym miejscu. Na stoiskach będzie można spotkać przedstawicieli i właścicieli winnic, winiarni i destylarni z całego świata.

J2

wódka produkowana na rynek libański przez wytwórnię Polanin ze Środy Wlkp. Robiona z polskiej pszenicy i z wody z… Libanu (o ile to prawda). Aromat liści, kory, herbaty. W smaku delikatna: wanilia, orzechy. W finiszu biała porzeczka, czereśnia. Moc – 40%.

Jarzębiak Czysty Luksus

wódka czysta o mocy 40%, produkowana przez AWW z pszenicy i kukurydzy. Wiem, że to siła sugestii, ale pierwszy intensywny zapach tej wódki, to jarzębina. Głębiej jabłka. Jest cierpki, owocowy, przyjemny. W ustach także cierpkość, trochę soli, wysusza śluzówkę. Finisz jest orzechowy i lekko dębowy. To nie jest zwykła czysta wódka.

Czytaj więcej

Smakowe wersje U’Luvką

Oficjalnie zadebiutowały cztery smakowe wersje wódki U’Luvką. Wszystkie oparte na naturalnych maceratach, recepturę stworzyła Elżbieta Gołdyka, wybitny technolog od lat związany z produkcją alkoholi. Nowa smaki to: Apple & Coriander, Watermelon & Pepper, Orange & Juniper and Wild Rose. Na początek oferowane będą w wersjach upominkowych – buteleczki po 100 ml i dwa eleganckie kieliszki.

Czytaj więcej

Illuminati

wódka czysta, żytnia, siedmiokrotnie destylowana, robiona w AWW dla Illuminati Vodka. Bardzo ładna wysmukła butelka ubrana w satynową czerń. Zaskakuje aromatem – lekko wędzonym i morskim. W ustach słodycz i cierpkość traw, posmak trawy żubrowej, liści klonu. Finisz wytrawny, gorzkawy, wchodzący w nuty liści tytoniu. Moc – 40%.

Stumbras Centanary

jedna z najpopularniejszych litewskich wódek. Z kłosem pszenżyta, z którego wódka jest robiona, filtrowany przez węgiel brzozowy, na lokalnym rynku znany jako Stumbras Šimtmečio. Moc klasyczna – 40%. Aromat słodki, nieco oleisty, woskowy, z nutą jabłek i ziół: kmin, koper, geranium. Smak również oleisty i woskowy – skórka jabłka, słonecznik, pestki dyni, czarne oliwki. Finisz nieco pieprzny i słony, wysuszający. Tłusta struktura tej wódki i przyprawowy finisz dedykują ją do koktajli, takich jak vodkatini z oliwkami czy klasyczna bloody mary.

Czytaj więcej

Dobre wyniki Stocka

Grupa Stock Spirits raportuje wzrost zysków o 9,7% w pierwszym półroczu 2018 roku – do 18 mln euro. Przychodu ze sprzedaży wzrosły w tym czasie o 5,3%, do 124,1 mln euro. Lepsze wyniki finansowe to efekt przede wszystkim wyższych marż realizowanych na rynku polskim. Łącznie grupa sprzedała w pierwszym półroczu 5,8 mln dziewięciolitrowych skrzynek z alkoholem.
Najważniejsze wydarzenia tego półrocza to: nowa wersja wódki Żołądkowa de Luxe, nowe smaki w liniach Lubelska i Saska, edycja „mundialowa” wódki Stock Prestige, a na innych rynkach – debiut marki czeskiego rumu Božkov Republica, wprowadzenie oferty dystrybucyjnej alkoholi z portfolio Beam Suntory w Czechach, a także umowa dystrybucyjna z Quintessential Brands, dotycząca sprzedaży irlandzkiej whiskey.

Prazdnichnaya

(Праздничная) tania czysta wódka zbożowa, produkowana na Białorusi przez firmę Prid Vin’e (Придвинье) z Witebska. Producent chwali się platynową filtracją, mniej chwalebny jest dodatek cukru. Aromat: słodki, owocowy, z nutą żywiczną i ziemistą. W ustach jabłka i gruszki, finisz metaliczno-gruszkowy. Klasyczna moc 40%.

Stanichnaya

(Станичная) białoruska wódka czysta z segmentu ekonomicznego, produkowana w zakładach Akvadiv (Спиртоводочный Завод Аквадив), aromat metaliczny, w smaku włoskie orzechy, winogronowa cierpkość wyraźna w finiszu, choć i nieco cukru tu jest. Moc – 40%. Ciekawostką jest, że przez pewien czas na rynku brytyjskim funkcjonowała wódka pod marką Stanichnaya, imitująca znaną wódkę Stolichnaya. Jej właścicielem był rosyjski oligarcha skonfliktowany z Putinem, Boris Abramowicz Bieriezowski.

Czytaj więcej

Starka Reserve

białoruska paskuda rok leżakowała w beczkach. Spirytus żytni, dodano do niej różne ekstrakty smakowe: jabłek, rodzynek, wanilii, śliwek i gruszek. Destylowana w Brześciu, właścicielem marki jest firma Minsk Grape Wines Factory (Минский завод виноградных вин). Bezwstydnie podają, że receptura pochodzi z 1858 roku. W nosie: strucla jabłkowa z cynamonem albo bardziej – ciastko z nadzieniem jabłkowym w McDonald’s. W smaku jest dużo gorzej, sporo cynamonu, anyż, zielone gorzkie jabłko, zwietrzały pieprz. Finisz jest cukierniczy, ale to jakieś tanie wyroby – landrynki, oranżada. Moc – 43%.

Za Udaciu

(За удачу) białoruska wódka czysta z zakładów Prid Vin’e (Придвинье) z Witebska, z niewielkim dodatkiem miodu i cukru. Aromat bardzo przeciętny – „tekturowy” i mineralny. Koktajlowy, neutralny. W ustach sporo słodyczy i wanilii, czarna porzeczka. Finisz to liście porzeczki i cukier. Moc – 40%.

Niomanskaya

(Неманская) białoruska czysta wódka z segmentu ekonomicznego, produkowana przez zakłady Algon (Дятловский вино-водочный завод Алгонь). Ma zapach liści i trawy. Smak słodki, ziarnisty, chlebowy. W finiszu przyjemna nuta owocowa, morele, lekka ziołowość, trawa żubrowa. Moc – 40%.

Wódki Dwór Sieraków na podium w Londynie

24 lipca 2018 komisja konkursu International Wine & Spirit Competition w Londynie ogłosiła zwycięzców. Wśród najlepszych win i alkoholi mocnych świata znalazły się aż trzy wódki z kolekcji Dwór Sieraków – Superior, Ziemniak Kosher oraz Pieprzowa. Wszystkie trzy otrzymały srebrne medale. Sędziowie przyznali im w notach od 80 do 85,9 punktów i opis fine example, excellent quality.

Czytaj więcej

Slovian

wódka czysta, butelkowana z mocą 40% przez Bartex Bartol. Ciekawy aromat: gruszki, jabłka malinówki, brzoskwinie czy wręcz nektarynki. Smak łagodny, owocowa słodycz. W finiszu wosk, oleistość, pestki dyni. Bardzo oryginalna.

Co zostało z Polmosu Sieradz?

Dzisiaj to plac budowy. W miejscu dawnego Polmosu Sieradz budowany jest market budowlany Leroy Merlin (wcześniej miała tu powstać Castorama). Z dawnego kompleksu fabrycznego pozostała ruina jednego z budynków, reszta została wyburzona. Wcześniej planowano m.in. budowę Multi Parku Stara Gorzelnia, z zachowaniem komina i części starych zabudowań fabrycznych, a w jednym z dawnych budynków miało być muzeum poświęconego historii gorzelnictwa w Sieradzu, ale ostatecznie z tego projektu nic nie wyszło.

Czytaj więcej