Biba

Nowa marka spółki Grochowica Polska. Wódka ziemniaczana – powstaje ze spirytusu rolniczego (92%) wyprodukowanego w gorzelni Stare Strącze ze specjalnego zestawu wyselekcjonowanych odmian ziemniaków. Wódka zbożowa, powstaje ze spirytusu rolniczego (92%) również wyprodukowanego w Starym Strączu ze specjalnego zestawu wyselekcjonowanych odmian pszenżyta i pszenicy. Zarówno ziemniaki jak i zboże uprawiane są w Starym Strączu przez właściciela gorzelni. Spirytus rolniczy trafia następnie do rektyfikacji HGBS w Lesznie, a z Leszna rektyfikat jedzie do Wielkopolskiej Wytwórni Wódek Polanin, gdzie jest rozcieńczany z dodatkiem wody geotermalnej z Uniejowa i rozlewany do butelek 500 i 700 ml. Biba Potatoes (40%) ma aromat słodki – nuty waniliowe, oleiste, roślinne (liście, polne kwiaty), nuta mineralna. W ustach najpierw słodka, kremowa, waniliowa, potem robi się pikantna: gałka muszkatołowa, goździki, nuty piernikowe oraz czerwone owoce. Ostry finisz, nietypowy dla wódek ziemniaczanych, kojarzy się z masalą, mieszanką intensywnych, pikantnych przypraw, do tego przyjemna mineralność. Biba Grain (40%) ma aromat rześki, mineralny, lekko dymny, lekko pikantny, do tego wanilia i wypieczona skórka chleba. Smak słodko-pikantny: wanilia, toffi, bardzo dużo ostrego pieprzu, przyjemnie smak ziarna. Pikantnie w finiszu – jak pieprz kajeński, ziele angielskie, gałka muszkatołowa – rozgrzewające korzenne nuty. I odrobina malinowej słodyczy.

Czytaj więcej

Chopin – rodzinne skarby

24 maja o godz. 19:30 odbędzie się degustacja limitowanych edycji z kolekcji destylarni Chopin:
Młody Ziemniak 2020
Młody Ziemniak 2019
Chopin Vintage Young Potato Arielle 2013
Chopin Vintage Potato 2014
Chopin Young Potato Family Reserve Extra Rare
Ta ostatnia butelka kosztuje ok. 750 zł i jest jedną z najlepszych wódek świata!
Degustację poprowadzą Piotr i Wojciech Dorda.
Wydarzenie odbywa się przez Zoom, koszt – 100 zł, z czego 50 zł będzie można odebrać przy zakupie dowolnej butelki z destylarni Chopin.

Chopin – rodzinne skarby

1233 z Torunia

Toruńskie Wódki Gatunkowe zaprezentowały nowe edycje swoich starzonych destylatów jabłkowego i winogronowego. Na etykiecie Anno Domini 1233 – rok, w którym Toruń uzyskał prawa miejskie. 1233 Luxury Apple Vodka zastąpi dotychczasowe edycje znane jako Sigismundus III Vasa, a 1233 Luxury Grape Vodka pojawia się w miejsce wódki Valesius. Brandy robiona jest na bazie win mołdawskich. Trunki leżakowane są w dębowych beczkach, wlane do masywnych karafek, pakowane w kartoniki. Cena na półce to ok. 150 zł za 0,7 l.

Ruda by Czadoman

aromat dość mocno alkoholowy, słodki, z wyraźną nutą palonego karmelu, czekolady, lekko wiśni w czekoladzie. Smak delikatny, przyjemny, słodki, ale nie bardzo, zrównoważona, z zaskakującą nutą owocową (jabłka, pieczone jabłka), czuć także rodzynki. Finisz słodki, ale też nie przesadnie, elegancki, przywodzi na myśl ciemną mleczną czekoladę Toblerone, a nie klasyczną karmelową przepalankę. Moc – 40%.

Odstępstwa od normy

26 kwietnia odbyła się degustacja Wolf & Oak, prowadzona przez Michała Płucisza. Był to przegląd różnych trunków, z różnych okresów działalności. Na początek dwa destylaty z piwa, z browarów Chełmiński i Brodacz. – Praca z browarami to duże wyzwanie i ciekawe doświadczenie, a też znak czasu, bo na rynku jest bardzo dużo piwa, które przez Covid nie ma gdzie sprzedać. Destylacja piwa daje małą wydajność, często potrzeba trzech destylacji, jednocześnie jest tak aromatyczne, że daje dobre ostateczne efekty – mówił Michał Płucisz. Po destylatach piwnych była wódka żytnia starzona w beczkach, namiastka przyszłej rye whiskey, która będzie powstawać w wykańczanej destylarni w Stanicy. I na koniec brandy oraz brandy z miodem. – Dla mnie pięknem jest odstępstwo od normy – podsumował swoje eksperymenty Michał Płucisz, przyznając jednocześnie, że próbowane wypusty miały charakter jednorazowej przygody, doświadczeń. W przyszłości dla Wolf & Oak najważniejsza będzie żytnia whisky, ale też okowita i wódka żytnia czy doceniony już ziołowy Eliksir.

Czytaj więcej

69 Strong Vodka

Toruńskie Wódki Gatunkowe, debiut w 2021 roku, wódka zbożowa mieszana o mocy 69%. Bardzo intensywny, krzepki aromat ziarna, ze słodką wanilii. Smak słodki, również bardzo krzepki, oleista wódka. W finiszu słodkie ziarno. Ze względu na moc idealna do mocnych szotów czy to z żurawinowym sokiem, czy to ze słodkim śmietanowym likierem, a także do nalewek.

Żubrówka trzecią marką wódki na świecie

Według rankingu magazynu Shanken’s IMPACT, Żubrówka była w 2020 roku trzecią najlepiej sprzedającą się wódką na świecie. W porównaniu z poprzednimi zestawieniami, Żubrówka wyprzedziła m.in. markę Absolut.
Żubrówka trafiła do elitarnego grona wódek, których sprzedaż osiągnęła przynajmniej 10 milionów 9-litrowych skrzynek. W 2020 roku w Polsce i na rynkach eksportowych sprzedało się łącznie 90 mln litrów Żubrówki, czyli o ponad 3% więcej niż w 2019 roku.

Czytaj więcej

Kolejne wyróżnienia dla Stock Prestige

Do listy wyróżnień dla marki Stock Prestige Vodka dołączyły dwa złote medale w konkursach Monde Selection i International Spirits Challenge oraz jeden srebrny w plebiscycie 2021 London Spirits Competition. To kolejne nagrody, które marka otrzymuje w tym roku, po zdobyciu podwójnego złota oraz tytułu Vodka of the Year 2021 w China Wine & Spirits Awards Best Value 2021.

Czytaj więcej

Gość

wódka czysta zbożowa o mocy 40%, filtrowana przez aktywny węgiel z łupin orzecha kokosowego. Zestawiana w Środzie Wielkopolskiej przez zakład Polanin dla sieci M&P. Aromat słodki, cukrowy, śliwki w cukrze, zioła, jabłka, wanilia. W smaku dużo słodkich śliwek, słodkich jabłek, gruszek, czereśni, nuta miodowa. Finisz zaskakuje, jest przyjemnie cierpki – zioła, herbata, liście, kora.

Ruda tańczy jak szalona

Ruda to nowa smakowa wódka, firmowana przez Czadomana, jedną z polskich gwiazd muzyki tanecznej. W czasie swojej kariery wylansował mnóstwo hitów, z których najbardziej znanymi są „Ruda tańczy jak szalona”, „Chodź na kolana” czy „Bliźniaczki”. Jest znany również z udziału w dziewiątej edycji programu „Taniec z Gwiazdami”, a także wygrania trzynastej edycji programu rozrywkowego Polsatu „Twoja twarz brzmi znajomo”.

Czytaj więcej

Stumbras Hazelnut Vodka

nowość w ofercie Stumbras. Aromat orzecha laskowego, kakao i wanilii, umiarkowanie słodki. Smak też niezbyt słodki, a pewno znacznie mniej niż w likierach z aromatami orzecha laskowego, jak wytrawna czekolada z orzechami laskowymi. Finisz konsekwentny, zgodny ze smakiem. Orzeszek laskowy na dnie butelki, zacna moc – 40%. W ofercie MV Poland.

Puffing Billy

Puffing Billy to słynna lokomotywa z XIX wieku, najstarsza jaka do dziś się zachowała, można ja podziwiać w Muzeum Nauki w Londynie. Wódka czysta o tej nazwie powstaje z jęczmienia w destylarni Borders w Szkocji. Opary alkoholu w procesie destylacji przechodzą przez pokład węgla drzewnego, po destylacji nie ma natomiast już żadnej filtracji. Moc klasyczna – 40%. Aromat bardzo słodowy, dużo ziarna, lekko ziołowy, lekko waniliowy. W ustach słodka, bardzo kremowa – crème brûlée, nuty waniliowe i brzoskwiniowe. Tej soczystej brzoskwiniowej owocowości jest też dużo w finiszu, choć jest też nuta pieprzu czy ziela angielskiego, a także wciąż wyraźna kremowość, budyń waniliowy. Bardzo oryginalna. Polskim dystrybutorem jest Spirit Depot.