Spotkanie z grappą Marzadro w Bar & Books

28 września w Bar & Books odbyła się degustacja grappy Marzadro z Trydentu. Prowadził ją Thomas Valentini, szef polskiej spółki Marzadro. Do spróbowania było aż osiem różnych trunków, z różnych winogron i z różnych beczek.


Marzadro to destylarnia rodzinna. Na szeroką skalę eksperymentują ze starzeniem grappy, nie tylko w beczkach z dębu, ale także z innego drewna. – Destylujemy świeże wytłoczyny winogron przez sto dni w roku. Jakość, aromat, świeżość wytłoczyn są kluczowe dla aromatu młodej, niestarzonej grapy. Szlachetności nabiera jednak w beczkach – mówił Thomas Valentini.
_dsc4411Na początek poszła grappa La Trentina Tradizionale (41%). Rześka, młoda grapa z wytłoczyn winogron: cabernet, merlot, teroldego i marzemino. Delikatna, o aromacie traw i suszonych ziół. Po niej goście Bar & Books mieli okazję spróbować tegoroczne dzieło master distillera, Andrei Marzadro, niezwykłą grappę starzona w amforze – niczym wino. Dziesięć miesięcy oksydacji miało Duzy wpływ na jej smak. Marzadro Anfora (43%) zrobiona jest w 80% z czerwonych winogron (teroldego, marzemino i merlot) oraz w 20% z białych (chardonnay, müller thurgau i moscato). W ustach więcej owocowości niż w La Trentina Tradizionale – przede wszystkim jabłek, poza tym nuty kwiatowe.
Potem były już grappy starzone w beczkach. La Trentina Barrique (41%) zrobiona jest tylko z białych winogron: chardonnay, müller thurgau i moscato. Tylko dwa miesiące leżakowała w beczkach dębowych, a jednak ich wpływ jest ogromny. Aromat słodki, z nutą orzecha włoskiego i laskowego, brzoskwinia. W ustach landrynkowa, dużo słodkiej wiśni, gruszki, ciasto ponczowe, lukier. Jako czwartą podano Le Diciotto Lune (41%). To okręt flagowy Marzadro, ich największy hit sprzedażowy i jednocześnie najbardziej niezwykły produkt. Z wytłoków trydenckich winogron: marzemino, teroldego, merlot, moscato i chardonnay, dojrzewa w małych beczkach z drzewa: czereśni, jesionu, dębu i akacji przez osiemnaście miesięcy. Aromat słodki, duży wpływ drewna. W ustach bardzo słodka – czereśnie, syrop gruszkowy.
Grappy z wyższej półki to linia produktów Giare. Najpierw dwie jednoszczepowe. Giare Gewürztraminer (41%) spędziła trzy lata w wielkiej dębowej beczce o pojemności 1000 l, bardzo różana w aromacie, do tego czuć gruszki. Smak bardzo gruszkowy, różany, czuć także morele. Giare Chardonnay (45%) także trzy lata leżakowała w dębie, ale w małych beczkach, o pojemności 225 l. Aromat bardzo delikatny, trochę siana, w ustach mniszek lekarski. I Giare Amarone (41%) z podsuszanych winogron corvina veronese i rondinella. trzy lata w dębowych beczkach o pojemności 500 l. Słodki aromat, w ustach też słodko: czereśnie, śliwki suszone.
I na koniec crème de la crème, absolutny hit wieczoru. Unikatowa grappa Affina Riserva Ciliegio 10 anni 2015 (43%) z winogron pinot noir i lagrein. Dziesięć lat leżakowała w beczkach z drewna czereśniowego. W nosie sama słodycz. Słodkie winogrona, rodzynki, czekolada, trochę dębiny. W ustach maliny, truskawki w śmietanie, gruszka. Pozostaje w ustach posmak słodkiej herbaty.
Pokaz Thomas Valentini zmienił wyobrażenie wielu gości o grappie, która kojarzy się często z włoskim bimbrem. Te trunki były aromatyczne, delikatne, a nawet wytworne. Dla porównania goście mogli spróbować taniej grappy z Lidla, różnica była kolosalna.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.