W lubelskim zakładzie Stocka ma powstać nowa, przyjazna środowisku gorzelnia. Koszt jej budowy szacowany jest na około 120 mln zł. Dzięki planowanej inwestycji Stock będzie mógł produkować w Lublinie 100 tys. l spirytusu dziennie. W gorzelni pracę znajdzie kilkudziesięciu nowych pracowników. Inwestycja, oprócz zastosowania innowacyjnej technologii, wyróżniać się będzie szeregiem pro-ekologicznych rozwiązań.

Plany nowej inwestycji przekazał 20 lipca na konferencji prasowej Marek Sypek, prezes zarządu Stock Polska Sp. z o.o. – To będzie wzorcowy przykład, jak zaawansowaną technologię XXI wieku można połączyć z dbałością o przyrodę i o sąsiadów. Planując nową gorzelnię, bardzo wysoko postawiliśmy sobie poprzeczkę. Cały obiekt będzie pełny zieleni, także na ścianach i dachu. Nasze systemy odzyskiwania energii oraz wody będą wręcz unikalne w skali kraju. Instalacja będzie doskonale wyciszona. A nowoczesnym projektem architektonicznym budynku, pięknie wpisujemy się w rewitalizację dzielnicy Za Cukrownią, tuż obok Areny Lublin i planowanego zielonego dworca metropolitalnego – mówił Marek Sypek.
Budowa nowej gorzelni powinna rozpocząć się w 2021 roku, po uzyskaniu odpowiednich zgód środowiskowych oraz formalnego pozwolenia na budowę. Oddanie inwestycji do użytku planowane jest na 2022 rok. Instalacja wytwarzać będzie surowy spirytus, z którego później produkowany będzie m.in. alkohol do celów spożywczych (wódki czyste i smakowe oraz likiery), medycznych, farmaceutycznych (płyny do dezynfekcji), a także rolniczych, w tym np. płyny do odkażania w ramach współpracy z KOWR (Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa). Alkohol w lubelskiej gorzelni powstawać będzie w dużej mierze na bazie produktów pochodzących od dostawców z Lubelszczyzny, tj. przy wykorzystaniu żyta, pszenicy, pszenżyta, jęczmienia, a także kukurydzy. Inwestycja realizowana będzie ze środków własnych Stock Polska. – Tak duża i nowoczesna inwestycja pozwoli na długie lata umocnić pozycję Lublina na europejskiej mapie wiodących producentów alkoholu. Dzięki nowej gorzelni będziemy mogli łatwiej zdobywać kolejne zagraniczne rynki. Z kolei dzięki akcyzie i podatkom, które płaci Stock, możemy pośrednio wspierać lokalną społeczność – dodaje Marek Sypek.


Gorzelnię budować i oddawać do użytku będzie firma Biotechnika z Łodzi, która realizuje od wielu lat podobne inwestycje w Polsce i za granicą (w tym w USA), m.in. dla takich firm jak Orlen, AWW, Eko-Gaz czy Bioagra SA. Nowe budynki zlokalizowane będą w całości na dotychczasowym, przemysłowym terenie firmy, od strony południowo-zachodniej. Wymagać to będzie pewnych prac rozbiórkowych oraz zaadaptowania części placów i alejek wewnętrznych. Całkowita powierzchnia nowej gorzelni wraz z infrastrukturą towarzyszącą obejmie obszar około 5800 mkw., co stanowi 1/10 obecnej działki przemysłowej Stocka w Lublinie.
– Budowę poprowadzimy tak, aby nie trzeba było wycinać żadnego drzewa i aby większość instalacji produkcyjnych mieściła się wzdłuż torów kolejowych. Dzięki temu inwestycja będzie przyjazna dla okolicznych sąsiadów – dodaje Krzysztof Put, dyrektor lubelskiego zakładu Stock Polska.
Wyjątkowe znaczenie dla władz i planistów Stocka mają aspekty środowiskowe oraz normy prawne. Gorzelnia będzie posiadać nowoczesną instalację fotowoltaiczną oraz oświetlenie oparte w całości o technologię LED. To zapewni firmie zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną nawet o 80%. Ponadto proces produkcyjny zostanie zoptymalizowany tak, aby do minimum zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną. Dzięki zastosowaniu unikatowego powiązania technologicznego poszczególnych węzłów produkcyjnych, zakład może zaoszczędzić nawet 3 mln m3 gazu ziemnego rocznie. Instalacja fermentacyjna będzie wybudowana w technologii zamkniętej, co sprawi, że żaden zapach nie będzie uwalniany na zewnątrz. Wszelkie ścieki socjalno-bytowe oraz pozostałe przemysłowe, oczyszczane będą w nowej, wysoce sprawnej zakładowej oczyszczalni. Zastosowanie ekranowania budynków oraz odpowiednia konstrukcja pomieszczeń i zastosowanych technologii spowodują, że gorzelnia będzie wyjątkowo cicha dla otoczenia. Zakład będzie prowadzić także zbiór wody deszczowej, która wykorzystywana będzie ponownie, m.in. do podlewania zieleni na budynku gorzelni. Stock planuje nasadzenia roślin na dachu i na elewacjach bocznych (tzw. zielone ściany). Żywe rośliny poprawią zdolność zatrzymywania wody, będą absorbować ewentualny pył z otoczenia zakładu i podniosą waloru wizualne budynku.
Nowa inwestycja przyniesie ze sobą także pozytywne skutki ekonomiczne w skali lokalnej i krajowej. Spółka odprowadzać będzie do Skarbu Państwa oraz lokalnego samorządu stosowne opłaty, m.in. podatki i akcyzy. Prowadzić też będzie eksport lubelskich wódek i spirytusu do krajów UE oraz poza tym obszarem. Inwestycja przyniesie ze sobą także wzrost zatrudnienia w zakładzie, zarówno na stanowiskach produkcyjnych, magazynowych, jak i biurowych. Pierwsze rekrutacje powinny ruszyć już pod koniec przyszłego roku.

Stock Polska
Jest jednym z wiodących producentów wódek czystych i alkoholi smakowych, drugim największym producentem alkoholu w Polsce. Flagowe marki od lat zajmują czołowe pozycje w swoich kategoriach i są doceniane nie tylko przez polskich konsumentów, ale również nagradzane w licznych prestiżowych, międzynarodowych konkursach. Specjalność Stock Polska to zarówno alkohole smakowe: Żołądkowa Gorzka, Lubelska, Saska oraz dynamicznie rozwijany portfel wódek czystych, w którym znajdują się Żołądkowa de Luxe, Stock Prestige, Amundsen, Orkisz, a także wódki Żubr i 1906.
Firma stanowi ważną część międzynarodowej grupy Stock Spirits Group. Zatrudnia łącznie na pełny etat 1080 pracowników, z czego 650 w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail