Degustacje
likier, rakija

Trunki z Chorwacji

Trunki z Chorwacji

Udostępnij:

9 marca odbyło się spotkanie w cyklu Mocny Poniedziałek i prezentacja małej kraftowej destylarni z Chorwacji – Lički Sokol. Ulokowana w kompleksie wypoczynkowym Sokol Feel Good Estate, który leży w sercu Liki, jednego z najbardziej dziewiczych i bogatych ekologicznie regionów Chorwacji. Otoczona gęstymi lasami, rozległymi łąkami i najczystszym powietrzem w kraju. Destylarnia została nagrodzona medalami w konkursie Warsaw Spirits Competition 2025. Degustację poprowadził twórca marki, Krešimir Budiša.

W ofercie mają osiem rodzajów likierów oraz rakije z jabłek i śliwek, a w planie są kolejne produkty, m.in. destylat z gruszek williams czy ziołowa travarica oraz gin. Zalano także beczki ze slawońskiego dębu, za kilkanaście miesięcy zostaną po raz pierwszy zabutelkowane. Destylarnia działa od 2018 roku, mają dwa aparaty do destylacji z małą kolumną – jeden ma zbiornik na 100 l, drugi na 300 l. Destylują do mocy ok. 76%. Likiery powstają na bazie destylatu jabłkowego i lokalnych owoców. Lički Sokol tłoczy też własne soki i robi cydry.

Lički Sokol Jabuka (40%)

Jabłka pochodzą z własnych sadów z Liki i okolic Zagrzebia, m.in. odmiany Jonathan gold i golden delicious. Fermentacja trwa 45 dni z udziałem naturalnych drożdży, które są na skórkach jabłek. W aromacie dużo kwaśnych jabłek, gruszki, pigwa, śliwka, delikatne nuty miodowe i słodka galaretka owocowa. W ustach delikatne – jabłka, gruszki, słodki agrest, śliwki, nuty kremowe, rumianek. W finiszu owoce bardziej cierpkie – kwaskowe jabłka i gruszki, gorzkie jabłka, lekka nuta pieprzna.

3.5/5

25/24/23/6=78

Lički Sokol Višnjevac (40%)

W destylacie jabłkowym przez ok. 2 miesiące macerowane były wiśnie maraska i liście mięty. Przyjemny aromat kwaśnej wiśni, liści wiśni, lekko pestki i wyraźna nuta mięty. W ustach słodkie czereśnie i kwaskowe wiśnie, wisienki koktajlowe, lekka nuta żurawiny, granatów i mięty. W finiszu syrop wiśniowy i słona lukrecja, rześka mięta.

4.5/5

27/27/27/8=89

Lički Sokol Orahovac (40%)

Maceracja ok. 75 dni, oprócz zielonych owoców orzecha włoskiego, zbieranych w czerwcu, dodano odrobinę ziaren kawy. Przyjemny, kwaskowy aromat zielonego włoskiego orzecha, w tle śliwki, jabłka, lubczyk, nuty liściaste, trochę kawy. Smak korzenny, gorzkawy, rozgrzewający – goździki, muszkat, ściągająca, taniczna nuta zielonego orzecha włoskiego i kawa. Finisz przyjemny, cierpki, taniczny, gorzko-owocowy, nutka ziołowa i lukrecjowa.

4/5

25/26,5/27/7,5=86

Lički Sokol Suha Smokva (40%)

Dzikie figi z Dalmacji były suszone na słońcu, a potem macerowane w destylacie jabłkowym. Aromat ciasta z figą, suchych daktyli, suszonych moreli, konfitur z moreli, eleganckie nuty brandy, sherry pedro ximenez. I nutka lukrecji oraz jabłka. W ustach dużo miodu, syrop brzoskwiniowy, syrop daktylowy, baklawa, makowiec, rodzynki oraz delikatnie jabłka. Deserowy finisz – miodowe ciasto z mieloną figą i daktylem, dużo smacznej słodyczy.

4.5/5

27/27/27/8=89

Powiązane artykuły

Degustacje
degustacje, rum

6 sierpnia w Estry Bar na Żelaznej odbyła się prezentacja marki rumów Angostura, które zyskały […]

Degustacje, Degustujemy
degustacje, rum

Zapraszamy 24 sierpnia o godz. 19.30 na dwudzieste w 2026 roku spotkanie w cyklu Mocny […]

Degustacje
degustacje, whiskey irlandzka

13 sierpnia Dom Whisky zaprasza o godz. 18.00 na degustację Irish Whiskey, którą poprowadzi Marcin […]

Degustacje
degustacje, whisky

W dniach 28-29 sierpnia 2026 roku odbędzie się XII edycja Festiwalu Whisky. Po ubiegłorocznej przeprowadzce […]

Degustacje
degustacje, okowita

20 lipca odbyło się spotkanie w cyklu Mocny Poniedziałek, degustacja nowych okowit z Podola Wielkiego, […]

Degustacje
degustacje, rynek, wino

W dniach 10-12 listopada 2026 roku w Shanghai New International Expo Centre odbędzie się 13. […]

Degustacje
degustacje

W lipcu spróbowałem 104 nowych alkoholi, sporo polskich trunków, które przychodzą na konkurs Warsaw Spirits […]

Degustacje
degustacje, wino

7 sierpnia o godzinie 19.30 odbędzie się 241. spotkanie Akademii Wina. Klasyczne koktajle na winie. […]

Przewijanie do góry
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.