Winnica Las Stocki została założona w 2008 roku przez małżeństwo Beatę i Mariusza Grabków, którzy rok wcześniej kupili gospodarstwo przy wsi Las Stocki. Położona jest w Kazimierskim Parku Krajobrazowym, w trójkącie turystycznym: Kazimierz Dolny (10 km), Nałęczów (8 km) i Puławy (5 km).

Wiosną 2008 roku na powierzchni 0,25 ha posadzili pierwszych 1200 sadzonek winorośli, a po trzech latach zebrali pierwsze owoce na wina białe: seyval blanc, aurora, bianca, johanniter, solaris oraz na wina czerwone: regent i zweigelt. W 2012 roku pojawiły się dwa pierwsze wina: czerwone z odmiany regent i białe z odmiany aurora. Rok później państwo Grabka zwiększyli areał do 0,5 ha. Wypuszczono też nowe wina z odmian solaris i seyval blanc i czerwony zweigelt. W latach 2017-2018 zasadzili nowe odmiany: pinot blanc, gewürtztraminer i muscaris. Winnica rozrosła się do 1,2 ha, a winiarnia wzbogaciła się o system chłodzenia wina w czasie fermentacji. Rocznik 2020 to cztery wina białe i trzy wina czerwone wytrawne. Wina czerwone dojrzewają do czternastu miesięcy w beczkach.
– Robimy wina jednoodmianowe. Każda odmiana winorośli dojrzewa w innym czasie, inaczej też należy się nią opiekować i każda daje odmienne wino. Przyjemnie jest mieć kilka różnych odmian i zmieniać wino podane po objedzie. Takie były nasze początkowe zamiary. Teraz po kilkunastu latach uprawy będziemy dążyć do prostoty: 4-5 odmian zupełnie zaspokoi nasze pragnienie różnorodności. Za to ułatwi to nam naszą pracę w winiarni – przedstawia winnicę Beata Grabka.
Obecnie na winnicy jest dziewięć odmian winorośli, białe: grunner veltliner, seyval blanc, johhanniter, aurora, bianca, solaris oraz na wina czerwone: regent, zweigelt i cabernet cortis.
Winnica ma przestrzeń do degustacji, organizuje degustacje dla grup od 10 osób do 50 osób.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail