Wizyta w Bombay Sapphire

Rok 1987 roku, kiedy na rynku pojawiła się błękitna butelka ginu Bombay Sapphire uważany jest za datę przełomową w dziejach jałowcowego trunku. Lżejszy, bardziej cytrusowy niż inne giny, Bombay Sapphire pokazał kierunek ewolucji, w stronę alkoholi premium. Choć zajęło to kolejnych 20 lat, gin dziś uważany jest za produkt luksusowy, a coraz częściej wręcz kultowy.


Historia ginu Bombay Sapphire zaczyna się w Warrington, gdzie od 1761 roku Thomas Dakin destylował swój gin pod marką Greenal’s. Receptura Bombay Sapphire nawiązuje do receptury ginu Dakina, choć nie jest w tym odosobniony. Stara receptura jest odtwarzana, nie jest to przekazywany przez pokolenia dokument, jak w przypadku niektórych likierów. Zastosowano także podobny sposób waporacji aromatów a miedzianym wysokim alembiku, a właściwie w umieszczonym u góry alembika kondensatorze.
Gin Bombay Sapphire powstał w 1959 roku. W procesie trzykrotnej destylacji alkoholu pszenicznego poza jałowcem wykorzystywane są: skórki cytryn, kolendra, migdały, kardamon, cynamonowiec, lukrecja, arcydzięgiel, korzeń irysa oraz rzadsze przyprawy jak: aframon madagaskarski czy pieprz kubeba. Marka należy do Bacardi, zdobyła popularność, zarówno dzięki sprawnym kampaniom promocyjnym, oryginalnej butelce, jak i dzięki łagodnemu, cytrusowemu smakowi ginu Bombay Sapphire. Podstawowa wersja ma 40%, aromat wyraźnie jałowcowy, poza tym czuć kardamon i kwiatowość. W smaku nuty orientu, hinduskie przypraw, cytrusy. Są także inne wersje – bardziej pikantny Bombay Sapphire East o mocy 42%, z dodatkiem tajskiej trawy cytrynowej i ziaren wietnamskiego czarnego pieprzu. Bardziej cytrusowy i kwiatowy Star of Bombay (47,5%) z ziarnami piżmianu z Ekwadoru oraz z bergamotką. Jest też prostszy Bombay Dry Gin (37,5%) – klasyczny styl angielski, zdominowany przez jałowiec.
Obecnie destylarnia ulokowana jest w starym młynie Laverstoke Mill nad rzeką Test. Wraz z visitors center otwarto ją w 2014 roku. Jest przy niej ogromna szklarnia z roślinami, które są wykorzystywane do zestawiania ginu. Wszystkie składniki są destylowane w ogromnych alembikach – umieszczane w kondensorach, na specjalnych miedzianych talerzach. Spirytus jest pszeniczny, początkowo o mocy 97,3%, a po redestylacji wszystkich roślin new make gin ma moc 88%, pachnie intensywnie jak perfumy.
W Laverstoke Mill są dwa budynki z potężnymi alembikami, jeden z nich w budynku dawnej mennicy, gdzie w 1916 roku drukowano banknoty dla Indii. Zwiedzanie obejmuje wizytę w szklarni oraz w części destylarni z alembikami Mary i Thomas. W osobnej sali pokazano wszystkie składniki ginu już po ich wysuszeniu, a także aromaty, jakie uzyskuje się po destylacji pojedynczych roślin. Na koniec można spróbować jednego z dziesięciu koktajli, które przygotowywane są na bazie Bombay Sapphire.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!
Zniżka EARLY BIRD -10% do 31 marca.

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.