Wizyta w regionie winiarskim Znojmo

Znojmo (niemiecki Znaim) jest drugim co do wielkości miastem w regionie Moraw Południowych. Leży na lewym brzegu rzeki Dyji, 65 km na południowy zachód od Brna i 8 km od granicy z Austrią. Miasto zawsze było związane z winiarstwem, a od XVI wieku słynie również z uprawy ogórków, których uprawę w regionie znojemskim wprowadził Louny Abbot George II w 1571 roku. Morawski region winiarski (MORAVA) jest podzielony na cztery podregiony: Mikulov – 4432 ha, Slovácko – 4188 ha, Velké Pavlovice – 4741 ha i Znojmo – 3153 ha. Na Morawach jest 1126 winnic.


Winnice znajdują się w pasie od Kraví hora w kierunku Hnánice. Od Znojma na południu, wzdłuż granicy z Austrią, wiele znanych winnic prowadzi przez Šatov, Chvalovice, Vrbovec, Hnízdo, Slup, Jaroslavice do Hrušovany nad Jevišovkou, głównie z lessową lub żwirową glebą. Na wschodzie wzdłuż Dyji znajdują się winnice w Tasovicach i Hodonicach. W centralnej części regionu Znojmo znajduje się kilka ważnych rejonów winiarskich w Únanovcach i Jevišovcach ze znanymi wioskami winiarskimi Těšetice, Lechovice, Borotice.
Region Znojmo to głównie wina białe – veltlinske zelene, riesling, müller thurgau, sauvignon blanc. Winny szlak wiedzie tu przez 165 km i obejmuje ok. 60 miast. Znojmo, stolica regionu, ma prawie 800 lat. Pod miastem jest ok. 30 km piwnic, a w okolicy liczne winnice.
Miasto oferuje kilka zorganizowanych wycieczek, np. ponad dwugodzinna przejażdżkę po Znojmie, albo wycieczkę winobusem. Jadąc winobusem na początek odwiedza się Znovin Znojmo, w dawnym klasztorze Louce z 1190 roku. Są tu stare piwnice i degustacje, a także sprzedaż regionalnych serów. Ich winnice i zakład produkcyjny ulokowane są w Šatov, blisko granicy z Austrią. Drugi przystanek, to Nový Šaldorf, tu są tzw. niebieskie piwnice, ale też piękna, zarośnięta pleśnią, gotycka piwnica pana Jozefa Dobrovolnego, który zajął się winiarstwem w 1965 roku. Każdy tu sam destyluje, głównie morele, ale niewielu się ujawnia, więc nie tak łatwo dostać destylat, wymaga to odrobiny samozaparcia. Poza morelą destyluje się gruszki, winogrona, rzadko śliwki. Kolejny przystanek winobusu to Hnánice, ale oferuje tylko degustację win. Szkoda, bo jest tu wiele ciekawie wyglądających piwniczek, np. bardzo sympatyczna piwniczka Trávníček a Kořínek. Miejscowość powstała w 1201 roku, a dodatkową atrakcją są bunkry, jeden z nich jest nawet udostępniany na ekstremalne noclegi. To już właściwie granica z Austrią. Autobusik nie staje w Šatov, tylko przejeżdża przez miasto, choć tutejsze malowane piwnice są jedną z największych atrakcji regionu. Natomiast piękne zapleśniałe piwnice Waldberg we wsi Chvalovice, zbudowane w 1770 roku, ciągnące się na długość 200 m, można obejrzeć, jeśli poprosi się o to właściciela. Obok cała uliczka mniejszych piwnic. Dalej – winnice Lahofer i wzgórze Lampelberg, z XIX wieczną murowaną wieżą winiarza, zwaną basztą zamkową, po drodze mija się farmę jeleni. W wieży organizowane są degustacje. Lahofer ma w regionie wiele parceli, łącznie 430 ha i piwnice w miasteczku Dobšice. Kolejna wizyta, miasteczko Vrbovec, bardzo sympatyczna mała piwniczka Ampelos, w której można zakupić vinovice. To jeden z większych producentów win w okolicy, mają 53 ha winnic. I to koniec trasy, 50 km jazdy po winnicach. Atrakcja kosztuje 150 koron od osoby i według mnie jest zbyt komercyjna, nastawiona głównie na szybką konsumpcję win. Dlatego winobus należy potraktować bardziej jako wstępny rekonesans, niż ważny punkt dnia. Szczęśliwie objazd nie trwa długo, codziennie pojazd wyrusza trzy razy z głównego placu w Znojmo.
Po wstępnym rekonesansie najlepiej zdać się na bardzo dobrze funkcjonującą komunikację autobusów podmiejskich, które docierają do wszystkich wiosek winiarskich. Jedną z najbliższych atrakcji Znojmo jest wieś Dobšice, gdzie są dwie uliczki pełne piwnic winiarzy. Przez cały rok czynna jest piwniczka Hort. Mają swoje winnice we Francji i piwnice w Pradze. Bardzo dobry riesling, również dobre pinot grigio.
Zabytki Znojmo to m.in. zamek ze średniowieczną rotundą (Najświętszej Marii Panny i św. Katarzyny). Obok jest Znojemski browar i muzeum piwowarstwa. Niedaleko punkt degustacyjny Lahofera na wzgórzu z winnicą na tyłach bazyliki – Rajskie winnice. Gotycka wieża ratuszowa, z lat 1445-48, wysoka na 79,5 m, wyraźnie dominująca nad Starym Miastem – punkt widokowy. Fragmenty średniowiecznych murów miejskich, z XIV-XVI wieku, z wieżą i późnogotyckimi basztami. Kamienice mieszczańskie z XIII-XVI wieku. Most kolejowy – zabytek techniki z 1871 roku, projekt J. Brik, długość 220 m, wysokość 48 m. Liczne kościoły.
Pod miastem ciągnie się trasa podziemnych korytarzy, 900 m, sięgają do 10 m pod ziemią, łącznie ten system tuneli to 27 km. Odkryto je dopiero w latach 50. XX wieku, kiedy zaczęły osuwać się budynki. Powstały jeszcze w średniowieczu, a w XVII wieku zostały porzucone, częściowo zalane, częściowo zasypane. W korytarzach urządzono różne ekspozycje – jak pracowano przy kopaniu korytarzy, jak się ukrywano podczas wojen husyckich i wojny trzydziestoletniej, ale też zaaranżowano grobowce, sale tortur, straszydła, w których Czesi się lubują. Masa małych nietoperzy, zupełnie niezrażonych obecnością ludzi.

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!
Zniżka EARLY BIRD -10% do 31 marca.

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.