Absynt z Prowansji

18 stycznia odbyła się degustacja alkoholi z Distilleries et Domaines de Provence. Głównym bohaterem wieczoru był absynt, czyli mocny likier ziołowy, historycznie zestawiany z dużym udziałem piołunu, choć z czasem najważniejszym składnikiem stał się anyż. Butelkowany z wysoką mocą, dochodzącą nawet do 80%. Podawany z dodatkiem wody i cukru. Skład ziół, czas ich maceracji, ponowna destylacja lub jej brak, kolor i moc alkoholu zależą od receptury i upodobań producenta. Spotkanie prowadził Bogumił Rychlak, autor książki o absyncie.

Absynt kojarzy się ze sztuką, obrazami Toulouse Lautreca, Degas czy Maneta. Kojarzy się też z tajemnicza aurą Zielonej Wróżki, jednym z mitów jest, że absynt ma właściwości halucynogenne. Zawarty w piołunie tujon jest substancją psychoaktywną, podobnie jak zawarta w trawie żubrowej kumaryna, by jednak rzeczywiście miał on mieć wpływ na świadomość pijącego, stężenie tujonu musiałoby być wielokrotnie większe niż jest w rzeczywistości.
Karierę absyntu przerwały ograniczenia prawne, zakazy produkowania i podawania trunku. Już w 1905 roku taki zakaz wprowadzili Szwajcarzy, potem pojawił się w innych krajach, m.in. W USA, a w 1915 roku także we Francji. Na wiele lat absynt zniknął z większości rynków, zastąpiony przez anyżowy, lżejszy pastis.
Na początku lat 90. XX wieku zaczęto stopniowo znosić ograniczenia związane z absyntem (we Francji przepisy zmieniono w 1988 roku). Wprowadzono normy dopuszczalnej zawartości tujonu (10 mg na litr alkoholu). „Zielona wróżka” ponownie wraca do łask.
Distilleries et Domaines de Provence to kwintesencja Prowansji, tutaj częściowo z ziół tam rosnących produkuje się najlepszy pastis w starym stylu czyli d’antan, Henri Bardouin. Destylarnię założono w 1898 roku. Sławę zyskała w 1935 roku, wprowadzając pastis Paulanis, który różnił się od pozostałych większą ilością ziół. Kolejnym krokiem było uaktualnienie receptury i narodziny pastisu Occitanis w 1986 roku. Cztery lata później powstał Henri Bardouin, a jednocześnie z nim pojawiła się receptura Absente 45%, potem 55% i wreszcie Grande Absente, o mocy 69%. Produkują też liczne ziołowe, owocowe czy orzechowe likiery, Marc Cordelier, gin, wermuty. Do destylacji używają miedzianych alembików, mają własne uprawy piołunu. Zakład jest otwarty dla zwiedzających. Eksportują swoje wyroby do blisko 80 krajów. W Polsce dystrybutorem jest M&P.

Absenteroux (18%)
Absenteroux jest wzmacnianym winem, aromatyzowanym ziołami i przyprawami. Powstaje z połączenia mieszanki białych, prowansalskich win ze szczepów Ugni Blanc, Grenache Blanc, Vermentino i Clairette, cukru, destylatów z ziołowych nalewów (takich jak kolendra, anyż, melisa i mięta), ekstraktu z goryczki, esencji z piołunu i naturalnego aromatu wermutu będącego połączeniem pomarańczy oraz ziołowych i korzennych przypraw. Absenteroux zawiera do 10mg tujonu/litr. Suche rośliny i przyprawy są początkowo macerowane w alkoholu następnie odcedzane i aromatyzowane. Poprzez połączenie białych win, naparu, destylatów i esencji uzyskujemy finalny produkt o pobudzających zmysły właściwościach.
Aromat lekki, bardzo orzeźwiający, z nutą limonki, awokado, czarnych oliwek, a nawet oliwy i dużej ilości ziół, w tym melisy i kopru. Smak lekki, gorzko-cytrusowy, limonki, mięta, szałwia. Finisz już bardzo kwaskowy, cytrynowy, a przy tym ziołowy, orzeźwiająca mięta.
4.5/5
27/27/26,5/8=88,5

Absente Fluo (26%)
Lekki likier na bazie piołunu, anyżu i innych ziół. Jego zielony kolor został wzmocniony oraz przystosowany do świecenia w ciemności dzięki naturalnemu dodatkowi witaminy B2. Można powiedzieć, że to wariacja na temat absyntu, dedykowana do klubów i koktajli. Coś dla osób, które lubią smak absyntu, ale trudno im zaakceptować wysoką moc alkoholu, przede wszystkim to likier dla pań. Najlepiej podawać na kostkach lodu.
Przyjemny zapach piołunu i anyżu, czuć też miętę, melisę, szałwię czy rumianek. W ustach delikatna słodycz, dominują nuty orzeźwiające – miętowo-anyżowe oraz goryczka piołunu. Finisz lekki, ziołowy, zostawia posmak skórek pomarańczy, ziół prowansalskich, mięty, jest w nim też sporo słodyczy.
3.5/5
26/24/22,5/6=78,5

Absente 55 (55%)
Absente to likier skomponowany z alkoholu, cukru i wyciągu z ziół, przede wszystkim piołunu, anyżku, melisy i mięty. Piołun jest bardzo gorzki, jednak w tym trunku gorycz ta jest zrównoważona dosyć wysoką zawartością cukru. Ilość tujonu jest ściśle nadzorowana i zgodna z prawem. Likier o pięknej, jasnozielonej barwie z żółtymi refleksami i subtelnych ziołowych aromatach z wyczuwalnym, dominującym anyżkiem.
Aromat bardzo delikatny, wyraźnie czuć anyż, głębiej – lukrecja, polna mięta, polne kwiaty, jabłka. Smak przyjemnie słodki, anyż, ale i zaskakująca owocowość, jagody. Owocowy także w finiszu, dochodzi posmak jabłek, brzoskwini, dużo anyżu, słona lukrecja i cukier.
4/5
24,5/25/25,5/7=82

Grande Absente 69 (69%)
Grande Absente to kompozycja alkoholu, cukru, wyciągu z piołunu, anyżu, melisy, mięty i naturalnych barwników. Trunek charakteryzuje się bardzo intensywnymi aromatami mentolu, kamfory, świeżego anyżu i przypraw korzennych. Grande Absente zawiera dużo piołunu, który nadaje mu charakterystycznej goryczy. Również zawartość alkoholu jest dość wysoka, a zawartość tujonu w Zielonej Wróżce –najwyższa dopuszczalna prawnie. Typowy bitter o wysokim alkoholu i wyczuwalnej goryczy.
Aromat delikatny, trawiasty i ziołowy, anyż głęboko schowany, liście wiśni, szałwia. Smak słodki, również delikatny, nie czuć mocy 69%, wyraźnie mięta i anyż, przyjemny posmak
poziomek. W finiszu główne skrzypce grają słona lukrecja i anyż, mało cukru. Przyjemnie rozgrzewający.
4.5/5
26/27/27,5/8,5=89

Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!
Zniżka EARLY BIRD -10% do 31 marca.

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.