Władze Tarnowa chcą utworzyć Małopolskie Centrum Winiarstwa, którego zadaniem będzie promocja turystyki winiarskiej. W ramach placówki miałaby także powstać winnica w miejskim Parku Sanguszków, nawiązująca do tradycji tamtejszej dawnej winnicy książęcej. W okolicy Tarnowa jest ponad 40 winiarzy, którzy produkują i sprzedają swoje wina. Jednym z zadań planowanego Małopolskiego Centrum Winiarstwa ma być wspieranie promocji i reklamy oferty enoturystycznej, czyli turystyki winiarskiej Małopolski, zwłaszcza regionu tarnowskiego, pod marką ENOTarnowskie.

Planowane centrum swoim zasięgiem obejmowałoby nie tylko na Tarnów, ale także okoliczne gminy Pleśna, Tuchów i Ciężkowice, gdzie od kilku lat działają winnice. Miasto ma w planach podjęcie wspólnych działań z tamtejszymi samorządami. W planowanej winnicy w Parku Sanguszków w Tarnowie nasadzone zostaną stare odmiany winorośli, które występowały w przeszłości na tych terenach. W planach jest zaadaptowanie starego spichlerza, gdzie na stałe miałyby być ulokowane sale wystawowe, warsztaty, sala degustacyjna i winoteka. Fragment starego sadu zostałby przystosowany do odpoczynku. Nieopodal znajduje się też stodoła, która w planach ma być przerobiona na miejsce większych spotkań. Koszt całego projektu szacowany jest na około 30 mln zł. Przygotowywany jest już wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia z funduszy znajdujących się w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Według danych Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce, województwo to jest przodującym regionem w naszym kraju pod względem liczby funkcjonujących winnic. Do tej pory powstało tam już co najmniej 120 takich plantacji, z których 43 prowadzi zarejestrowaną komercyjną działalność.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail