Co wiecie na temat whisky mieszanej (blended)? Takie pytanie, kiedyś zadałem też sobie! O ile o single malt wiem sporo, to tak naprawdę o blendach moja wiedza, można powiedzieć jest znikoma ale – jakoś specjalnie tym się nie interesowałem, aż do momentu pojawienia się pewnej książki. Nie interesowałem się, tutaj oznacza, iż nie ma specjalnie książek oraz informacji na temat tej kategorii trunków zebranej w jednym miejscu, a wcześniej jedynie co nieco się dowiedziałem przy okazji czytania o historii, niektórych szkockich destylarni.

Wszystko to się zmieniło, kiedy natrafiłem na książkę pt. „Blended Whisky” napisaną przez Łukasz Gołębiewskiego. Nie chce tutaj spojlerować, bo warto samemu przeczytać tę książkę a można to zrobić przy dramie whisky po południu. Uważam, że naprawdę warto mieć tę pozycję w swojej biblioteczce, dlatego też chętnie rozbudzę ciekawość czytelników. Książkę można podzielić na trzy części: historia blendów na świecie, informacje na temat najważniejszych osób w świecie blendingu oraz wybrane marki whisky mieszanych z obszerną notatką prezentowanej butelki.
Książka napisana jest bardzo prostym, lekkim językiem, a wiedza jaką zdobędziemy po przeczytaniu tej książki jest niezbędna dla każdego miłośnika whisky. Całość zmieściła się na 100 stronach z czego ponad połowa to bardzo przydatna wiedza historyczny napisana bardzo zwięźle.

Łukasz Szczepanik

„Blended whisky” – Łukasz Gołębiewski
Komentarze

Autor: Łukasz Szczepanik
Źródło: M&P, Marki 2022, s. 104, 20 zł, ISBN 978-83-946940-6-7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail