Mocne alkohole z M&P

17 października w Fortecy Kręglickich M&P zaprezentowało swoją kolekcję alkoholi mocnych. Niemal pełen przegląd, sporo nowości. Właściwie w każdej kategorii, bo i rum nowy, i wódka, i giny, ale głównie whisky. Było co próbować.

Rum z Jamajki, Hampden Great House Distillery Edition dostępny był wyłącznie na festiwalu, na razie nie będzie go w stałej ofercie w salonach M&P. Szkoda. To ciężki rum, z nutami nafty, benzyny, tytoniu, anyżu, wiśni.
W bardzo limitowanej ilości przyjechał nowy festiwalowy Blanton’s. Każdego roku pojawia się specjalna edycja z beczek wyselekcjonowanych dla M&P. W tym roku mamy bardzo delikatny aromat – cedru, hebanu, śliwki, marcepanu, anyżu. – Cieszę się, że czuć różnicę w porównaniu do ubiegłego roku, chcemy żeby każda edycja dla M&P była wyjątkowa – opowiada Tomy Mills, ambasador marki Blanton’s. – Tym razem jest to whisky w wieku 7-10 lat, z beczek leżakowanych na środkowych piętrach magazynu H, chcieliśmy pokazać wpływ drewna, stąd tak wiele nut ziołowych i drzewnych. Ta edycja jest ostrzejsza od ubiegłorocznej, mimo delikatnie niższej mocy alkoholu.
Ważną nowością w ofercie są whisky z destylarni Tobermory, czyli torfowa whisky Ledaig i Tobermory. Powstają na wyspie Mull, przez pół roku tworzą jedną whisky, przez pół roku drugą. To mała destylarnia, więc oferta jest skromna, ale są to cenione whisky z historią. Ponadto do oferty M&P trafia także Tobermory Gin. Zadebiutował rok temu, jest na rynku angielskim i niemieckim, teraz będzie też w Polsce. Wszystkie botaniki są z wyspy Mull, m.in. wrzosy, czarny bez. Rześki, świetny do koktajli.
Kolejna nowa pozycja, to wódka Carvia, destylowana w szarentejskich alembikach jak Viche Pitia, bo to ten sam producent z regionu Cognac. Lżejsza i tańsza niż jej odpowiednik, czyli kminkowe Viche Pitia, ale jest tu ten sam fantastyczny zapach kminu.
Hinduska marka Paul John zaprezentowała edycję whisky Christmas Edition 2019, będzie w sklepach M&P przed świętami. – W tym roku wypuściliśmy edycję świąteczną, zbudowaną z beczek z whisky torfową, nietorfową i po sherry pedro ximenez, w wieku 6-8 lat, mariażowanych w wielkich kufach. Tylko 3000 butelek na cały świat – mówi Shilton Almeida z Paul John.
Dwie nowe whisky pokazała destylarnia Templeton Rye. To Barrel Strength zestawiona z beczek w wieku 6-12-16 lat, bardzo ziołowa, ziarnista, z czekoladową słodyczą. A także Maple Cask Finish, whisky o aromacie liści, wiśni, śliwek, słodka i delikatna. – Przez dwa miesiące beczki były napełnione syropem klonowym, a potem na pół roku trafiła do nich nasza sześcioletnia whiskey – mówi Shane Fitzharris, wiceprezes Templeton Rye. – Wielu producentów w Kanadzie i USA dodaje do whiskey syrop klonowy, żeby skorygować smak, ale ja chciałem to zrobić inaczej, drożej i bardziej zgodnie z kanonem whiskey.
Kilka nowości było na stoisku Kilchomana, m.in.: 100% Islay 9th Edition, Vintage 2010 czy STR Cask Matured. Wszystkie dymne, torfowe. Kilka nowych whisky na stoisku GlenAllachie: 10YO Batch 2, Vintage 2006 Single Cask Ralfy (zaskakująca, o pomarańczowej barwie, którą zawdzięcza finiszowaniu w beczkach po porto ruby), Vintage 2008 Single Cask Moscatel czy 8YO Koval Quarter Cask, z małych beczek od amerykańskiego producenta whiskey. Był też nowy Kilkerran 15YO Single Cask, whisky z pierwszego roku, kiedy zostały napełnione beczki Kilkerrana, spędziła dziesięć lat w beczkach po sherry fino i pięć lat w beczkach po bourbonie. Springbank 15YO Rum Wood, gdzie finiszowanie w beczkach po rumie dało nuty tropikalne – kokos czy banany oraz kolejna edycja Springbank 12YO Cask Strength, tym razem o mocy 57,1 ABV.
Osobne stanowisko miał na festiwalu Brown Forman, właściciel marek whisky BenRiach i GlenDronach, z których kilka beczek trafiło na wyłączność do salonów M&P, np.: BenRiach 2007 11YO Oloroso Cask, BenRiach 2007 10YO Peated/Olorosso Sherry Cask, BenRiach 1994 24YO Peated/Olorosso Sherry Cask, GlenDronach 1992 26YO Oloroso Sherry Butt, GlenDronach 1994 24YO Pedro Ximenez.
Można było spróbować kilku otwartych na festiwal po raz pierwszy butelek rocznikowych koniaków i armaniaków, jak Gaston Legrand 1999 i Dupuy 1993 Borderies, a także wspaniały François Voyer Extra zestawiony z destylatów w wieku 30-40 lat. Wydarzeniem była specjalna edycja koniaku François Voyer M&P, butelkowanego z mocą beczki 57,4%, o rześkich, owocowych aromatach. Pierwsza taka edycja w historii marki François Voyer.

Aqua Vitae rekomenduje
Najciekawsze nowości mocnych alkoholi w ofercie M&P

Poz Marka Gatunek Kraj Ocena
1 François Voyer Extra koniak Francja 97,0
2 Templeton Rye Maple Cask Finish bourbon USA 95,0
3 Padro & Co. Rojo Amargo wermut Hiszpania 94,5
4 Templeton Rye Barrel Strength bourbon USA 94,0
5 Carvia wódka Francja 93,0
6 Dupuy 1993 Borderies koniak Francja 92,5
7 Hampden Great House Distillery Edition rum Jamajka 89,5
7 Springbank 15YO Rum Wood single malt Szkocja 89,5
8 Kilchoman 2010 Vintage single malt Szkocja 89,0
8 GlenDronach 2012 7YO Virgin Oak single malt Szkocja 89,0
9 GlenDronach 1994 24YO Pedro Ximenez single malt Szkocja 88,5
10 François Voyer Creme de Framboise likier Francja 88,0
Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Warsaw Spirits Competition 2024

Rejestracja otwarta

Zgłoś swoje uczestnictwo w festiwalu!

Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.