GINferno – aplikacja dla miłośników ginu

Aplikacja powstała w październiku 2020 roku i do dzisiaj zgromadziła opisy 5250 ginów z 2400 destylarni, do tego receptury, miksery etc. Twórcą aplikacji jest niemiecki miłośnik ginu, Ralf Löwrigkeit oraz Philipp Fleischer. Aplikacja w niektórych krajach umożliwia zakupy online. Opisy ginów mają charakter marketingowy, a więc zawierają to, co prześle producent. Z polskich ginów jest tylko Lubuski (za to w wielu odsłonach), tyle, że w aplikacji wyszczególniony jako gin… niemiecki (właścicielem polskiej marki jest obecnie grupa Henkell Freixenet). GINferno dostępne jest bezpłatnie w App Store i w Google Play.

WineParrot

Prosta, darmowa aplikacja, która pozwala w szybki sposób znaleźć wino do wybranej potrawy. Wybór jest niewielki: czerwone mięso, wieprzowina, drób, szynka i bekon, ryby, owoce morza, ostrygi, muszle, miękkie sery, twarde sery, sery długo dojrzewające, owoce, wanilia, czekolada, kawa i to wszystko w towarzystwie: makaronu, ryżu, chleba, ziemniaków, grillowanych warzyw, marchwi, dyni, pomidorów, papryki, bakłażana, grzybów, cebuli, orzechów, fasoli, słodkich ziemniaków, ziaren. Można także wybrać jak zostanie przyrządzone danie – grill i BBQ, smażenie, wędzenie, gotowanie na parze, pieczenie, a także jak doprawione: czarny pieprz, czerwony pieprz, zioła, cynamon, goździki, imbir, anyż, bardzo pikantne. Na koniec polecane są dwa pasujące style win w formie propozycji – np. pełne czerwone (malbec, syrah, cabernet sauvignon, bordeaux) itd. Darmowe, proste i przyjemne.

Wyniki I na świecie turnieju barmańskiego w technologii VR

W Polsce zostały rozegrane pierwsze na świecie rozgrywki dla barmanów w formule eSportowej. W projekcie Stock Prestige Bartender VR League brali udział zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści, sprawdzając swoje umiejętności barmańskie i wiedzę na temat receptur drinków. Po eliminacjach odbyły się trzy turnieje – w Gdańsku, w Krakowie i w Warszawie, których zwycięzcy 17 października zmierzyli się w rozgrywce finałowej w stolicy, gdzie barmani walczyli o ostanie miejsce do Wielkiego Finału. Laureatami zostali: Mateusz Środa – awans do Finału Głównego, Marcin Kulikowski, Piotr Żurawski.

Czytaj więcej

Zwycięzcy Stock Prestige Bartender VR League w Gdańsku

Stock Prestige Bartender VR League to pierwsze na świecie przedsięwzięcie dla barmanów amatorów i profesjonalistów, które pozwala uczestnikom „zanurzyć się” w wirtualnym barze przygotowując konkursowe drinki. 3 października w Gdańsku w Starym Maneżu o atrakcyjne nagrody rywalizowało ze sobą kilkunastu barmanów. Wyłoniono trzech zwycięzców, a laureat pierwszego miejsca już wkrótce weźmie udział w finale Stock Prestige Bartender VR League w Warszawie.

Czytaj więcej

Premiera Stock Prestige Bartender VR League

12 września zaprezentowano w Warszawie projekt wykorzystujący technologię wirtualnej rzeczywistości – Stock Prestige Bartender VR League. To rozgrywany na licencji firmy VR Factory turniej dla barmanów amatorów oraz profesjonalistów, którzy rywalizować będą o atrakcyjne nagrody, a przy okazji będą mieli okazję sprawdzić wiedzę na temat receptur i podszkolić swoje umiejętności w świecie wirtualnym. Uczestnicy prezentacji mieli możliwość samodzielnie przetestować „wirtualny bar”. Trzeba przyznać, że swobodne poruszanie się w nim wymaga dużej wprawy i doświadczenia w mieszaniu koktajli. Trzeba szybko dobierać składniki, odmierzać proporcje bez posługiwania się miarką barową, szejkować itd. Dla młodego adepta sztuki barmańskiej będzie to doskonały trening.

Czytaj więcej

Małopolski Szlak Winny

Na szlaku winnym w Małopolsce jest obecnie 25 winnic. Promocją enoturystyki w regionie zajmuje się Gorczańska Organizacja Turystyczna, której twarzami są Paweł i Magdalena Tokarczyk, wspierani przez Wojciecha Bosaka. Zarówno szlak, jak i każdą z winnic przedstawia aplikacja wydana przez firmę 3Step. Każda winnica zaznaczona została na mobilnej mapie, wystarczy na niej kliknąć, żeby dowiedzieć się jakie wina są tam oferowane. Aplikacja proponuje też dziesięć tras turystycznych, nie tylko po winnicach, bo także po innych regionalnych atrakcjach, zarówno przyrodniczych, jak i architektonicznych, historycznych i gastronomicznych. Zebrane tu tekst są niewątpliwie mocną stroną aplikacji. Całość sprawia jednak wrażenie nieukończonej – choć została wydana w 2016 roku. W zakładce Katalog winorośli producent zapomniał dodać zdjęcia odmian riesling i chardonnay, podobnie w zakładce Winnice brakuje części zdjęć. W zakładce Wydarzenia przydałaby się historia wydarzeń. Próba przejścia od wydarzenia do mapy (poprzez służącą temu ikonę) powoduje, że aplikacja zostaje zatrzymana. To samo po wejściu w zakładkę Pogoda. Dobrze, gdyby producent poprawił te usterki, bo sama aplikacja jest bardzo dobrym merytorycznie materiałem do promocji enoturystyki w Małopolsce.

Czytaj więcej

Noty degustacyjne z aplikacją WSET

WSET – Wine & Spirit Education Trust – zaoferował aplikację do robienia not z degustacji win. Dostępna jest bezpłatnie, dla wszystkich, nie tylko dla absolwentów kursów WSET, na telefony z systemami Android i Apple. Możemy korzystać z porad degustacyjnych. Pierwszy krok to informacje z etykiety – nazwa, kraj, region, szczepy, producent, rocznik i moc alkoholu. Potem opisujemy: wygląd, aromat, smak, dodajemy podsumowanie. Program podsuwa podpowiedzi, co bardzo usprawnia tworzenie prawidłowych not winiarskich, można też robić notatki z degustacji w ciemno, kiedy nie wiem, jakie wino mamy w kieliszku. Znakomita rzecz, czekam na nową aplikację WSET, która będzie dedykowana mocnym alkoholom.

Czytaj więcej

Angostura App

Angostura Limited proponuje barmanom i wszystkim miłośnikom koktajli bezpłatną aplikację na urządzenia mobilne. Znalazło się tu ponad 80 przepisów na koktajle, z możliwością ich segregowania i wyszukiwania po różnych składnikach – od bazowego alkoholu, przez wypełniacze czy dodatki. Koktajle na bazie produktów firmy Angostura – bittersów i rumów. Każdy produkt z porftoflio Angostury został osobno opisany. Jest też przedstawiona historia koktajli wraz z kalendarium, są podpowiedzi barowe, opisy szkła i oprzyrządowania barowego. Poza tym zdjęcia gotowych koktajli i estetyczna szata graficzna całości.

Czytaj więcej

AlcoDroid Alcohol Tracker

AlcoDroid to czeska aplikacja, która ułatwia monitorowanie wpływu konsumowanego alkoholu na nasz organizm. Wpisujemy cechy indywidualne – jak: płeć, wagę, przewidywany metabolizm. Potem wystarczy wprowadzać konsumowane jednostki alkoholu – ilość, rodzaj, moc, czas konsumpcji. Program monitoruje poziom alkoholu w organizmie, jego wchłanianie i wydalanie. Sprawdza się znakomicie. Statystyki pozwalają śledzić picie w czasie, ale prawdziwa rewelacja to rejestr historii konsumpcji. Sprawdzałem w porównaniu z alkomatem – wyniki po upływie około godziny są zbliżone (początkowo wyższe w alkomacie), natomiast trzeba trochę poeksperymentować z ustawieniem indywidualnego metabolizmu, by uzyskać wiarygodne informacje „day after”.

Czytaj więcej

Dom Whisky w Google Play i Appstore

Sklep Dom Whisky z Jastrzębiej Góry ma własną aplikację zakupową dostępną w Google Play i Appstore na telefony z systemami Android i iOs Apple. Aplikacja umożliwia składanie zamówień w sklepie internetowym, ma rozbudowaną wyszukiwarkę produktów z możliwością dodawania produktów do listy ulubionych oraz daje dostęp do danych konta klienta w sklepie on-line. Aplikację przygotowała firma IAI S.A.

Czytaj więcej

Jasło – winne klimaty

Darmowa aplikacja „Jasło – winne klimaty” przedstawia atrakcje regionu oraz szlak po lokalnych winnicach promujący enoturystykę. Aplikacja działa on-line i off-line, na urządzeniach wyposażonych w GPS ułatwia poruszanie się w regionie dzięki współrzędnym zaznaczonym na mapie aplikacji. Osobna część aplikacji to liczący 43 km Jasielski Szlak Winny starannie tu omówiony winnica po winnicy. Szlak jest wspólnym dziełem Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia, Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy „Vinum pro cultura” oraz Urzędu Miasta w Jaśle. Szlak obejmuje dziewięć winnic położonych w pobliżu Jasła. Są to winnice: Zacisze, Dwie Granice, Milena, Golesz, Kolacz, Vanellus, Jasiel, Ewy i Jana. Zedbrano tu szczegółowe informacje o winnicy i jej produktach, o odmianach uprawianej winorośli, o gastronomii i noclegach, o okolicznych atrakcjach, są też szczegółowe dane teleadresowe. Darmowa aplikacja jest na bieżąco aktualizowana.