Gimet 1979 Armagnac Double Maturation

armaniak był butelkowany w 2019 roku, po czterdziestu latach leżakowania, tylko 300 butelek z mocą 45,4%. Rodzinna destylarnia Gimet mieści się w centrum Gers, powstali w 1929 roku. Destylują w małej miedzianej kolumnie do mocy w przedziale 52-72%. Ich armaniaki dojrzewają w beczkach z dębu gaskońskiego i limuzynowego. Gimet 1979 to właśnie przykład połączenia dwojakiego rodzaju beczek z jednego rocznika. Piękna mahoniowa barwa. Zapach wyrazisty: rodzynek, suszonych moreli, fig, suszonych polnych kwiatów, herbaty, hibiskusa, skóry. Smak cierpki, bardzo wytrawny – dużo zielonego orzecha włoskiego, orzeszki ziemne, suszone owoce, tytoń, głóg. Finisz cierpki i gorzki – tatarak, orzeszki ziemne, jarzębina, kawa, lukrecja, anyż, może i mięta. Bardzo zdecydowany, bardzo wytrawny, jakby był destylowany z głogu, a nie z winogron.

Baron Gaston Legrand 1986

butelkowanie w lipcu 2020 z mocą 40%. Aromat stosunkowo lekki jak na ilość lat spędzonych w beczce – rodzynki, gruszki w occie, tytoń, cynamon i inne przyprawy korzenne, które trudno zidentyfikować. W ustach bardzo delikatny, dużo bakalii, zwłaszcza rodzynki, suszone morele. Finisz bardzo cierpki, tytoniowy, dużo skóry, orzechy włoskie, sól. W ofercie M&P.

Tariquet Blanche Armagnac

destylat z winogron folle blanche, stąd jego nazwa. Nie starzony. Produkowany w Château du Tariquet od 2004 roku, a dwa lata później została utworzona dla tego trunku osobna apelacja Blanche Armagnac AOC (wcześniej trunek nie mógł mieć słowa „armagnac w nazwie”). Zapach jest trudny, bo z jednej strony jest kwiatowa lekkość, z drugiej nuty ciężkie – migdały, także gorzkie zielone orzechy oraz albedo cytrusów, do tego balsamico. Dla koneserów. Smak także nie jest łatwy, są tu orzechy, nadal migdały, renkloda, mirabelka, lekko cierpkość zielonych jabłek. Za to finisz cudownie rozkwita słodyczą gruszek williamsa. Produkt trudny, wyjątkowy, na swój sposób wybitny. Moc – 46%. W ofercie Cerville.

Czytaj więcej

Dąb z Monlezun

Drewna dębów z lasów Molezun używane jest od co najmniej początku XV wieku do wyrobu beczek, w których dojrzewa eau-de-vie znane światu jako armagnac. Jest to dąb ciemny, żywica jest niemal czarna, daje dużo tanin i dużo koloru, stąd nawet młody armagnac z beczek z dębu Monlezun jest zwykle ciemniejszy, bardziej orzechowy w barwie niż np. cognac, który dojrzewa w beczkach z dębów z lasów Limousin lub Tronçais. Las Monlezun porasta region Bas-Armagnac, miasteczko o tej nazwie w departamencie Gers liczy zaledwie ok. 200 mieszkańców. Jeszcze na początku XIX wieku region zajmował się niemal wyłącznie wyrobem beczek – 1804 roku zarejestrowano 155 osób pracujących w bednarstwie. Pod koniec drugiej wojny swiatwej było jeszcze 30 bednarzy, teraz jest trzech. Drewno do budowy beczek musi mieć co najmniej sto lat i obwód co najmniej 2 m. Przed pocięciem na deszczułki drewno jest sezonowane przez 3-4 lat, tak by wytraciło znaczną część wilgotności. Cena nowej beczki z dębu Monlezun to ok. 700 euro.

Czytaj więcej

Baco 22A

Baco blanc, znane w ampelografii jako baco 22A, to powszechnie stosowana do produkcji armaniaku odporna na choroby krzyżówka winogron folle blanche z amerykańską odmiana noah. Stworzył ją w czasach filoksery François Baco, by ratować francuskie winnice. Daje winogrona o dużej kwasowości, małym potencjale wzrostu, ale bardzo odporne, świetnie nadające się do destylacji, a alkohol z nich uzyskany ma potencjał do szybkiego starzenia. Można powiedzieć, że to krzyżówka wprost stworzona do produkcji brandy.

Czytaj więcej

X Ogólnopolski Salon Win i Alkoholi M&P

Jubileuszowa dziesiąta edycja odbędzie się w dniach 16-17 października. Festiwal OSWiA to idealna okazja by spróbować setek różnorodnych win (50 stanowisk) i alkoholi mocnych z całego świata, spotkać się z producentami, a także skorzystać z super ofert rabatowych. 16 października na gości będą czekać winiarze, a dnia następnego będzie można delektować się alkoholami z wyższą zawartością procentów. Miejsce: Forteca Kręgliccy, ul. Zakroczymska 12, Warszawa. Godz. 12-21.00. Bilety dwudniowy: 100 zł.

Czytaj więcej

Comte de Lauvia 1988

Chateau Comte de Lauvia ulokowane jest w regionie Bas-Armagnac. Armaniaki zestawiają z winogron ugni blanc, folle blanche i colombard, destylacja odbywa się w alembikach. W piwnicach mają ok. 1500 beczek z czarnego gaskońskiego dębu, a w swoich zasobach armaniaki nawet z XIX wieku. Rocznik 1988 to bardzo przyjemny zapach pomarańczy, słodkie brzoskwinie, konwalie, a poza tym balsamico. W smaku słodki tytoń, jabłka w cynamonie, ale też wytrawne wino. Ostry finisz – politura i tytoń. Moc – 42,1%.

Jubileuszowe targi ProWein: Marihuana jest na fali

To była dwudziesta piąta edycja targów ProWein. Zorganizowane w dniach 17-19 marca w Düsseldorfie, cieszyły się rekordową frekwencją i rekordową liczbą wystawców. Imprezę odwiedziło ponad 61 tys. osób ze 142 państw, a ponieważ targi nie są otwarte dla publiczności, więc były to wyłącznie osoby z branży alkoholowej – producenci, sprzedawcy, negocjanci, winiarze, dziennikarze plus producenci akcesoriów, jak: kieliszki, karafki, butelki, etykiety etc. Było 6900 wystawców z 64 krajów. Ile było prezentowanych butelek? Tego nikt nie zliczy, można jednak z powodzeniem przyjąć, że ponad pół miliona. Nikt tego nie ogarnie, nikt tego nie spróbuje, ale każdy liczy na swoje pięć minut, że zostanie dostrzeżony.

Czytaj więcej

Trzy dni z M&P

W tym roku Ogólnopolski Salon Win i Alkoholi M&P trwać będzie trzy dni i wykroczy poza Warszawę. Po raz pierwszy wydarzenia festiwalowe odbędą się także w Katowicach. W piątek, 19 października w godz. 14.-21.00, odbędą się degustacje w Królestwo Rondo (ul. Gen. Józefa Ziętka 1, Katowice). W środę i czwartek (17-18.10) będzie zaś miała miejsce dwudniowa impreza w warszawskiej Fortecy (ul. Zakroczymska 12) prezentowane będą najpierw wina, potem następnego dnia mocne alkohole, obydwa dni w godz. 12.-20.00. To już dziewiąta edycja imprezy, która jest okazją do zapoznania się z niemal pełną ofertą importową sieci sklepów M&P – to łącznie ponad 1500 win i kilkaset mocnych alkoholi w jednym miejscu. Na stoiskach będzie można spotkać przedstawicieli i właścicieli winnic, winiarni i destylarni z całego świata.