Tènarèze de Ladevèze Baco 2012

armaniak z destylarni Vignobles Ladeveze, butelkowany z mocą 55,9%. Uprawy pochodzą z regionu Tènarèze, baco to typowe dla Gaskonii winogrona, będące krzyżówką folle blanche i noah. Aromat słodki, owocowy: maliny, truskawki, słodkie jabłka, słodkie śliwki, do tego nuta korzenne, a i trochę zapachów solankowych, a i rodzynki, a i ocet jabłkowy. W ustach pieczone jabłka, taniny tytoniu, przyprawy korzenne, cynamon, imbir. Świetne. Finisz – jabłka z cynamonem i lukier.

XO = 10YO

Od kwietnia obowiązują nowe regulacje dotyczące oznaczeń XO dla francuskich alkoholi z apelacjami Cognac i Armagnac. Wcześniej minimalny wiek dla oznaczenia XO wynosił sześć lat. Wcześniejsze butelkowania młodszych destylatów z oznaczeniem XO mogą nadal być w obrocie aż do skończenia zapasów.

Czytaj więcej

French Wine Discoveries

25 kwietnia odbędzie się w Warszawie dziesiąta edycja imprezy French Wine Discoveries. Producenci z Francji i firma Wine 4 Trade zapraszają w godz. 11.00-17.00 przedstawicieli branży do hotelu Regent (ul. Belwederska 23). Będą winiarze m.in. z Szampanii, Doliny Rodanu, Doliny Loary, Prowansji, ale także destylarnie – armaniaków (Picardon) i koniaków (Vinet Delpech).

Trzecia edycja Whisky & Friends

14 kwietnia w Courtyard by Marriott Warsaw Airport Hotel (Żwirki i Wigury 1), w godz. 11.00-21.00, odbędzie się trzecia edycja festiwalu Whisky & Friends. Organizatorem jest firma M&P Wina i Alkohole Świata, a uczestniczyć będzie ponad czterdziestu wystawców z całego świata – producenci szkockiej, irlandzkiej, francuskiej, japońskiej i amerykańskiej whisky, brandy z Hiszpanii, Włoch i Portugalii, rumy z Dominikany, Indii i Jamajki, grappy, giny, wódki, koniaki, armaniaki, tequile, mezcal i wiele innych znakomitych trunków. Do tego przewidziane są specjalistyczne degustacje Masterclass. Cena biletu na festiwal – 80 zł (zakup przez internet do 12 kwietnia włącznie) lub 100 zł na miejscu w dniu festiwalu. Szczegóły: www.whiskyandfriends.pl.

Degustacja w świątecznej atmosferze

Stephen Swinney tradycyjnie zorganizował bożonarodzeniowe spotkanie z whisky… i nie tylko, bo powitał gości staropolskim miodem, który dodatkowo przez rok leżakował w małych dębowych beczkach. Był także armaniak, a poza tym naprawdę unikatowe whisky w cenach od 500 do nawet ok. 1000 zł za butelkę. W tym roku bożonarodzeniowe spotkanie odbyło się w restauracji Freta 33.

Czytaj więcej

Świąteczna degustacja whisky

Distinctive Distillations zaprasza 13 grudnia o godz. 19.30 do restauracji Freta 33 na świąteczną degustacje whisky. Do spróbowania będą single grain whisky Invergordon 42YO, Craigellachie 24YO z kolekcji SMWS, specjalna edycja angielskiej single malt St George, upamiętniająca dziewięćdziesiąte urodziny Królowej. Dalej – whisky single cask z 1995 roku z zamkniętej destylarni Imperial w Speyside, obecnie działa tu gorzelnia Dalmunach. Dla miłośników winogron będzie armagnac z Tenareze. Jedzenie można będzie wybrać ze świątecznego menu restauracji. Na miejscu do nabycia będą czekać pełne butelki.

Czytaj więcej

Reflets de France

marka sieci Carrefour, która prezentuje ponad 200 produktów spożywczych ze wszystkich regionów Francji: sery, wędliny i pasztety, ciasta i słodycze, różne przetwory itd, w tym także alkohole. Z mocnych alkoholi są tu trunki niezłej klasy (zwykle co najmniej XO) w bardzo dobrej cenie – koniak, armaniak, kalwados, rum, likiery owocowe i ziołowe, a we Francji także destylaty owocowe (np. Eau de Vie de Poire d’Alsace) i mistele z apelacjami (np. Floc de Gascogne czy Pommeau de Normandie).

Czytaj więcej

Ogólnopolski Salon Win i Alkoholi M&P

W dniach 11-12 października odbędzie się już ósma edycja festiwalu M&P. Po raz pierwszy przyjmie ona formę dwudniowego eventu, gdzie pierwszy dzień będzie poświęcony winom, a drugi alkoholom mocnym. Podział wynika z rosnącej z każdym rokiem liczby dostawców zagranicznych, którzy chcą zaprezentować swoje produkty na festiwalu, a także wychodzi naprzeciw oczekiwaniom, co do większego komfortu degustacji.

Czytaj więcej

Remparts

rodzinna firma, powstała w latach 60. XX wieku. Mają 115 ha winnic na wzgórzach w regionie Ténarèze, winogrona: sauvignon blanc, colombard, ugni blanc, merlot, cabernet franc i cabernet sauvignon. Produkują wina, armaniaki i floc. Mają własny stacjonarny alembik. Armaniak jest z winogron ugni blanc i colombard, do starzenia używają czarnego gaskońskiego dębu. – Prawie wszystkie nasze butelkowania armaniaków to edycje rocznikowe, przy czym nigdy nie butelkujemy trunków młodszych niż 20 lat – mówi Médéric Marcellin, właściciel firmy i wnuk jej założyciela. Niezwykłym armaniakiem w kolekcji jest ich Chateau Les Remparts Hors d’Age, stanowiący mieszankę w połowie eau-de-vie z 2001 roku, w 40% z 1980 i w 10% z 1976. W nosie: orzech włoski, skóra, tytoń, a w ustach: miód, brzoskwinia, politura, a także taniny, finisz długi, cierpki, tabaczny. Ich rocznikowe armaniaki to linia Armagnac Marcellin (roczniki: 1975, 1976, 1981, 1985, 1988). Butelkują floc de Gascogne z winogron białych i czerwonych oraz – sezonowo – likier śliwkowy Pruneaux d’Agen à l’Armagnac.

Czytaj więcej

Picardon

młody producent armaniaku z regionu Bas Armagnac. Firmę prowadzą Myriam i Jean Pierre Rande. Mają 80 ha winnic – ugni blanc i baco na armaniaki oraz inne szczepy na wina: colombard, cabernet sauvignon, cabernet franc i tannat. Eau-de-vie leżakują w czarnym gaskońskim dębie. Mają własne stacjonarne alembiki. Firma powstała w 1988 roku i taki jest też ich najstarszy armaniak. Ma aromat: miodu, brzoskwiń, likierowego wina, syropu gruszkowego. W ustach czuć terpentynę, tytoń, mokre liście. Ostry, gryzący finisz. Ich Picardon Bas Armagnac Hors d’Age ma 12 lat, w aromacie czuć przede wszystkim zielone włoskie orzechy, smak jest agresywny, spirytusowy. Produkują także floc de Gascogne – rześki, miodowo-owocowo-drożdżowy w smaku, z winogron ugni blanc i colombard. Unikatowym produktem jest Le Pimençon – białe wino z czerwoną papryczką w butelce.

Czytaj więcej

French Wine Discoveries

Tegoroczna warszawska edycja French Wine Discoveries odbyła się w Hotelu Novotel Centrum. Wystawców było niewielu – zaledwie 18 firm, odwiedzających również bardzo mało. Szkoda, bo pokazano wiele ciekawych trunków, w tym kolekcje koniaków i armaniaków. Poza tym, jak co roku, sporo szampanów. Kolejny raz swoje wino lodowe pokazywała Vignoble Perceval – winnica jest na szczycie Mont Blanc. dziwne, że tak medialny produkt wciąż nie znalazł w Polsce dystrybutora (butelka 20 euro). Byli winiarze z Langwedocji, Doliny Rodanu, Doliny Loary czy Bordeaux. Była kolekcja win Beaujolais.

Czytaj więcej

ProWein 2017 – relacja

Rekordowa liczba, ponad 58 tys. osób ze 130 krajów, odwiedziła odbywające się w dniach 19-21 marca w Düsseldorfie targi ProWein. W imprezie wzięło udział 6500 wystawców z 60 krajów, w tym ok. 300 firm reprezentujących branżę spirytusową. Nie zabrakło firm z Polski – AWW, Polanin, Piasecki, Tarpan, Jantoń, Bartex-Bartol, Toruńskie Wódki Gatunkowe, pokazaliśmy przede wszystkim bogatą ofertę wódek i nalewek, a także miody pitne, czyli tego, z czego Polska jest na świecie znana.

Czytaj więcej

L’Encantada

negocjant z Gaskonii, skupują armaniaki, które butelkują pod własną marką, niektóre dodatkowo leżakują. Współpracują z następującymi producentami: Les Bidets, Del Cassou, De Mounet, Le Parre, Lous Pibous i Le Sablé. Mają też kilka własnych kupaży (L’Encantada 20 Ans, L’Encantada 25 Ans i L’Encantada Extra White). Ich alkohole są nie filtrowane i butelkowane z mocą beczki. Firma powstała w 2011 roku w Vic-Fezensac, ale najstarszy armaniak jaki mają w ofercie pochodzi z 1973 roku od Le Sablé.

Czytaj więcej

ProWein 2017

W dniach 19-21 marca odbędą się w Düsseldorfie targi wina i mocnych alkoholi ProWein. Spodziewanych jest ok. 6300 wystawców z 60 krajów, reprezentujących łącznie aż 295 regionów winiarskich! Oferta mocnych alkoholi obejmować będzie ok. 400 produktów. Będą także firmy z Polski, m.in.: AWW, Piasecki, Bartex-Bartol, Dictador, Polanin, Janton, Winnica Turnau czy Apple Paple.

Czytaj więcej

De La Maziere

niedrogi i niskiej klasy armaniak, marka należy do grupy La Martiniquaise, a destylacja odbywa się w Condom, tam gdzie armaniaków Saint-Vivant. Większość produkcji trafia na eksport do Czech i krajów bałtyckich. W aromacie same rodzynki, smak rodzynkowo-tabaczny. Moc – 40%.

Dwa dni z M&P

Firma M&P Wina i Alkohole Świata w dniach 5-6 października zapewniła miłośnikom dobrych trunków dwa dni niezapomnianych wrażeń. Po raz siódmy w warszawskiej Fortecy odbył się Ogólnopolski Salon Win i Alkoholi M&P. Skład wystawców raczej sugerowałby nazwę Międzynarodowy, a nie Ogólnopolski, bo choć goście przyjeżdżają z całego kraju, to wystawcy są z całego świata, ze wszystkich kontynentów, bo i z Nowej Zelandii, i z USA, Meksyku, i z Urugwaju, Argentyny, Chile czy Dominikany, i z RPA, i z Japonii czy Indii, z Izraela, Armenii, i niemal z całej winiarskiej Europy (brakuje tylko Bałkanów). Najwięcej stoisk miały firmy z: Włoch, Hiszpanii i Francji. Dzień wcześniej odbył się IV Salon Degustacyjny Luksusowych Alkoholi M&P, gdzie prezentowano głównie najwyższej klasy mocne alkohole: whisky, koniak, armaniak, brandy, kalwados, ale i wódkę, grappy, okowity, likiery czy wina likierowe.

Czytaj więcej

Château de Maniban

marka armaniaku, należąca do cenionego producenta  Castarède. Dostepny w klasycznych wersjach: VS, VSOP i XO oraz rocznikowych (1983, 1989, 1990). Wersja VS ma 3 lata, VSOP 4 lat, a XO (wcześniej butelkowana jako 8-letnia), a XO 6 lat. Była też Bas Armagnac Hors d’âge Château de Maniban w wieku 12 lat. Zestawiane są z winogron colombard (20%) i ugni blanc (80%).  Rocznikowe to armaniaki z winogron folle blanche: 1990 (o mocy 55%), 1989 (też 55%) oraz 1983 (53%). Ta linia armaniaków podawana jest m.in. w samolotach linii Air France, a także trafia do dużych sieci handlowych – w Polsce wersja VS dostępna jest w sieci Carrefour. Aromat głęboki, orzechowy, z nutą dębu gaskońskiego, słodki – ciemna czekolada z orzechami laskowymi, ponadto rodzynki i suszone morele. W ustach wyrazisty, zaskakująco soczysty – jabłka, morele, tarnina. W finiszu trochę tytoniu i sporo ciężkich tanin gaskońskiego dębu. Nazwa pochodzi od posiadłości Château de Maniban, należącej dziś do rodziny Castarède. Rodzina Maniban to pionierzy wyrobu gaskońskich trunków na szerszą skalę, byli odpowiedzialni za wprowadzenie armaniaku na dwór w Tuluzie w wieku XVII.

Degustacja armaniaków De Samalens

La Maison Samalens powstała w 1882 roku w Laujuzan pośród winnic i lasów dębowych w sercu Bas Armagnac. Firmę założył Jean Samalens i wciąż należy ona do rodziny, obecnie kierują nią Pierre i Georges Samalens. Destylują wyłącznie winogrona ugni blanc z regionu Grand Bas-Armagnac. Dysponują zestawem ośmiu alembików – cztery szarentejskie do podwójnej destylacji, skonstruowane w latach 70. XX wieku oraz cztery do pojedynczej destylacji – stare alambic armagnacais, pochodzące z 1900 roku. Mają największe w regionie zasoby starych beczek z armaniakiem, a najstarsze trunki w beczkach pochodzą z 1888 roku. Wszystkie beczki wykonane są z gaskońskiego dębu.

Czytaj więcej

Degustacja armaniaków Comte de Lauvia

Chateau Comte de Lauvia ulokowane jest w regionie Bas-Armagnac. Armaniaki zestawiają z winogron ugni blanc, folle blanche i colom bard, destylacja odbywa się w alembikach. W piwnicach mają ok. 1500 beczek z czarnego gaskońskiego dębu, a w nich armaniaki nawet z XIX wieku – roczniki: 1865, 1888, 1893, a także: 1904, 1914, 1929, 1934, 1941, 1942, 1955, 1958, 1961, 1963, 1967-1974, 1976-1978, 1981-1986 oraz od 1989 roku wzwyż. Poza edycjami rocznikowymi mają też blendy: VS, VSOP 8 Ans, Imperial XO 12 Ans, Extra 15 Ans oraz Extra 21 Ans.

Czytaj więcej