Kaesong Koryo Insam

(우리 민족끼리) nalew na korzeń żeń-szenia z Kaesŏng, regionu w Północnej Korei, słynącego z uprawy tej rośliny. Wysoka moc alkoholu, 52%. W aromacie: chrzan, pietruszka, seler, lekko prażone ziarno. Smak słodki, prażonego chrzanu, masła orzechowego, prażonych orzeszków ziemnych, sezamki. Finisz ziemisty, warzywny, dużo pietruszki, frytek selerowych, chrzanu i chałwa.

Navai’t – alkohol z owoców kaktusa

Tradycyjny, rytualny trunek Indian Arizony, robiony z owoców saguaro – kolczastego sukulenta, znanego też jako karnegia olbrzymia. Owoce są wolno fermentowane, przez ok. 72 godziny. Uzyskuje się z nich niskoprocentowy alkohol, lekko musujący, mętny, przypominający niefiltrowany cydr (także zapachem). W smaku mdły. Alkohol bardzo szybko traci świeżość i po 24 godzinach nie nadaje się już do spożycia, więc tradycyjnie odbywa fermentacja odbywa się podczas festynów. Roślina wyrasta na wysokość nawet 18 metrów i daje czerwone owoce z ogromną ilością pestek, ale zaczyna zakwitać dopiero po 75 latach, a żyje nawet 200 lat.

Denki Bran

japoński trunek, podobny do brandy, powstał w destylarni Denbei Kamiya, a jego historia sięga 1882 roku. Początkowo sprzedawany z mocą 45% jako Denki Brandy, słowo „denki” oznacza elektryczność i wówczas było kojarzone z nowoczesnością. W 1958 roku obniżono moc alkoholu do 30%, a w 1983 roku zadebiutowała równolegle wersja 40%. Są też napoje spirytusowe – gotowe koktajle w butelkach – o mocy 9% i z dodatkiem soków owocowych. Właścicielem marki jest obecnie firma Oenon Holdings. Denki Bran (40%) to w aromacie: cynamon, migdały, zioła. W smaku masa cynamonu, pomarańcze. Finisz cynamonowo-goździkowo-kolendrowy i maliny.

Làng Vân

trunek z Wietnamu, destylowany jest przefermentowany ryż kleisty, a potem jeszcze macerowany jest prażony ryż i kleik ryżowy. Po wietnamsku ta kategoria alkoholu nazywa się rượu nếp (ruou nep) – może być robiony z ryżu, ale też z manioku czy kukurydzy, czasami dodawane są np. liście bananów czy przyprawy. Aromat słodki, wyraźnie ryż, ale też miód i sporo drożdży. Smak przedestylowanego ciemnego piwa, sake, lekko kakao. Finisz słodki i ziarnisty, zacier zbożowy, prażony ryż, areki. Producentem jest firma Sống Khỏe Việt. Trunek jest dostępny w kilku wersjach, w zależności od wykorzystanej odmiany ryżu i poziomu prażenia, to: Làng Vân, Làng Vân Hạ Thổ i Làng Vân Cái Hoa Vàng. Wszystkie butelkowane z mocą 52%, barwa od klarownej po słomkową.

Czytaj więcej

Okinka

Okinka była lokalną murzyńską królową i kapłanką ludu Bijago. W Gwinea Bissau do dziś jest czczona. Jej imieniem lokalna firma A.C.N.F. nazwała tani rum z przefermentowanego soku trzciny cukrowej, sprzedawany w plastikowych butelkach. W aromacie dużo bananów, ale kiszonych, jeśli banany się kisi. Smak słodki, bananowy, lekko nuta spalonej grzanki. I tak samo w finiszu. Moc – 40%.

Noba Sabi

w 2017 roku portugalski biznesmen, Carlos Carvalho, otworzył w Safim, w Gwinei Bissau, dużą destylarnię i fabrykę oleju z orzeszków ziemnych. Moce produkcyjne to 4 tys. l alkoholu dziennie. Zakład powstał od podstaw na dawnym polu uprawnym. Większość produkowanego tu oleju trafia do Portugalii, natomiast na lokalny rynek produkowany jest rum z przedestylowanego soku trzciny cukrowej o nazwie Noba Sabi i mocy 40%. Aromat bardzo intensywny, dużo banana, mango, papaji, ananasa, do tego spalona grzanka. W smaku syrop ananasowy, który się przypalił. Drożdże, nuty przefermentowanego mleka. Portugalski biznesmen butelkuje Noba Sabi głównie w plastikowe butelki o pojemności 0,25 l lub 1 l, rozprowadza je w Gwinei Bissau m.in. poprzez sieć własnych sklepów.

Hong Thong

pozycjonowana jako tajska whisky, choć na etykiecie uczciwie napisano „Blended spirits”. Sądząc po zapachu, zboża tu jest 0%, stawiałbym, że to w większości melasa, może z jakimś niewielkim dodatkiem spirytusu z batatów czy sorgo. Zapach jest przyjemnie słodki, jak cola, rumowy. I właśnie jako rum raczej powinien być ten alkohol przedstawiany, tyle, że moc 35% wyrzuca go w obszar szerokiej kategorii „napoje spirytusowe”. O ile zapach jest nawet przyjemny, to smak jest zupełnie nijaki – biała herbata, jakieś suche kwiaty, cukier puder. Lekkie, więc pijalne, finisz wyraźnie herbaciany. Na plaży w Tajlandii świetnie się sprawdzi jako składnik tanich koktajli, pić solo nie ma sensu.

Pulcatta

destylat z pulque, czyli przefermentowanej agawy – odpowiednik mezcalu. Tani trunek o mocy 38-40%, w przeciwieństwie do tequili czy mezcalu przepisy nie określają miejsca pochodzenia, surowca czy sposobu destylacji, może to być dowolna odmiana agawy, najczęściej jest to pospolita w Meksyku rodzima odmiana agave salmiana. W nosie i w ustach przede wszystkim czarna porzeczka, trochę czarnego bzu, trochę ziemistości. Czyli na czarno.

Bambusówka starzona w łodygach

Jak podaje rp.pl, unikatową specjalnością chińskich destylatorów jest leżakowanie alkoholu w łodygach bambusa. Taka maturacja pozwala oczyścić i wzbogacić destylat o właściwości lecznicze. Jednym z producentów tą metodą jest Chen Chao z Syczuanu. Alkohol zbożowy o mocy 60-70% wstrzykuje pod ciśnieniem do łodygi. Z upływem czasu spada moc trunku, gdyż tkanki źdźbła wchłaniają „procenty”. Sok z bambusa znany jest w medycynie chińskiej jako środek odtruwający i wzmacniający płuca. Podczas leżakowania zachodzi proces maceracji ze związkami flawinowymi, które są w sokach bambusa. Roczna produkcja jest na poziomie 25 tys. litrów rocznie. Dojrzewanie odbywa się w bambusowym lesie w górach.

Czytaj więcej

Cavalier’s Troopers

tajska „whisky”, produkowana w Bangkoku przez United Thai Distillers, rekomendowana jako premium blend i „commander reserve”. Ale słowa whisky na butelce nie ma, bo i to nie whisky, ani nie destylowana ze zboża, ani nie słodowana, a i moc zaledwie 35%. Smak to coś między whisky, rumem a brandy, aromat przypalonego karmelu, smak zresztą też – dymno-słodki.

Mahuā

tradycyjny indyjski napitek, wyrabiany głównie chałupniczo jak nasz bimber. Robiony z kwiatów drzewa mahuā (madhuca longifolia). Kwiaty są fermentowane z udziałem drożdży – uzyskuje się z nich wino (również konsumowane – nazywa się daru). Destylowany w prostych domowych urządzeniach, oferowany z mocą od ponad 20 do nawet 60%, przy czym zwykle jest to 40-45%. Trunek jest efektem maceracji różnych ziół i korzeni (dobór zależy od regionu, zwykle są to: kardamon, anyż, cynamon i szafran oraz inne dodatki). Smak słodki, przypomina nieco śliwowicę – aromatyczny, owocowo-miodowy. Płyn jest nieco mętny, koloru bladożółtego. Dostępny także m.in. w Birmie czy Nepalu, w Indiach używany także podczas uroczystości religijnych.

Waragi

popularny trunek w Ugandzie, najczęściej pędzony, ale też butelkowany przez lokalne destylarnie, a nawet eksportowany do innych krajów Afryki, m.in. do Etiopii i Erytrei.  Występuje także pod nazwą enguli lub kasese, zaś określenie waragi pochodzi z czasów kolonialnych, od zbitki angielskich słów war gin, wojenny gin. Może być destylowany zarówno ze zboża (głównie lokalnych odmian prosa i jęczmienia), jak i z owoców (np. bananów) czy trzciny cukrowej i manioku. Wzorowany na trunku dawnych kolonistów (do 1962 roku Uganda podlegała Wielkiej Brytanii), podobnie jak do ginu dodawane są w ostatnim procesie produkcji jagody jałowca, które decydują o smaku Waragi, jest jednak ono mniej ostre niż angielski dry gin, bardziej przypomina tradycyjne jałowcówki ze środkowej Europy. Eksportowa marka to Uganda Waragi (40%), produkowana od 1965 roku przez East African Breweries Limited, ma wyrazisty jałowcowy aromat i słodkawy smak, w przeciwieństwie do jednokrotnie destylowanych produktów domowej roboty to jest destylowane trzykrotnie.

Korafi

etiopski niskoprocentowy alkohol uzyskiwany z fermentacji zbóż, spożywany jak piwo, ale także wykorzystywany do destylacji mocnego alkoholu areke. Korafi ma mętną konsystencję, bardzo wyraźny smak ziaren, lekko się pieni. Ponieważ jest filtrowane przez sita, zwykle w brunatnej cieczy pływają kawałki zmielonego, prażonego zboża. Do produkcji korafi wykorzystuje się przede wszystkim jęczmień oraz nadające kwaskowego smaku i zastępujące chmiel jagody krzewu gesz (szakłak). W zależności Od dostępności ziaren, wykorzystuje się też takie zboża jak: tef, kukurydza, proso czy sorgo. Moc zwykle nie przekracza 6-7%.

Czytaj więcej

Areke

to popularny w Etiopii, Kenii, Erytrei czy Dżibuti alkohol destylowany ze zbóż. Zwany także areki. Pędzony prymitywną metodą, przefermentowane zboże wlewane jest do wielkich glinianych dzbanów i ogrzewane nad aplanym drewnem paleniskiem, ekologowie alarmują, że do wyprodukowania w taki sposób jednego litra areke zużywa się 3 kg drewna, którego dym zatruwa atmosferę. Lokalne „przedsiębiorstwa” w małych lepiankach produkują ok. 150 l tego alkoholu tygodniowo. Areke produkują jednak także większe zakłady, afrykańskie destylarnie zwykle działające przy browarach, gdyż do produkcji tego alkoholu doskonale nadaje się słód (np. Areke Gebitto z Debre Markos). Areke może być robione z każdego zboża. Najbardziej popularne gatunki robione są z: sorgo (Areke Mashila), jęczmienia (Areke Gebse), korakanu czyli afrykańskiego proso (Areke Dagusa), kukurydzy (Areke Bekolo), pszenicy (Areke Sinide) czy tefu czyli miłki abisyńskiej (Areke Tyeff). Często zamiast słodowania, przypróża się w ogniu ziarna zboża (Areke Yetekola), wówczas alkohol ma brązową barwę i silny aromat „przypieczenia”, naturalny ma barwę klarowną. W smaku Areke przypomina nasz bimber, jest to alkohol zwykle jednokrotnie destylowany, więc zachowuje typowe dla zboża „ziarniste” aromaty. Moc zwykle 45-55%.

Czytaj więcej

Tej

tradycyjny lekki etiopski alkohol. Robiony z lokalnego krzewu gesz (gesho), którego owoce (małe czerwone jagody), liście i pędy razem fermentują do sześciu miesięcy. Uzyskany alkohol mieszany jest z miodem. Wino z gesz ma kwaśny smak, stąd dodatek miodu, rzadziej cukru. W języku amharskim, którym posługuje się część ludności Etiopii, t’ej to wino z miodu. Przed rozlaniem napój jest filtrowany w prymitywnych sitakch. Kolor zawdzięcza gatunkowi miodu, może być żółte lub wrzosowe. Najkrócej fermentuje miesiąc, im dłużej trwa fermentacja, tym tej jest mocniejszy, jest to naturalna fermentacja bez użycia drożdży. Alkohol ma 6-12 procent. Tej jest bardzo popularny w regionach górskich gdzie uprawia się miód. Początkowo był trunkiem elit, dziś jest tanim powszechnie pitym alkoholem. Miód pozyskują głównie od dzikich pszczół, w górach jest wiele naturalnych uli na drzewach. Podawany w szklanych flaszach zwanych berele w pijalniach tedżu – tej bet. Występuje też w wersjach smakowych, podstawowe tej zaprawione miodem przez Etiopczyków nazywane jest ye’mar tej, inne wersje to np.: ye’buna tej (z dodatkiem ziaren kawy), ye’birtukan tej (z dodatkiem skórek pomarańczy, ye’zinjibil tej (z korzenim imbiru czy ye’muz tej (z dodatkiem banana). Z gesz (zwanego po polsku szakłakiem) robi się także piwo raz mocny alkohol.

Czytaj więcej

Konyagi

bardzo oryginalny alkohol z Tanzanii, popularny w wielu krajach Afryki Środkowej, destylowany podobnie jak rum z trzciny cukrowej, ale w smaku bardziej zbliżony do melasowej wódki. Ma 35%, klarowny, słodkawy, a jednocześnie słodowy smak z odrobiną jałowca w tle. Oferowany od początku lat 70. XX wieku przez firmę Tanzania Distillers Limited, jego konsumpcja w Afryce jest tak rozpowszechniona, że sprzedawany jest w tanich wersjach w plastikowych torebkach o pojemności 100 ml. Często jako składnik koktajli – z sokiem z pomarańczy czy ananasa.

Czytaj więcej