Cieleśnica inwestuje

Trwają prace budowlane i inwestycyjne w miejscu dawnej gorzelni w Cieleśnicy. Przyjechały zbiorniki produkcyjne, w których zmieścimy ponad 20 tys. l zacierów, z planem ich wykorzystania jeszcze w tym roku. Ruszył remont budynku gorzelni, pierwsze prace polegały na porządkach i zbiciu starego tynku. Rozpoczęto zmianę pokrycia dachowego – stawiana jest nowa konstrukcja dachu. Kładziony jest nowy tynk na zewnątrz. W następnym kwartale planowana jest realizacja kolejnych etapów remontu budynku gorzelni – nowe okna, tynki wewnątrz, posadzki itp.

Czytaj więcej

Rektyfikacja w Żyrzynie

W połowie września powinien rozpocząć pracę nowy układ do destylacji i rektyfikacji w gorzelni w Żyrzynie, która należy do spółki Wiki EU, prowadzonej przez Andrzeja Balasa. Całkowitą wymianę systemu destylacji rozpoczęto w styczniu 2021 roku, wykonawcą jest firma Chemat z Konina. Nowa linia obejmuje trzy kolumny, jedną zacierową i dwie spirytusowe wzmacniające, sterowane komputerowo. Będzie można uzyskać spirytus rektyfikowany z mocą 96%, który posłuży do wyrobu własnych wódek w Destylerni Kamień (m.in. marka V-One). W Żyrzynie postawiono nową kadź zacierną, jest tu 17 kadzi fermentacyjnych o łącznej pojemności 800 tys. l. Można tu przerabiać zboże, melasę, ziemniaki. Robią spirytus na wódki, ale też na rynek biopaliw. Oprócz rektyfikatu nadal będzie tu powstawał surowy spirytus rolniczy, którego odbiorcami są zakłady w: Lesznie, Kaliszu, Obornikach oraz w Chełmży na potrzeby biopaliw. Minimalna moc produkcyjna zakładu wynosić będzie 500 l na godzinę.

Czytaj więcej

Dawna gorzelnia w Liszkowie

W Liszkowie (gm. Rojewo, woj. kujawsko-pomorskie) po dawnej gorzelni rolniczej pozostał jedynie komin. Są też pozostałości dawnej rozlewni, nie wódek, a denaturatu. Miejscowi opowiadają o przekrętach, ustawionych przetargach. Faktem jest natomiast, że od 2010 roku przy dawnej gorzelni postawiono jedną z pierwszych biogazowni w Polsce. Zbudowana przez firmę Agrogaz, instalacja o mocy 2,1 MW obecnie jest własnością grupy Enea. Jak chwali się jeden z podwykonawców: „Jest to do dzisiaj biogazownia o największej nominalnej mocy w Polsce. Technologia zastosowana w biogazowni pochodzi od niemieckiej firmy Schmack Biogas AG, natomiast dostawcą agregatów prądotwórczych jest firma GE Jenbacher. Jest to pierwsza instalacja tego typu w Polsce. Projektowana przez Aufwind jako instalacja na kiszonkę kukurydzianą produkuje w chwili obecnej energię z odpadów”.

Czytaj więcej

Rewitalizacja gorzelni w Kochcicach

Gmina Kochanowice rozstrzygnęła przetarg na rewitalizację gorzelni w Kochcicach. Wykonawcą będzie Zakład Usługowo-Remontowy Idziaszek Sp. z o.o. z Nowego Miasta nad Wartą. Od 2014 roku planowane jest stworzenie w starej gorzelni Muzeum Gorzelnictwa, które znajdzie się na Szlaku Zabytków Techniki. Koszt tej inwestycji to ok. 11 mln zł. Gmina Kochanowice pozyskała na ten cel finansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Przebudowa ma się zakończyć w 2022 roku.

Czytaj więcej

Muzeum Gorzelnictwa w Cieleśnicy

Fundacja Kultura i Dziedzictwo, której udziały w 100% należą do Cieleśnica S.A. otrzymała dofinansowanie z Urzędu Marszałka Województwa m.in. na remont gorzelni na terenie Fabryki Wódek Gatunkowych, w której powstanie Muzeum Gorzelnictwa. W dawnej kotłowni utworzona zostanie sala warsztatowa, w której będą organizowane szkolenia z zakresu technologii gorzelnictwa, gatunków alkoholi i zielarstwa. Dawna fermentowania przekształci się w salę wystaw czasowych, gdzie goście poznają wiele ciekawych historii z Rzemieślniczego Gorzelnictwa. W pozostałej części budynku powstanie wystawa stała poświęcona tematyce związanej z kulturą ludową, zielarstwem, a także tradycjami szlacheckimi, dwudziestoleciem międzywojennym, w czasie którego Cieleśnica przeżywała najlepsze lata. Na terenie Fabryki Wódek Gatunkowych powstaną również wystawy interaktywne, film promujący 500-lecie Cieleśnicy, a w parku przy Pałacu Cieleśnica kino letnie. Rozpoczęcie remontu planowane jest na wiosnę 2021 roku.

Gorzelnia rolnicza Avanti w Mstowie

We wsi Mstowo, położonej niedaleko Jeziora Chodeckiego, w 2009 roku rodzina Fijałowskich uruchomiła nowoczesną gorzelnię, o mocach produkcyjnych ok. 1000 l spirytusu na godzinę. Gorzelnia zajmuje zabytkowy budynek dawnej kaszarni, zbudowanej prawdopodobnie w 1936 roku. Sama wieś powstała w XV wieku, w miejscu znacznie wcześniejszej osady. W połowie XVIII w. była własnością starosty przedeckiego Jakuba Zygmunta Kretkowskiego, w 1844 roku dobra znalazły się w ręku Ignacego Lipskiego, natomiast od początku XX w. do 1945 roku stanowiły własność rodziny Wernerów.

Czytaj więcej

Stock inwestuje w Lublinie

W lubelskim zakładzie Stocka ma powstać nowa, przyjazna środowisku gorzelnia. Koszt jej budowy szacowany jest na około 120 mln zł. Dzięki planowanej inwestycji Stock będzie mógł produkować w Lublinie 100 tys. l spirytusu dziennie. W gorzelni pracę znajdzie kilkudziesięciu nowych pracowników. Inwestycja, oprócz zastosowania innowacyjnej technologii, wyróżniać się będzie szeregiem pro-ekologicznych rozwiązań.

Czytaj więcej

Wolf and Oak Distillery

Spółka kontynuuje działalność projektu „Wolf Distillery” Michała Płucisza, która zadebiutowała w 2011 roku brandy wydestylowaną z czajnika. Następnie były whisky – zarówno rye, jak i single malt, gin oraz destylaty owocowe. Występując na festiwalach whisky w różnych częściach Polski, Michał Płucisz szybko uzyskał renomę wśród koneserów rzemieślniczych trunków, a kolejne edycje jego whisky czy okowit stawały się coraz lepsze oraz nabierały wartości kolekcjonerskiej.

Czytaj więcej

Leżakownia w Podolu Wielkim

Gorzelnia Podole Wielkie napełniła pierwsze beczki destylatem żytnim i ziemniaczanym. Michał Paszota, który prowadzi destylarnię tak komentuje nowy projekt: „Spełniliśmy kolejne marzenie, a nasza gorzelnia od początku czerwca dysponuje magazynem beczek. Wykorzystaliśmy jedną z piwnic, pomieszczenie dawnej słodowni, w której niegdyś przygotowywano słód gorzelniczy, będący źródłem niezbędnych w procesie produkcji spirytusu enzymów. Daliśmy mu drugie życie. Wypełniliśmy 48 dębowych beczek naszymi destylatami zbożowymi i ziemniaczanymi. Liczymy na to, że smaki i aromaty zamknięte w drewnie zostaną uwolnione i będą doskonale współgrać z naszymi alkoholami. Nie pytajcie nas za ile lat butelkowanie. Sami jeszcze nie wiemy. Teraz pozostaje nam jedynie czekać na efekty”. Trzymamy kciuki.

Międzynarodowe laury dla destylarni Podole Wielkie

Gorzelnia Podole Wielkie zdobyła medale w prestiżowych międzynarodowych konkursach. Wielkim sukcesem są dwa srebrne i brązowy medal z World Spirits Competition 2020 w San Francisco, gdzie polski producent konkurował wśród prawie 3000 alkoholi z całego świata. Srebro za Podole Wielkie Wódka Ziemniaczana 40% i Podole Wielkie Ziemniak 2015 42,6% oraz brąz za Podole Wielkie Ziemniak 2019 43%. Producent zdobył także medale w Berlinie w International Spirits Competition 2020. Tu firma dostała złoty medal za okowitę Ziemniak 2019, srebrny za okowitę Pszenica 2018 oraz brąz za Ziemniak 2015. Firma uzyskała także tytuł Polish Distillery of The Year.

Destylarnie pomagają

Branża alkoholowa stara się pomagać jak może w czasach koronawirusa. Niestety, większość firm nie ma uprawnień do skażania spirytusu, co powoduje, że przekazując w darze szpitalom spirytus muszą płacić pełną wartość podatku akcyzowego i VAT (przykładowo przy 100 l spirytusu jest to 7000 zł). Rozwiązaniem jest przekazanie spirytusu do skażenia w obecności urzędników celnych, ci jednak pracują krótko, więc proces darowizny się wydłuża. Na razie rząd nie wprowadził żadnej szybkiej ścieżki dotyczącej możliwości skażania spirytusu na miejscu w gorzelni czy destylarni.

Czytaj więcej

Stara gorzelnia w Klonownicy

We wsi Klonownica Plac, w gminie Janów Podlaski, zachowały się w niezłym stanie zabudowania gorzelni rolniczej, obok stoi dwór, bardzo zaniedbany ogród. Wieś powstała w 1576 roku, jako część pobliskiego większego majątku Cieleśnica. Postawiono tu karczmę i kościół, dwór zaś wybudował dopiero w XIX wieku Andrzej Serwiński, który odkupił włości od Radziwiłłów. Klasycystyczny dwór, podobny do tego w Cieleśnicy, powstał wg projektu samego Serwińskiego. Od 1861 roku majątki Cieleśnica i Klonownica stały się własnością Rosenwerthów. Zarządzająca Klonownicą Maria Rosenwerth w 1880 roku postawiła tu murowaną gorzelnię, obok powstała kuźnia, kawałek dalej cegielnia, postawiono czworaki. Organizm ten dobrze funkcjonował przez wszystkie lata II Rzeczpospolitej. Po wybuchu wojny dwór zajęli Niemcy. Po wojnie znacjonalizowany, przejęty przez Gminną Spółdzielnię Rokitno, a gorzelnia przez PGR Roskosz. W latach 90. powstała spółka pracownicza z PGR Roskosz, którą na początku XXI wieku przejęło Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Jaroć i Sikora. Nie powiodło im się. Gorzelnia zaprzestała jednak pracę wcześniej, w latach 90. jej wyposażenie trafiło na złom. Teraz jest własnością rodziny Sabastianiuków z Mokran Nowych, którzy kupili gorzelnię i ok 40 ha pola.

Czytaj więcej

Ruina rektyfikacji spirytusu w Międzyrzeczu Podlaskim

Jeszcze dekadę temu działał tu wielki zakład – gorzelnia, rektyfikacja, rozlewnia win. Przemysłową część dawnego folwarku XXX w Międzyrzeczu Podlaskim eksploatowały dwie firmy – Surwin z rozlewnią win i siostrzany Alkowin z produkcją spirytusu. Obydwie spółki wciąż zresztą mają adres przy ul. Lubelskiej 67 A, tyle, że upadłe Podlaskie Zakłady Spirytusowe Alkowin Sp z o.o. są w likwidacji. Po wielkim zakładzie produkcyjnym pozostały ruiny.

Czytaj więcej

Gorzelnia w Witulinie

W Witulinie działa jedna z trzech gorzelni należących do firmy Surwin. Zbudowana w 1906 roku, z 1916 roku pochodzą magazyn spirytusu i spichlerz. Wcześniej w tym miejscu działała drewniana gorzelnia, obok stał modrzewiowy dwór z 1720 roku, spalony podczas II wojny światowej. Od pięciu lat w starym zakładzie w Witulinie przerabiane są na spirytus odpady spożywcze. To smutny obraz upadku polskiego gorzelnictwa, bo przez ponad sto lat gorzelnia przerabiała ziemniaki na wódki. Obecna produkcja trafia do Suchowoli, gdzie Surwin produkuje odwodniony spirytus. Odbiera to na biopaliwa Orlen.

Czytaj więcej

Konstantynów wciąż na posterunku

Zbudowana ok. 1920 roku gorzelnia w Konstantynowie pracuje pełną parą. Jest to jednak ostatnia gorzelnia w regionie, która wciąż produkuje etanol do produkcji wódek. Pobliska gorzelnia w Witulinie przerabia odpady na bioetanol, te w Klonownicy, Rozkoszy, Hruszniewie, Chotyczach i Międzyrzecu Podlaskim są w ruinie, w zamkniętej od lat gorzelni w Cieleśnicy nowi właściciele chcą uruchomić wytwórnię win i nalewek. A w Konstantynowie niezmiennie przerabia się zboże na wysokiej klasy spirytus rolniczy.

Czytaj więcej