Smaki i aromaty Meksyku

W mroźny poniedziałkowy wieczór 5 lutego zagościły meksykańskie smaki i aromaty w Kicie Koguta. Spotkanie poprowadził Łukasz Gołębiewski, redaktor naczelny magazynu „Aqua Vitae”. Dowiedzieliśmy się m.in., że wbrew rozpowszechnionym opiniom agawa nie jest kaktusem, biologicznie bliżej jej do szparagów niż kaktusów; agawa potrafi dożywać ponad stu lat, a zakwita pierwszy raz po 8-10 latach, od co najmniej 2000 lat wykorzystywana jest do produkcji alkoholu. Bohaterami wieczoru były trunki wytwarzane z agawy (tequila) i agavácea dasylirion, zwanej dziką agawą, choć nie należy do rodziny agaw – sotol. Krok po kroku poznawaliśmy proces powstawania tequili i sotolu. Każdy z uczestników otrzymał książkę o meksykańskich bandidos „Bandyci Rodrigues”, autorstwa Łukasza Gołębiewskiego, który wielokrotnie podróżował po Meksyku.

Czytaj więcej

Już dziś – degustacja alkoholi z Meksyku

Zapraszamy na arcyciekawą degustację trunków prosto z Meksyku >> tequila vs sotol. Już dziś o godz. 19.00 w Kita Koguta, ul. Krucza 6/14 Warszawa. Tequila Lunazul oraz jedyny sotol w Polsce – Sotol – Hacienda de Chihuahua.
Alkohole wieczoru:
• Hacienda de Chihuahua Sotol Mesteno (51% Agavacea)
• Hacienda de Chihuahua Sotol Añejo
• Lunazul Tequila Blanco 100% de Agave
• Reposado 100% de Agave
• Lunazul Tequila Añejo 100% de Agave

Hacienda De Chihuahua Sotol

marka tequili destylowanej przez firmę Vinomex. Destylowane wyłącznie z błękitnej agawy występują w wersjach: Plata – młoda, biała, Reposado – starzona 6 miesięcy, Añejo – starzona przez 24 miesiące oraz H5 Extra Añejo – rarytas, starzona przez 60 miesięcy w beczkach z francuskiego dębu. To prawdziwa rzadkość tak długo leżakująca tequila. Ich smak jest nietypowy, lekko cierpki, trochę smolisty jak w whisky, tylko ta najstarsza jest inna ma ma słodkie niemal czekoladowe nuty. Jest także łagodny likier kremowy na bazie tequili Hacienda de Chihuahua Crema de Sotol o mocy 17%.

Czytaj więcej