Na obrzeżach miasta Strážnice na Morawach znajduje się duży skansen architektury ludowej, przedstawiający życie morawskiej wsi w XIX wieku. Podzielony tematycznie na siedem części, przedstawia m.in. rzemiosło, rybołówstwo, handel, życie religijne i kulturalne wsi. Sektor E skansenu poświecony jest wyłącznie winiarstwu, które od wieków stanowi ważna część kultury agrarnej Moraw. Przeniesiono tu winiarnie i piwnice z gmin: Veletin, Vrbice, Prušánky i Blatnice. Na wzgórzu pielęgnowana jest mała winnica, a zaraz obok – uprawy chmielu, gdyż główny administracyjny i restauracyjny budynek na terenie skansenu, to dawny browar.


Mamy tu następujące stare domy i piwnice winiarzy: Marii Slunékovéj z Veletin, Františka Štěrby z Veletin, Mariána Maliny z Veletin, Františka Šobáně z Veletin, Renáty Gomelskéj z Veletin, Václava Bízy z Vrbice, Karla Michny z Vrbice, Pavla Stanického z Vrbice, Stanislava Slámy z Vrbice, Antonína Těthala z Blatnice, Pavla Bogára z Blatnice, Tomáša Petratura z Blatnice, Jana Matuštíka z Blatnice, Marii Lukášovéj z Blatnice, Josefa Míška z Blatnice, Eduarda Polácha z Blatnice, Josefa Stance z Prušánek, Marii Michalicovéj z Prušánek, Marty Kúrkovéj z Prušánek, Jiřiny Hromkovéj z Prušánek. W ciemnych wnętrzach budynków znajdują się prasy, kadzie do fermentacji, oczywiście niewielkie chłodne piwniczki. Wielka drewniana prasa zajmowała kiedyś połowę pomieszczenia, obok stał piec, głębiej odbywała się obróbka winogron i fermentacja, piwnice kopano pod budynkiem. Typowa architektura regionu, to białe ściany z niebieskimi ornamentami, kamienne podpiwniczenie, potem konstrukcja z gliny i drewna, drewniane stropy, dach kryty strzechą.
Skansen zwiedza się z przewodnikiem, są dwie trasy tylko jedna z nich obejmuje część winiarską), a czas zwiedzania to ponad dwie godziny.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail