Winnica mieści się 25 km od Rzeszowa w Połomia. Założona w 2006 roku. Obszar nasadzeń to 1,3 ha. Położona jest na południowo-zachodnim stoku o nachyleniu 6% do 8% na wypłaszczeniu malowniczego wzgórza w 2/3 jego pełnej wysokości ok. 320 m n.p.m. i ok. 120 m ponad dnem doliny. Całe gospodarstwo ma 6,5 ha.

„Gdy przypadkiem przeczytaliśmy o programie Podkarpackie winnice i zapoznaliśmy się z nim, zapadła decyzja, że zakładamy winnicę. Uczestnictwo w programach enologicznych, kurs w Silberbergu, oraz odwiedzenie ok. 25 winnic, pozwoliło nam na wypracowanie własnej wizji winnicy, którą staramy się skutecznie realizować. Już z góry założyliśmy, że należy postawić nie tylko na samo wino, ale stworzyć też miejsce o szczególnym klimacie, do którego chciałoby się powracać. Jedną z naszych pierwszych decyzji mających wpływ na charakter winnicy był wybór słupów akacjowych na jej rusztowanie oraz zaplanowanie pergoli pod winorośl pnącą” – opowiada Grażyna Barć, miła właścicielka winnicy.
W winnicy uprawia się odmiany: sauvenir gris, cabernet, hibernal, bianca, seyval blanc, rondo i regent. Ta ilość odmian pozwala na tworzenie różnych wariacji win: kupaże, wina musujące, wina likierowe, czy różowe. Sprzedają 5000-6000 butelek, głównie czerwone wina, które im lepiej wychodzą, zwłaszcza regent (tak twierdzi właścicielka). Ładny ogród, domek dla szóstki gości, miejsce na piknik.

Komentarze

Autor: Gabriela Duszek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail