W centrum Lwowa, przy ulicy Szewskiej 8, powstała w 2015 roku restauracja Baczewskich – Ресторація Бачевських. Wchodzi się przez sklepik z oryginalnymi wódkami J.A. Baczewski z Austrii, a także z własnymi nalewkami w butelkach noszących logo restauracji, są tu też: książki, widokówki, kieliszki, gadżety. Zaprezentowano też stare materiały reklamowe oraz oryginalne stare butelki po wódkach Baczewskiego. Przy wejściu do restauracji jest recepcja, a sama sala restauracyjna prezentuje się niezwykle elegancko. Na dole zaś jest koktajl-bar oraz wybór kilkudziesięciu smaków nalewek, które dojrzewają w szklanych zbiornikach od kilku miesięcy do nawet trzech lat. Część smaków dostępnych jest wyłącznie w barze, ale ponad 30 można kupić w firmowych butelkach i w miniaturkach.

W sklepie restauracyjnym można kupić książeczkę „J A Baczewski Lwów”, w której tak opisują swoją historię pomysłodawcy miejsca (tekst oryginalny): „W kwietniu 2015 roku we Lwowie, na cześć znanej galicyjskiej rodziny i ich produkcji – fabryki napojów alkoholowych, znanej na całym świecie, otwarto restaurację nowej galicyjskiej kuchni – restaurację Baczewskich. Autentyczny wystrój wnętrz z początku XX wieku, autorska prezentacja potraw kuchni galicyjskiej oraz setki firmowych nalewek i wyciągów alkoholowych własnej produkcji – właśnie taka restauracja powstała dla swoich gości.
W restauracji eksponowana jest kolekcja etykietek, firmowych plakatów i oryginalnych butelek znalezionych w całym Lwowie oraz w piwnicach budynku, w którym znajduje się restauracja. Otóż podczas remontu pomieszczenia pracownicy w piwnicy budynku znaleźli dwie stare butelki, z których jedna była pełna. Obie butelki pochodziły z końca XIX wieku. Na obydwóch widniał napis J.A. Baczewski – to odkrycie zainicjowało początek historii restauracji Baczewskich.
Warto zaznaczyć, że właśnie w restauracji Baczewskich odżyła tradycja słynnej lwowskiej rozrywki — kabaretu. Pierwsze pokazy zostały zorganizowane w oranżerii fabryki, które później, przy wsparciu restauracji, zostały przeniesione na wielką scenę miejscowego teatru lalek.
W restauracji Baczewskich zachowany jest oryginał książki o legendarnej marce handlowej Baczewski wydanej w 1924 roku we Lwowie. Przy wsparciu restauracji wykonano kopię tej publikacji, aby każdy mógł poznać historię słynnej rodziny z pierwszego wydruku w owych czasach oraz ją kupić”.
W menu kuchnia: żydowska, ukraińska, polska, galicyjska. W godzinach 8-11.00 serwowane jest śniadanie w formie szwedzkiego stołu. Czynna codziennie w godzinach: 8-2.00.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Subskrypcja newsletter

Najnowsze wpisy wprost do Twojej skrzynki e-mail