Hakutake Shiro

(はくたけ しろ) białe shōchū jednokrotnie destylowane z ryżu, starzone sześć miesięcy. Powstaje w destylarni Takahashi Shuzo w prefekturze Kumamoto. Słodko-kwaskowy aromat fermentowanego ryżu, kwiatów, malin, lakieru. Smak słodki, gęsty, ryżowy, kwiaty, delikatnie sól. Kwiatowy, pudrowy, lekki, słodki, bananowy, nuta melona, bardzo przyjemny finisz. Dostępne z mocą 25% i 37%.

Koji

Koji odpowiada za smak wielu azjatyckich alkoholi, przede wszystkim sake, ale też shōchū, amazake, soju, baijiu czy huangjiu. Koji w europejskiej literaturze często przedstawiane są jako japońskie drożdże, ale w rzeczywistości nie są drożdżami. To odmiana chuü, chińskiej mieszanki drożdży i bakterii, zdominowanej przez pleśń. H.T. Huang w książce „Science and Civilisation in China” (rozdział „Fermentations and Food Science”) pisze o chuü: „Z języka chińskiego tłumaczy się jako:piana, zaczyn, drożdże lub starter. Ani jeden z tych terminów nie jest dokładny, ale najlepiej pisac po prostu ‘ferment’, ponieważ chuü zawiera zarówno enzymy, jak i żywe organizmy. W trakcie inkubacji enzymy oddzielają skrobię od ziarna, zarodniki kiełkują, a grzybnia rozwija się, by wytworzyć więcej amylaz. Wzrasta ilość drożdży, które fermentują wytworzony cukier do postaci alkoholu”.

Czytaj więcej

Awamori Ryukyu Shikina

Shikina znaczy po japońsku mżawka, co nawiązuje do częstych opadów na wyspie Okinawa, skąd pochodzi awamori. Tak nazywa się destylarnia, która jako pierwsza po II wojnie światowej wznowiła działalność. Leżakowane w glinianych dzbanach. Aromat soji, grzybów, drożdży koji. W smaku kwiatowość, pyłki, miód, soja i słód piwny. Finisz słony, sojowy, ciemne piwo. Moc – 30%.

Mizuho

niestarzone awamori z Okinawy. Jednokrotna destylacja, ryż i fermentacja z udziałem koji. Destylarnia Mizuho, butelkowane na rynek europejski dla francuskiej firmy BBC Spirits z mocą 40%. Zapach ryżowy, fermentowany, kwaskowy – topinambur, kiszony kalafior. Smak ziemisty, bardzo ryżowy, delikatny. Finisz jak papier ryżowy, nuta warzywna, ziemistość. Jest także wersja starzona, leżakująca przez pięć lat.

Sennen no Nemuri

(森恩的睡觉) shōchū z przefermentowanego jęczmienia, z Okinawy, ok. sześć lat, leżakowania w beczkach. Marka powstaje w Nakijinshuzo Distillery. Aromat bardzo delikatny, lekko lakier, zioła, tymianek, igliwie. W smaku mleczna czekolada, toffi, karmel, rodzynki. Finisz mleczno-rodzynkowy, figi. W Polsce w ofercie Sake Maruta. Moc – 40%.

Hyakunen no Kodoku

(百年の孤独) japońska nazwa oznacza Sto lat samotności, odwołuje się do słynnej powieści Marqueza. To najwyższej klasy shochu wytwarzane z ekologicznie uprawianego jęczmienia, fermentowane z udziałem drożdży koji. Wytwarzane w technologii z XVIII wieku, jednokrotnie destylowane w alembiku, starzone w dębowych beczkach przez okres 3-5 lat. Butelkowane z mocą 40%. Aromat słodki, dużo wanilin z dębiny jak w whisky. Smak nieco przydymiony, wędzony. I czuć drożdże. Producentem jest Kuroki Honten Distillery z Kyushu, prefektura Miyazaki.

Kaseda

japońskie shochu, robione w Bansei Shuzo w mieście Kasedatakahashi, prefekturze Kagoshima. Przypomina amerykański bourbon, tylko jest znacznie lżejsze (moc alkoholu to zaledwie 34%). 51% fermentowanego zacieru stanowi kukurydza, reszta to żyto i jęczmień. Trunek leżakuje aż przez 30 lat w beczkach z białego dębu. Bardzo delikatny aromat lakieru i kukurydzy. W smaku głównie kukurydza. Finisz lekki, słodowy.

ProWein 2017 – relacja

Rekordowa liczba, ponad 58 tys. osób ze 130 krajów, odwiedziła odbywające się w dniach 19-21 marca w Düsseldorfie targi ProWein. W imprezie wzięło udział 6500 wystawców z 60 krajów, w tym ok. 300 firm reprezentujących branżę spirytusową. Nie zabrakło firm z Polski – AWW, Polanin, Piasecki, Tarpan, Jantoń, Bartex-Bartol, Toruńskie Wódki Gatunkowe, pokazaliśmy przede wszystkim bogatą ofertę wódek i nalewek, a także miody pitne, czyli tego, z czego Polska jest na świecie znana.

Czytaj więcej

Super Dokan

(すぺr どかん) ten dziwny trunek z destylarni Sakura Masamune (櫻正宗) z Kobe to sake wzmocniona spirytusem powstałym z przedestylowanych osadów po fermentacji ryżu. Moc – 30%. Aromat zdecydowanie ryżowy, smak wprost idealny do japońskiej kuchni – prażonego ryżu, wędzonego węgorza, wodorostów nori. Paskudna etykieta, smak natomiast wyborny.

Nontaro

(のんたろう) – nowatorski japoński likier, jest to sake, wzmocniona spirytusem powstałym z przedestylowanych osadów po fermentacji ryżu. Aromat i smak prażonego ryżu, finisz wytrawny, z delikatną różaną nutą. Moc – 25%. Producentem jest firma Sakura Masamune, która działa na przedmieściach Kobe i od 1625 roku wytwarza sake.

Zanpa

(残波) japońskie awamori z Okinawy, jednokrotnie destylowane z ryżu przez rodzinną Higa Distillery. Tradycyjna fermentacja ryżu odbywa się z udziałem drożdży koji. Trunek leżakowany jest przez co najmniej trzy lata w specjalnych naczyniach, które przypominają pękate dzbany. Oferowane w wersjach: klasycznej (biała, 25%), premium (czarna, 30%) oraz lekkiej musującej Zenpa Yuzu (5%). Jest też bardzo limitowana edycja 35%. Aromat wersji klasycznej bardziej przypomina sake, niż destylat, jest bardzo delikatny, trochę w nim prażonego ryżu. Smak również delikatny, kwiatowy, lekko wyczuwalne drożdże i przefermentowany ryż. Higa Distillery powstała w 1948 roku, założona przez Torakichi Higa w wiosce Yomitan na Okinawie. Zatrudnia 38 osób.

Maikokoti

(まいここち) japońskie shochu o mocy 25%, produkowane przez firmę Mitsutake, oferowane w charakterystycznych niebieskich butelkach. Wytwarzane z jęczmienia, fermentowane z dodatkiem czarnych drożdży koji. Niezwykle delikatny, mineralny aromat i smak, z ledwie wyczuwalnym posmakiem drożdży. Zaskakuje delikatnością. Nagrodzone złotym medalem na festiwalu żywności w Brukseli.

Tsukushi

(つくし) japońskie shochu z pszenicy, fermentowanej z udziałem drożdży mugikoji. Starzone przez pięć lat w beczkach mniej wypalonych (Tsukushi Shiro) i mocniej wypalonych (Tsukushi Kuro). Obydwie wersje mają 25%. Niezwykle przyjemny aromat prażonego ziarna, grzanki, dolna nuta leciutko wpada w lakier. W ustach mocno przypieczone ziarna, skórka dobrze wypieczonego chleba, słód. Pierwsza klasa. Destylarnia Nishiyoshida.

Suzan

wysokiej klasy japońskie shochu z pszenicy i kukurydzy, długo leżakujące w beczkach po bourbonie. Lekko słomkowa barwa, wspaniały słodowy aromat, a poza tym nuty wanilii, beczki. Smak w stylu bourbona, mocno rozwodnionego. Dodać dużo lodu i gotowy highball. Moc – 25%. Destylarnia Chugoku Jozo, znana z blendowanej whisky Togouchi.

Kawaii

(可爱) nazwa to po japońsku po prostu „ładny” czy wręcz „piękny”. Jest to linia produktów z destylarni Chugoku Jozo, znanej przede wszystkim z blendowanej whisky Togouchi. Są to lekkie likiery owocowe: śliwkowy, gruszkowy i liczi. Jest tez bardzo przyzwoite Chochu Kawaii Otoko-Mugi, o mocy 25%, destylowane z pszenicy, o aromacie palonych ziaren. Smak delikatny, przyjemny – skórka dobrze wypieczonego chleba.