Sennen no Nemuri

(森恩的睡觉) shōchū z przefermentowanego jęczmienia, z Okinawy, ok. sześć lat, leżakowania w beczkach. Marka powstaje w Nakijinshuzo Distillery. Aromat bardzo delikatny, lekko lakier, zioła, tymianek, igliwie. W smaku mleczna czekolada, toffi, karmel, rodzynki. Finisz mleczno-rodzynkowy, figi. W Polsce w ofercie Sake Maruta. Moc – 40%.

Nousagi no Hashiri

(野うさぎの走り) nazwa oznacza pędzącego królika, produkowane w Miyazaki przez destylarnię Kuroki Honten shochu z ryżu, fermentowane z udziałem drożdży koji. Aromat ziaren, traw, lekko dymny, smak też ziarnisty (ziarna słonecznika), lekko drożdżowy, orzechy. Moc – 37%.

Hyakunen no Kodoku

(百年の孤独) japońska nazwa oznacza Sto lat samotności, odwołuje się do słynnej powieści Marqueza. To najwyższej klasy shochu wytwarzane z ekologicznie uprawianego jęczmienia, fermentowane z udziałem drożdży koji. Wytwarzane w technologii z XVIII wieku, jednokrotnie destylowane w alembiku, starzone w dębowych beczkach przez okres 3-5 lat. Butelkowane z mocą 40%. Aromat słodki, dużo wanilin z dębiny jak w whisky. Smak nieco przydymiony, wędzony. I czuć drożdże. Producentem jest Kuroki Honten Distillery z Kyushu, prefektura Miyazaki.

Kaseda

japońskie shochu, robione w Bansei Shuzo w mieście Kasedatakahashi, prefekturze Kagoshima. Przypomina amerykański bourbon, tylko jest znacznie lżejsze (moc alkoholu to zaledwie 34%). 51% fermentowanego zacieru stanowi kukurydza, reszta to żyto i jęczmień. Trunek leżakuje aż przez 30 lat w beczkach z białego dębu. Bardzo delikatny aromat lakieru i kukurydzy. W smaku głównie kukurydza. Finisz lekki, słodowy.

ProWein 2017 – relacja

Rekordowa liczba, ponad 58 tys. osób ze 130 krajów, odwiedziła odbywające się w dniach 19-21 marca w Düsseldorfie targi ProWein. W imprezie wzięło udział 6500 wystawców z 60 krajów, w tym ok. 300 firm reprezentujących branżę spirytusową. Nie zabrakło firm z Polski – AWW, Polanin, Piasecki, Tarpan, Jantoń, Bartex-Bartol, Toruńskie Wódki Gatunkowe, pokazaliśmy przede wszystkim bogatą ofertę wódek i nalewek, a także miody pitne, czyli tego, z czego Polska jest na świecie znana.

Czytaj więcej

Super Dokan

(すぺr どかん) ten dziwny trunek z destylarni Sakura Masamune (櫻正宗) z Kobe to sake wzmocniona spirytusem powstałym z przedestylowanych osadów po fermentacji ryżu. Moc – 30%. Aromat zdecydowanie ryżowy, smak wprost idealny do japońskiej kuchni – prażonego ryżu, wędzonego węgorza, wodorostów nori. Paskudna etykieta, smak natomiast wyborny.

Kirishima

(霧島) japońska shochu produkowana przez Kirishima Shuzo z Kyushu. Destylowana ze słodkich ziemniaków (83% nastawu) i ryżu. Do fermentacji użyto czarnych drożdży kuro. Aromat lakieru i pieczonych ziemniaków. W ustach słodkie ziemniaki i prażony ryż. Moc – 25%.

Nontaro

(のんたろう) – nowatorski japoński likier, jest to sake, wzmocniona spirytusem powstałym z przedestylowanych osadów po fermentacji ryżu. Aromat i smak prażonego ryżu, finisz wytrawny, z delikatną różaną nutą. Moc – 25%. Producentem jest firma Sakura Masamune, która działa na przedmieściach Kobe i od 1625 roku wytwarza sake.

Zanpa

(残波) japońskie awamori z Okinawy, jednokrotnie destylowane z ryżu przez rodzinną Higa Distillery. Tradycyjna fermentacja ryżu odbywa się z udziałem drożdży koji. Trunek leżakowany jest przez co najmniej trzy lata w specjalnych naczyniach, które przypominają pękate dzbany. Oferowane w wersjach: klasycznej (biała, 25%), premium (czarna, 30%) oraz lekkiej musującej Zenpa Yuzu (5%). Jest też bardzo limitowana edycja 35%. Aromat wersji klasycznej bardziej przypomina sake, niż destylat, jest bardzo delikatny, trochę w nim prażonego ryżu. Smak również delikatny, kwiatowy, lekko wyczuwalne drożdże i przefermentowany ryż. Higa Distillery powstała w 1948 roku, założona przez Torakichi Higa w wiosce Yomitan na Okinawie. Zatrudnia 38 osób.

Maikokoti

(まいここち) japońskie shochu o mocy 25%, produkowane przez firmę Mitsutake, oferowane w charakterystycznych niebieskich butelkach. Wytwarzane z jęczmienia, fermentowane z dodatkiem czarnych drożdży koji. Niezwykle delikatny, mineralny aromat i smak, z ledwie wyczuwalnym posmakiem drożdży. Zaskakuje delikatnością. Nagrodzone złotym medalem na festiwalu żywności w Brukseli.

Tsukushi

(つくし) japońskie shochu z pszenicy, fermentowanej z udziałem drożdży mugikoji. Starzone przez pięć lat w beczkach mniej wypalonych (Tsukushi Shiro) i mocniej wypalonych (Tsukushi Kuro). Obydwie wersje mają 25%. Niezwykle przyjemny aromat prażonego ziarna, grzanki, dolna nuta leciutko wpada w lakier. W ustach mocno przypieczone ziarna, skórka dobrze wypieczonego chleba, słód. Pierwsza klasa. Destylarnia Nishiyoshida.

Suzan

wysokiej klasy japońskie shochu z pszenicy i kukurydzy, długo leżakujące w beczkach po bourbonie. Lekko słomkowa barwa, wspaniały słodowy aromat, a poza tym nuty wanilii, beczki. Smak w stylu bourbona, mocno rozwodnionego. Dodać dużo lodu i gotowy highball. Moc – 25%. Destylarnia Chugoku Jozo, znana z blendowanej whisky Togouchi.

Kawaii

(可爱) nazwa to po japońsku po prostu „ładny” czy wręcz „piękny”. Jest to linia produktów z destylarni Chugoku Jozo, znanej przede wszystkim z blendowanej whisky Togouchi. Są to lekkie likiery owocowe: śliwkowy, gruszkowy i liczi. Jest tez bardzo przyzwoite Chochu Kawaii Otoko-Mugi, o mocy 25%, destylowane z pszenicy, o aromacie palonych ziaren. Smak delikatny, przyjemny – skórka dobrze wypieczonego chleba.

Unkai Soba

(そば焼酎雲海) japońskie shochu, destylowane z przefermentowanej gryki (z niewielkim dodatkiem jęczmienia i ryżu), z udziałem drożdży koji shiro. Producentem jest firma Unkai z Gokase w prefekturze Miyazaki, trunek wytwarzany jest od 1973 roku. Aromat kapusty kiszonej, nieco dymny, w ustach woda po kapuście, ale też wyraźny posmak gryki, trochę też surowych ziemniaków. Moc – 25%.

Sennen no Hibiki

(千年の響) japoński destylat z przefermentowanego ryżu, z Okinawy, zwany awamori. Marka powstaje w Nakijinshuzo Distillery, gorzelni malowniczo położonej obok ruin zamku Nakijin. Sennen no Hibiki oferowana jest w dwóch wersjach – 25% i 43%, alkohol był starzony w beczkach po bourbonie. Aromat waniliowy, smak przypomina rozwodnionego bourbona.

Iichiko

(いいちこ) jedna z najlepiej sprzedawanych marek japońskiego shochu. Produkowana z jęczmienia, długo fermentowana z udziałem bakterii koji. Oferowana w dziewięciu wersjach, różniących się sposobem fermentacji a także mocą. Jęczmień dostarczany jest przez należącą do firmy słodownię Sanwa Shurui, alkohol jest destylowany w Hita Distillery, niedaleko miejscowości Hita (zakład można zwiedzać). Smak i aromat trunku zdominowane są przez drożdże, lakier i wodę różaną. Pod marką Iichiko oferowane są także cztery likiery: śliwkowy, limonkowy, z czarnej porzeczki oraz z yuzu.