Marquis de Montesquieu

Marka powstała w 1936 roku i należała do spółdzielni Société Des Produits D’Armagnac, podobnie jak inny znany armaniak Comte de Lauvia. Prezesem i inicjatorem spółdzielni był kupiec, a potem także znany polityk, hrabia Pierre de Montesquiou, twórca także promocyjnego stowarzyszenia promującego armaniak – Compagnie des Mousquetaires d’Armagnac. Rodzina Montesquiou związana jest z Gaskonią od 1040 roku, to z tego rodu pochodził osławiony przez Alexandra Dumas muszkieter, Pierre de Montesquiou d’Artagnan.

W 1965 roku markę kupił Pernod Ricard. Zainwestowano w budowę destylarni, jak i w winnice, kupując 90 ha Château de Campagne Armagnac. W 1975 roku wybudowano wielkie piwnice leżakowania znane jako La Cathedrale. Od 2021 roku Pernod Ricard jest mniejszościowym udziałowcem, większościowy pakiet ma Alexander Stein, m.in. twórca marki ginu Monkey 47 oraz spadkobiorca niemieckiej marki brandy Jacobi 1880. Nowy właściciel wprowadził całkowity rebranding marki, wprowadzając apteczne flasze zamykane prostym korkiem, apteczne etykiety i ograniczając ofertę zaledwie do trzech pozycji: VS, VSOP i XO, wszystkie butelkowane z mocą 43%. Wciąż jednak są na rynku dostępne edycje Vintage z lat 70. i 80. XX wieku, jak i stare butelkowania: Marquis de Montesquieu XO Impérial, Marquis de Montesquieu 21 Ans Hors d’âge, Marquis Montesquieu Monopole czy Marquis Montesquieu Napoleon.
Marquis de Montesquieu wytwarzany jest z winogron szczepów: ugni blanc, folle blanche i colombard baco z regionów Bas-Armagnac i Ténerèze. Alkohol powstaje w miedzianych aparatach do destylacji ciągłej, do beczek trafia bardzo aromatyczna eau-de-vie o stosunkowo niskiej mocy 52-60%. Alkohol dojrzewa w 400-litrowych beczkach, przez pierwsze pół roku jest to nowy dąb, następnie przelewany jest do beczek liczących ok. 5 lat. Styl armaników tu zestawianych to mocne, owocowe aromaty, z nutami: wanilii, kakao i miodu.

HyperFocal: 0
Scroll to Top
Spirits logotyp czarny

Dostęp zablokowany

Nie spełniasz wymogów dotyczących wieku użytkowników strony.
Spirits logotyp czarny

Czy ukończyłeś/aś 18 lat?

Treści na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.