Kranewit

jałowcówka popularna w regionie Górnej Adygi i austriackiego Tyrolu, robiona z jałowca rosnącego w Alpach. Destylat jest zwykle zbożowy lub melasowy, jedynym składnikiem macerowanym w alkoholu jest gałązka jałowca (igliwie i jagody razem), do tego dodaje się nieco cukru. Niektórzy producenci pozostawiają gałązkę jałowca w butelce jako formę ozdoby. To trunek o aromacie lasu, jałowca, żywicy, igliwia. Butelkowany zwykle z mocą 40-45%. Z większych producentów mają go w ofercie Roner i Psenner. Jego odpowiednikiem w innych częściach Włoch jest ginepro (często z większą ilością cukru i robione na grappie), a w Niemczech i części Austrii – waholder.

Czytaj więcej

Wacholder

niemiecki odpowiednik naszej jałowcówki. Bazowym alkoholem jest korn, a więc alkohol zbożowy zwykle o niższej mocy niż wódka, rektyfikowany w małych kolumnach, o charakterystycznym aromacie ziarna. W zależności od stosunku alkoholu do wody wyróżniamy Wacholder o mocy do 38% i Doppel Wacholder o mocy powyżej 38%. Bywa starzony w beczkach – Alter Wacholder – zwykle przez okres najwyżej sześciu miesięcy. Jałowiec jest macerowany w alkoholu, następnie redestylowany (wacholdergeist), albo – częściej – tylko filtrowany. Zwykle jałowiec jest jedynym składnikiem, czasami dodawane są jednak też: koper, anyż czy kminek oraz nalewy na różne kory drzew i liście. Tradycyjnie sprzedawany w kamionkowych flaszach. Najważniejsze marki to: Stobbes Machandel, Steinhäger czy Schlichte.

Czytaj więcej

Ginepro

Włochy uważane są za jeden z najważniejszych w Europie regionów występowania jałowca. Podobno najlepszy jałowiec rośnie w Toskanii, a trunki jałowcowe doskonalono już w 1000 roku w Salerno. Pierwszy destylowany alkohol z jałowca wyprodukowano prawdopodobnie we Włoszech – twierdzą Davide Terziotti, Vittorio d’Alberto, autorzy książki pt. „Gin”.

Czytaj więcej

Brennerei Zum Fürstenhof Robert H. Günther

producent jałowcówek ze Steinhagen, firma z długą tradycją, załozona w 1902 roku. Gorzelnia początkowo działała w Detmold, jako część folwarku tutejszych książąt westfalskich. W 1907 roku powstał drugi zakład w Steinhagen, mieście wówczas słynącym z jałowcowego destylatu, działało tu ponad 20 gorzelni. Z czasem zamknięta została gorzelnia w Detmold, mająca typowo rolniczy charakter. W 1955 roku Robert H. Günther sprzedał biznes, jego właścicielem został Wilhelm Kisker z Halle, a rodzina Kiskerów kontynuuje tradycje wyrobu jałowcówki pod dawna nazwą. Najważniejszy produkt to Fürstenhöfer Steinhäger o mocy 38%. Słodowy, bardzo delikatny aromat, w ustach lekko jałowcowe, a w finiszu mleczny, śmietanowy posmak.

Czytaj więcej

Degustacja alkoholi z destylarni Sünner

Destylarnia powstała w 1830, razem z browarem i jest ostatnią czynną gorzelnią w Kolonii. Teraz firmą zarządza szósta generacja rodziny Sünner. Obecnie produkują kilka rodzajów piw, a także: wódkę, korn, gin, waholder, gorzkie likiery. Są to małe partie i poza Kolonią firma praktycznie nie jest znana. Ich produktów miałem okazję próbować podczas wizyty w destylarni, a także w ich firmowym lokalu Walfisch w centrum Kolonii.

Czytaj więcej

Destylarnia i browar Sünner

Destylarnia powstała w 1830, razem z browarem i jest ostatnią czynną gorzelnią w Kolonii. Teraz firmą zarządza szósta generacja rodziny Sünner. Na początku destylarnia była na prawym brzegu Renu. W 1858 roku przenieśli się w obecne miejsce, w dzielnicy Kalk. To zabytkowy kompleks, wcześniej w tym miejscu była kopalnia, ale okazało się, że teren jest zbyt podmokły i zaprzestano wydobycia węgla. W XIX wieku działał browar Sünnerów i jednocześnie wyszynk. W 1900 produkowali 70 tys. hektolitrów piwa, teraz mniej niż 40 tys. Z mocnych alkoholi produkowali w tamtych czasach korn i waholder. Wiele z używanych dziś maszyn, to zabytki techniki. Zachowała się m.in. stara maszyna parowa z 1890 roku. Aparaty odpędowe mają blisko sto lat. Pierwsza destylacja w kolumnie daje spirytus o mocy 85%, druga o mocy 96,5%. Jest też aparat do redestylacji ziół na gin i waholder. W piwnicach jest leżakownie, używają starych, ponad stuletnich beczek o pojemności 2-3 tys. l, w którym starzą waholder, korn oraz kamionkowych zbiorników na likiery.

Czytaj więcej

Ginfläder

trunek jest dziwną mieszanką maceratów jałowca i czarnego bzu, trudno to uznać za gin, gdyż ma moc zaledwie 32%. Aromat wyjątkowo bzowy. W smaku paskudne, lekkie, słodkie, poza bzem czuć miód. Nawet do koktajli się nie nadaje. Producent – szwedzka firma L.O. Smith – robi jednak też zupełnie przyzwoitą wódkę i ma w ofercie ciekawe ziołowe likiery. To im zupełnie nie wyszło.

Schinkenhäger

niemiecka jałowcówka z destylatu żytniego i ziemniaczanego, z dodatkiem jałowca i kminku, reklamowana niegdyś jako „gin do szynki”. Leżakowana i sprzedawana w kamionkowych butelkach. Zaprzestano jej produkcji prawdopodobnie w latach 50. XX wieku, udało mi się jednak kupić pełną kamionkową flaszę. Aromat bardzo przyjemny – zbożowy, lekko jałowcowy. Smak wyrazisty – zdominowany przez jałowiec, z nutą kopru i kminku. Słodko-wrawne, bardzo ziołowe. Moc – 38%.

Nemunas

wypuszczony w 2015 roku mocny (60%) jabłkowy destylat z dodatkiem jagód jałowca, o intensywnym aromacie przypominającym klasyczny London Dry Gin. W ustach potężny, słodko-ziołowy. Producentem jest znana z miodów litewska firma Lietuviškas midus. Jest to jedyny alkohol  w ich ofercie bez dodatku miodu.

Borókapárlat

bardzo rzadki alkohol węgierski, powstający z destylatu owocowego (winogronowego, jabłkowego, morelowego czy śliwkowego), do którego dodawane są jagody jałowca – zwykle czerwone, zwykle także gałęzie, dzięki czemu uzyskuje się bardzo żywiczny, leśny smak. Nie można tego porównywać do ginu czy choćby słowackiej borovički, bliższe są serbska klekovača, a zwłaszcza serbski brinjevec. Moc – 40% lub więcej. Najwybitniejszym przedstawicielem jest według mnie Borókapárlat firmy Márton és Lányai.

Steinhäger

niemiecka wódka jałowcowa, produkowana głównie we wsi Steinhagen z destylatu jałowcowego oraz rektyfikatu żytniego i ziemniaczanego m.in. przez firmę Schwarze und Schlichte. W tej samej wsi jest drugi producent jałowcówki – Kisker-Brennereien. Wymaga leżakowania w dobrze zamkniętych kamionkach – sprzedawana w bardzo ładnych kamionkowych butelkach, pod markami: Schlichte, Steinhäger, Wacholder i Uerdinger (różnią się mocą i smakiem, dwie ostatnie sprzedawane są w szklanych butelkach). Najbardziej popularne – Schlichte – ma 38%. Jest to trunek słodkawy i mało aromatyczny, w smaku dominuje skrobiowa słodycz, w niczym nie przypomina nie tylko angielskiego ginu, ale też bliższego krewnego – holenderskiego genever. Steinhäger jest nazwą zastrzeżoną dla regionu, w którym tradycje produkcji jałowcówki sięgają XVII wieku, zaś sam Steinhäger produkowany jest od XIX stulecia.

Czytaj więcej

Jałowcówka

Wielowiekowa tradycja wódek jałowcowych w latach PRL niemal zaginęła, zapewne dlatego, że trunek ten kojarzył się z imperialistycznym ginem. Trzeba jednak powiedzieć, że polska jałowcówka zawsze była alkoholem wyjątkowym, nie tylko nie podobnym do bardzo aromatycznego angielskiego typu Dry Gin czy do holenderskiego Genever, ale nawet do znacznie bliższych nam geograficznie – słowackiej borovički czy niemieckiej Steinhäger. Polska jałowcówka (także litewska) jest bardzo łagodna w aromacie, w którym ledwie wyczuwalne są jagody jałowca. Smak również jest delikatny, czuć w nim igliwie, nuty słodyczy, ale też bardzo wyraźny smak zboża. To produkt najwyższej klasy, choć dziś praktycznie niedostępny w sprzedaży (w wyspecjalizowanych sklepach można znaleźć pojedyncze butelki nie produkowanej już wyśmienitej Jałowcówki Nalewki i Inne, 40%). Warto zapoznać się z dość drogą, ale leżakowaną i bardzo przyzwoitą Jałowcówką produkowaną według receptury zakonu Benedyktynów, o oryginalnym leśno-słodko-wytrawnym smaku i mocy 49%. Unikatowy charakter ma Nalewka Myśliwska firmy Ja-Go (40%) o bardzo wyraźnym smaku jałowca, ale doprawiona ziołami. Oczywiście mamy wiele polskich receptur ginów, w tym znany lubuski, ale to nie to samo.

Czytaj więcej